• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Liczba Addisa

  Przeczytaj także...
  Wałeczki – znajdujące się w osadzie moczu cylindryczne agregaty substancji białkowych, w większej części utworzone przez białko Tamma-Horsfalla wydzielane do światła cewki nerkowej w ramieniu wstępującym pętli Henlego. Obecność wałeczków w osadzie moczu określa się jako wałeczkomocz.Erytrocyt (gr. erythros czerwony + kytos komórka), krwinka czerwona, czerwone ciałko krwi – morfotyczny składnik krwi, którego głównym zadaniem jest przenoszenie tlenu z płuc do pozostałych tkanek organizmu.
  Leukocyty, krwinki białe – elementy morfotyczne krwi. Są niemal bezbarwne i mniej liczne od erytrocytów, posiadają zdolność ruchu. Żyją od kilku dni (granulocyty) nawet do 20 lat (limfocyty B pamięci immunologicznej). Ich zadaniem jest ochrona organizmu przed patogenami takimi jak wirusy i bakterie. Wszystkie leukocyty wykazują ekspresję cząsteczki CD45 .

  Liczba Addisa – liczba określająca liczbę erytrocytów i leukocytów i wałeczków wydalanych z moczem w ciągu doby.

  Za wartości prawidłowe uważa się obecność poniżej 1 500 000 erytrocytów, 2 500 000 leukocytów (i komórek nabłonkowych) oraz 10 000 wałeczków w moczu dobowym.

  Obecnie przy rozwoju innych metod diagnostycznych wartość tej metody uległa obniżeniu i jest obecnie rzadko stosowana w diagnostyce.

  Wprowadził ją do medycyny brytyjski lekarz Thomas Addis (1881-1949).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Franciszek Kokot, Adam Bilikiewicz: Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007, s. 771. ISBN 978-83-200-3295-6.
  2. Addis' count w bazie Who Named It (ang.)
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.62 sek.