• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Libreville

  Przeczytaj także...
  Kakao (nah. cacahuatl – ziarno kakaowe) – nasiona z owoców kakaowca, z których proszek stosowany jest jako składnik wielu wyrobów cukierniczych: tabliczek czekolady, napojów, polew, wiórków czekoladowych, mas czekoladowych, cukierków.Szkoła – instytucja oświatowo-wychowawcza zajmująca się kształceniem i wychowaniem w państwie, a także siedziba (budynek) tej instytucji oraz jej uczniowie i personel.
  Port lotniczy Libreville (IATA: LBV, ICAO: FOOL) – międzynarodowy port lotniczy położony w Libreville. Jest największym portem lotniczym w Gabonie. Lotnisko było hubem linii lotniczych Air Gabon do marca 2006 roku.

  Librevillestolica i największe miasto Gabonu, położone na północnym - zachodzie kraju, nad rzeką Gabon w Afryce Równikowej. Centrum przemysłu i handlu. Liczy ok. 580 tys. mieszkańców (2005 r.).

  Historia[ | edytuj kod]

  Okolica była początkowo zamieszkana przez plemię Mpongwe długo przed przybyciem Francuzów, którzy nabyli tę ziemię w 1839 roku. Miasto zostało założone w 1843 roku. W 1848 roku miasto zostało nazwane Libreville (z fr. "wolne miasto"). Miasto w latach 1934-1946 było głównym portem Francuskiej Afryki Równikowej. Po uzyskaniu w 1960 roku niepodległości, miasto zamieszkiwało 31 000 ludzi. Dzisiaj miasto zamieszkuje około 40% całej populacji Gabonu.

  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.Północ (symbol N, ang. north; polski skrót płn.) – jedna z czterech stron świata, odnosi się do kierunku, w którym znajduje się północny biegun geograficzny Ziemi.

  Podział miasta[ | edytuj kod]

  Z północy na południe głównymi dzielnicami miasta są: dzielnica mieszkalna Batterie IV, Quartier Louis, Mont-Bouët i Nombakélé (dzielnica handlowo-usługowa), Glass (pierwsze europejskie osiedle w Gabonie), Oloumi (główna strefa przemysłowa) i Lalala (dzielnica mieszkalna). Port miejski i stacja kolei transgabońskiej są położone w Owendo, na południe od głównych obszarów zabudowanych. W głębi lądu i na obszarach podmiejskich są położone biedniejsze dzielnice miasta.

  Drewno – surowiec drzewny otrzymywany ze ściętych drzew i formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty. Zajmuje przestrzeń pomiędzy rdzeniem, a warstwą łyka i kory. Pod względem technicznym drewno jest naturalnym materiałem kompozytowym o osnowie polimerowej wzmacniany ciągłymi włóknami polimerowymi, którymi są podłużne komórki zorientowane jednoosiowo.Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Transport[ | edytuj kod]

  Libreville ma też jeden z najlepszych układów infrastrukturalnych na Czarnej Afryce. 11 kilometrów na północ od centrum miasta znajduje się międzynarodowy port lotniczy Libreville.

  Kultura i edukacja[ | edytuj kod]

  Ciekawymi ośrodkami kulturalnymi w Libreville są: Narodowe Muzeum Sztuki i Tradycji, francuskie centrum kulturalne, katedra St. Marie, udekorowany drewniany kościół St. Michaela, Nkembo, ogród drzewny de Sibang i dwie kulturalne wsie. Główny rynek Libreville leży w Mont-Bouët. W Libreville znajduje się gabońska szkoła administracji i szkoła prawa, a także Uniwersytet Omara Bongo (zał. 1970), różne instytuty badań oraz biblioteka.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Zachód (symbol W, od ang. west) – jedna z czterech głównych stron świata. Odnosi się do punktu horyzontu, w którym Słońce zachodzi w dniu równonocy.

  Przemysł[ | edytuj kod]

  Miasto jest siedzibą przemysłu stoczniowego, przemysłu piwowarskiego i tartaków. Z miasta jest eksportowane drewno, guma i kakao z głównego portu miasta i z portu w Owendo.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Francja Nicea
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcie satelitarne z Google Maps
 • Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rynek – centralny plac miejscowości, charakterystyczny dla urbanistyki europejskich miast. Rynki wytyczano od początku średniowiecza do XIX wieku.
  Przemysł – dział produkcji materialnej, w którym wydobywanie zasobów przyrody i dostosowanie ich do potrzeb ludzi odbywa się na dużą skalę, na zasadzie podziału pracy i za pomocą maszyn.
  Estuaire du Gabon - położone w północno-zachodnim Gabonie wspólne, szerokie estuarium rzek Komo i Ebe, których wody wpadają tu do Zatoki Gwinejskiej. Estuarium to nazywane jest także rzeką Gabon.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Handel – proces gospodarczy polegający na sprzedaży czyli na wymianie dóbr i usług na pieniądze. Proces ten jest realizowany przez zawodowych pośredników w celu osiągnięcia zysku.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Guma – rozciągliwy materiał, elastomer chemicznie zbudowany z alifatycznych łańcuchów polimerowych (np. poliolefin), które są w stosunkowo niewielkim stopniu usieciowane w procesie wulkanizacji. W przemyśle, terminem "guma" obejmuje się czasami w uproszczeniu wszystkie rodzaje stałych elastomerów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.