• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Libero Ferrario

  Przeczytaj także...
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Armand Blanchonnet (ur. 23 grudnia 1903 w Gipcy - zm. 17 września 1968 w Cernay-la-Ville) - francuski kolarz szosowy i torowy, dwukrotny mistrz olimpijski oraz brązowy medalista szosowych mistrzostw świata.

  Libero Ferrario (ur. 24 czerwca 1901 w Parabiago, zm. 14 lutego 1930 tamże) – włoski kolarz szosowy, złoty medalista mistrzostw świata.

  Kariera[]

  Największy sukces w karierze Libero Ferrario osiągnął w 1923 roku, kiedy zdobył złoty medal w wyścigu ze startu wspólnego amatorów podczas mistrzostw świata w Zurychu. W zawodach tych wyprzedził bezpośrednio dwóch Szwajcarów: Othmara Eichenbergera oraz Georges'a Antenena. Był to jednak jedyny medal wywalczony przez Ferrario na międzynarodowej imprezie tej rangi. W tej samej konkurencji był także czwarty na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata w Paryżu, gdzie walkę o podium przegrał z Francuzem Armandem Blanchonnetem. Ponadto w latach 1922-1923 wygrywał Coppa Bernocchi, w 1923 roku wygrał Piccolo Giro di Lombardia, a rok później był najlepszy w Tre Valli Varesine. W 1926 roku był drugi w jednym z etapów Giro d'Italia, ale całego wyścigu nie ukończył. Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich. Jako zawodowiec startował w 1924 roku.

  4. Mistrzostwa świata w kolarstwie szosowym 1924 odbyły się w stolicy Francji - Paryżu, 2 sierpnia 1924 roku. Po raz pierwszy w historii wśród kolarzy, którzy ukończyli wyścig znalazł się Polak, Wiktor Hoechsman zajmując 19 miejsce.Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Zmarł 14 lutego 1930 roku na gruźlicę.

  Najważniejsze zwycięstwa i sukcesy[]

 • 1. Coppa Bernocchi (1922)
 • 1. Coppa Bernocchi, mistrzostwo świata amatorów w wyścigu ze startu wspólnego (1923)
 • 1. Tre Valli Varesine (1924)
 • drugi na 9. etapie Giro d'Italia (1924)
 • Bibliografia[]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Profil na procyclingstats.com (ang.)
 • Przypisy

  Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.Gruźlica (łac. tuberculosis, TB – tubercule bacillus) – powszechna i potencjalnie śmiertelna choroba zakaźna, wywoływana przez prątka gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis). Gruźlica dotyczy najczęściej płuc (gruźlica płucna) lecz również może atakować ośrodkowy układ nerwowy, układ limfatyczny, naczynia krwionośne, układ kostno-stawowy, moczowo-płciowy oraz skórę. Inne mykobakterie takie jak Mycobacterium bovis, Mycobacterium africanum, Mycobacterium canetti czy Mycobacterium microti wywołują choroby zwane mykobakteriozami i z reguły nie infekują zdrowych osób dorosłych, natomiast są często spotykane u osób z upośledzeniem odporności, np. w przebiegu AIDS.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Othmar Eichenberger (ur. 2 marca 1901 w Gränichen - zm. 11 kwietnia 1937) – szwajcarski kolarz szosowy, srebrny medalista mistrzostw świata.
  Georges Antenen (ur. 20 grudnia 1903 w La Chaux-de-Fonds - zm. 25 marca 1979 tamże) – szwajcarski kolarz szosowy, brązowy medalista mistrzostw świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.