• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Libero

  Przeczytaj także...
  Przyjmujący – pozycja na boisku w siatkówce. Zadaniem przyjmującego jest odbieranie piłki po zagrywce i gra obronna, połączona z atakiem ze skrzydła bądź z głębi pola (atak z szóstej strefy).Piotr Marcin Gacek (ur. 16 września 1978 w Grodkowie) – polski siatkarz, grający na pozycji libero; reprezentant Polski. 19 maja 2010 podpisał kontrakt z Zaksą Kędzierzyn-Koźle. Dwukrotnie żonaty; pierwszy raz z Agatą, drugi raz z Karoliną, z którą ma córkę Zofię.
  Paulina Maj-Erwardt (ur. 22 marca 1987 roku w Złotowie) − polska siatkarka, grająca na pozycji libero, reprezentantka kraju. Od sezonu 2012/2013 zawodniczka Muszynianki Muszyna. Uczestniczka Mistrzostw Świata w 2006 i 2010.

  Liberozawodnik w piłce siatkowej, którego zadaniem jest tylko gra obronna. Ubrany jest w koszulkę innego koloru, dla odróżnienia od pozostałych graczy.

  Może brać udział jedynie w grze obronnej oraz przyjęciu zagrywki i nie wolno mu atakować z żadnego miejsca boiska i strefy wolnej, jeżeli w momencie kontaktu z piłką ta ostatnia jest powyżej górnej taśmy siatki. Nie może też zagrywać, blokować czy podejmować próby bloku.

  Zastępowanie zawodników przez libero nie jest zaliczane do zmian regulaminowych. Liczba takich zmian jest nieograniczona, z tym że libero może być zastąpiony tylko na zasadzie zmiany powrotnej, czyli przez zawodnika, którego zastąpił, wchodząc na boisko. Pomiędzy dwiema zmianami z udziałem libero musi być rozegrana akcja.

  Zawodnik – osoba biorąca udział w przedsięwzięciu najczęściej o charakterze sportowym, w którym konkuruje z innymi osobami. W zależności od rodzaju i charakteru przedsięwzięcia zawodnik może również współpracować z grupą osób (drużyną), aby konkurować, na ściśle określonych zasadach, z inną grupą zawodników.Krzysztof Ignaczak (ur. 15 maja 1978 w Wałbrzychu) − polski siatkarz, grający na pozycji libero; 313-krotny reprezentant Polski (od 1998 − stan na 13.07.2013).

  Zawodnik nie może wykonać spełnionego ataku powyżej górnej krawędzi siatki, gdy piłka jest do niego wystawiona palcami sposobem górnym przez libero, znajdującego się w polu ataku lub jego przedłużeniu. W przypadku wystawienia przez libero piłki sposobem dolnym lub wykonanej spoza pola ataku (lub jego przedłużenia) piłka może być atakowana na dowolnej wysokości.

  Rozgrywający – pozycja na boisku w siatkówce. Zadaniem rozgrywającego jest wystawianie piłek atakującemu, po uprzednim przyjęciu jej przez przyjmującego lub libero. Dzięki niemu można zgubić blok przeciwnika oraz dobrze skończyć akcję. Rozgrywający jest jednym z najważniejszych zawodników na boisku, to przez niego przechodzi każda akcja. Rozgrywający zawsze gra po prawej stronie boiska. Będąc w 1 linii boiska jest to strefa 2, natomiast gdy znajduje się w 2 linii jest to strefa 1. W przypadku kiedy zawodnik nie znajduje się w danym miejscu przy zagrywce wtedy zmienia się z zawodnikiem stojącym w danej strefie w czasie akcji.Środkowy – pozycja na boisku w siatkówce. Głównym zadaniem środkowego jest blokowanie ataków przeciwnika oraz atak z pierwszego tempa (popularnej krótkiej). Nie gra on w obronie i zmienia go libero. Jest to bardzo specyficzna pozycja, na której w zawodowej siatkówce grają zazwyczaj zawodnicy najwyżsi na boisku. Musi dochodzić do bloku na skrzydłach oraz bardzo szybko iść na krótką.

  Libero gra zawsze w linii obrony. Jeżeli w momencie przejścia przechodzi do linii ataku, na boisko wraca zawodnik z podstawowej szóstki.

  W przypadku kontuzji libero, jeśli nie ma wyznaczonego drugiego zawodnika libero, trener lub grający kapitan mogą wyznaczyć jako nowego libero jednego spośród zawodników, nie grających na boisku podczas ponownego wyznaczenia. Kontuzjowany gracz nie może powrócić do gry do końca spotkania. Zawodnik wyznaczony jako nowy libero pozostaje nim do końca spotkania.

  Piłka to kulisty przedmiot najczęściej używany w sportach i grach. Piłki są zwykle kuliste, lecz mogą mieć inny kształt, na przykład elipsoidy obrotowej. Większość piłek jest elastyczna, a w środku wypełniona powietrzem. Sportowcy kopią piłkę nogami, odbijają rękami, głową czy tułowiem. W większości gier zespołowych piłka jest przekazywana między członkami drużyny w celu umieszczenia jej w bramce, koszu czy też na polu przeciwnika. Niektóre piłki są sztywne i sprężyste, co pozwala im na odbijanie się od twardych powierzchni stołów czy rakietek. Inne piłki są wypełnione sprężonym powietrzem, co pozwala na uderzanie w nie z dużą siłą bez ryzyka urazu i posyłanie ich na duże odległości. Tak kopnięta czy odbita piłka kreśli często w powietrzu złożone trajektorie, bo zawodnicy starają się ją podkręcić. Zadanie piłce celnego uderzenia tak, aby zmylić przeciwnika jest podstawą sukcesu w wielu grach.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Libero nie może być kapitanem zespołu.

  Składy drużyn mogą liczyć maksymalnie 12 zawodników wpisanych do protokołu. 31 Kongres FIVB wprowadził do 14 osobowego składu drużyny 2 zawodników libero zaś od 2013 roku 2 libero może być w drużynie składającej się z maksymalnie 12 zawodników. W światowych i oficjalnych zawodach FIVB wyznaczany do gry rezerwowy libero musi nosić koszulkę w tym samym stylu i kolorze co libero podstawowy, ale musi mieć swój numer.

  Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (oficjalny skrót FIVB, od fr. Fédération Internationale de Volleyball) – międzynarodowa organizacja sportowa z siedzibą w Lozannie (od 1984), założona w dniach 18-20 kwietnia 1947 (podczas Kongresu w Paryżu), zrzeszająca wszystkie 219 krajowe związki piłki siatkowej, zajmująca się koordynowaniem rozwoju piłki siatkowej na świecie.Koszulka – część garderoby zakładana przez głowę i przylegająca do górnej części ciała (opiera się na ramionach, opina klatkę piersiową i kończy na pasie – czasem jednak według współczesnej mody dziewczęta noszą koszulki do pępka).

  Od 1 stycznia 2011 roku we wszystkich rozgrywkach pod patronatem FIVB możliwe jest dokonanie zmiany libero za libero. Taka decyzja podjęta została podczas 32 Kongresu FIVB w Rzymie, który odbył się w dniach 9-10 września 2010. Według poprzednich zasad pierwszy libero mógł zostać wymieniony na drugiego tylko raz w ciągu meczu. Nowe prawo pozwala trenerowi na zmianę pierwszego libero na drugiego – lub na zwykłego zawodnika – tak często, jak uzna to za konieczne. Wszystkie zmiany będą mogły zostać dokonane bez korzystania ze strefy zmian libero.

  Atakujący (nazywany też skrzydłowym) – pozycja na boisku w siatkówce. Zadaniem atakującego jest kończenie akcji atakiem po wystawieniu piłki przez rozgrywającego. W ustawieniu na boisku gra po przekątnej z rozgrywającym. Atakuje z prawego skrzydła zarówno z pierwszej linii jak i z drugiej (stąd kolejna nazwa – prawoskrzydłowy); występuje tylko jeden wyjątek, kiedy w momencie jego usytuowania na pozycji nr 4 przy zagrywce przeciwnika, atakujący znajduje się na lewym skrzydle. Przy ataku z 2. linii zawodnik zobowiązany jest do obiegnięcia połowy boiska pod siatkę. Polscy atakujący to np.: Jakub Jarosz, Mariusz Wlazły, Grzegorz Szymański, Dominik Witczak, Marcel Gromadowski, Bartosz Janeczek, Tomasz Józefacki, Dawid Konarski, Zbigniew Bartman, Katarzyna Skowrońska-Dolata, Joanna Kaczor, Izabela Żebrowska.Piłka siatkowa, siatkówka – sport drużynowy, w którym (w tradycyjnej, klasycznej odmianie tj. siatkówce halowej) uczestniczą dwa sześcioosobowe zespoły, w każdym: rozgrywający, atakujący, dwóch środkowych i dwóch przyjmujących oraz libero – na boisku przebywa jednak tylko sześciu zawodników, libero zmienia się najczęściej ze środkowymi, gdy drużyna przyjmuje zagrywkę.

  Znani zawodnicy występujący na pozycji libero: Paweł Zatorski, Krzysztof Ignaczak, Piotr Gacek, Sergio, Paulina Maj-Erwardt, Mariola Zenik, Agata Durajczyk, Fabi, Paola Cardullo.

  Linki zewnętrzne[]

 • zmiany wprowadzone przez 31 Kongres FIVB
 • Przypisy

  1. Przepisy gry w piłkę siatkową (pol.). [dostęp 2013-09-01]. rozdz. 6, pkt 19.3.1.3
  2. Oficjalne tłumaczenie Przepisów gry w piłkę siatkową 2015-2016 (pol.). [dostęp 2016-04-16]. poz. 4.1.2, 5 oraz 5.1.2
  3. Libero z nowymi prawami. plus.pl, 2010-12-14. [dostęp 2012-06-16].

  Zobacz też[]

 • atakujący
 • przyjmujący
 • rozgrywający
 • środkowy
 • Fabiana de Alvim Oliveira, znana jako Fabí (ur. 7 marca 1980 w Rio de Janeiro) – brazylijska siatkarka, reprezentantka kraju. Obecnie gra w brazylijskiej Superlidze, w drużynie Rio de Janeiro Volei Clube. Gra na pozycji libero.Paola Cardullo (ur. 18 marca 1982 roku w Omegna) – włoska siatkarka, reprezentantka Włoch. Gra na pozycji libero. Obecnie występuje we francuskiej Pro A, w drużynie RC Cannes. W 2002 roku zdobyła złoty medal Mistrzostw Świata, rozgrywanych w Niemczech. Dwukrotnie zdobyła mistrzostwo Europy w 2007 r. w Belgii i Luksemburgu oraz w 2009 r. w Polsce, na obu imprezach została wybrana jako najlepsza zawodniczka na pozycji libero. Zdobyła także dwa srebrne medale Mistrzostw Europy w 2001 r. w Bułgarii i 2005 r. w Chorwacji.Od sezonu 2012/2013 jest zawodniczką włoskiej drużyny Asystel MC Carnaghi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Paweł Zatorski (ur. 21 czerwca 1990 w Łodzi) – polski siatkarz, grający na pozycji libero, reprezentant Polski. Obecnie jest zawodnikiem Skry Bełchatów której jest wychowankiem. W latach 2008-2010 był zawodnikiem AZS Częstochowa, do którego został wypożyczony ze Skry.
  Boisko – nazwa boisko pochodzi od ludowego określenia płaskiej przestrzeni w środkowej części stodoły położonej między dwoma sąsiekami, miejsca młocki zboża, zwanego także bojewica, bojewisko, klepisko. Dziś boisko to miejsce przeznaczone do ćwiczeń gimnastycznych, gier, rozgrywek i zawodów sportowych.
  Regulamin - zbiór przepisów normujących zasady postępowania lub prac organu państwowego, instytucji, zakładu lub urządzenia wydany przez organ do tego uprawniony.
  Mariola Katarzyna Zenik, z d. Barbachowska (ur. 3 lipca 1982 w Węgrowie) – polska siatkarka grająca na pozycji libero, reprezentantka Polski. Od 2012 roku zawodniczka Atomu Trefla Sopot. Najlepsza polska siatkarka 2006 w II plebiscycie miesięcznika „Super Volley”.
  Agata Durajczyk (ur. 19 sierpnia 1989 roku w Gdańsku) – polska siatkarka grająca na pozycji libero. W sezonie 2012/2013 zawodniczka Budowlanych Łódź.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.