• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Liberia  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Amerykanoliberyjczycy (ang. Americo-Liberians) – potomkowie uwolnionych niewolników amerykańskich oraz karaibskich żyjący w Liberii. Ich grupa liczy 2,5% ludności państwa i stanowi wyższą warstwę społeczną.Leymah Roberta Gbowee (ur. 1972) – afrykańska działaczka społeczna z Liberii, organizatorka kobiecego ruchu chrześcijanek i muzułmanek pod nazwą Masowa Akcja Kobiet Liberii na rzecz Pokoju (Women of Liberia Mass Action for Peace), który położył kres wojnie domowej w Liberii w 2003 roku i doprowadził do wyboru Ellen Johnson-Sirleaf na prezydenta Liberii w roku 2005 (jako pierwszej w Afryce kobiety-głowy państwa). W 2011 roku Gbowee, wraz z Ellen Johnson Sirleaf i Tawakel Karman z Jemenu, została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla za walkę bez przemocy o bezpieczeństwo kobiet i prawo kobiet do pełnego uczestnictwa w procesie budowania pokoju.

  Liberia (Republika Liberii – Republic of Liberia) – państwo położone w Afryce Zachodniej. Sąsiaduje z Gwineą, Wybrzeżem Kości Słoniowej oraz Sierra Leone. Sytuacja gospodarcza i polityczna tego kraju jest nadal niestabilna, co jest skutkiem przewrotów wojskowych i dwóch wojen domowych (1989–1996 i 1999–2003). Obecnie członek Unii Afrykańskiej i ECOWAS.

  Zbory Boże Liberii (ang. Liberia Assemblies of God) – chrześcijański wolny kościół protestancki o charakterze ewangelikalnym nurtu zielonoświątkowego działający w Liberii, wchodzący w skład Światowej Wspólnoty Zborów Bożych. Zbory Boże w Liberii liczą 75.000 wiernych zrzeszonych w 400 zborach, co czyni je największym wyznaniem zielonoświątkowym w kraju.Charles Ghankay Taylor (ur. 28 stycznia 1948 w Arthington koło Monrovii) – polityk liberyjski, były prezydent Liberii, pierwszy przywódca państwa afrykańskiego skazany przez międzynarodowy trybunał za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości. Urząd sprawował w okresie od 2 sierpnia 1997 do 11 sierpnia 2003.

  Ustrój polityczny[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Ustrój polityczny Liberii.

  Podział administracyjny[ | edytuj kod]

  Państwo podzielone jest na 15 hrabstw:

  Wojna domowa – konflikt zbrojny, w którym stronami są obywatele jednego państwa, plemienia lub grupy etnicznej. Wojna domowa jest częstą przyczyną osłabienia państwa czy plemienia. Jest rodzajem wojny.Prawo wyborcze – ogół przepisów prawa i norm prawnych regulujących proces wyborów na który składają się między innymi rozstrzygnięcia w zakresie ordynacji wyborczej i takich kwestii jak na przykład: tryb zgłaszania kandydatów, tryb przeprowadzania wyborów, warunki ważności wyborów, zasady prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Religia w Liberii – według badań Pew Research Center w 2010 roku tworzona była głównie przez wyznawców chrześcijaństwa (85,9%), islamu (12%) i tradycyjnych religii plemiennych (0,5%). 1,4% nie wyznaje żadnej religii.
  Monrovia (dawne spolszczenie: Monrowia) – największe miasto i stolica Liberii. Położone u ujścia rzeki St. Paul do Oceanu Atlantyckiego (Wybrzeże Pieprzowe). Okręg stołeczny liczy sobie ponad milion mieszkańców, czyli 29% populacji całej Liberii według cenzusu z 2008 roku.
  Konstytucja (od łac. constituo, -ere – urządzać, ustanawiać, regulować) – akt prawny, określany także jako ustawa zasadnicza, która zazwyczaj ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie.
  Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
  Świadkowie Jehowy w Liberii – wspólnota 6340 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Liberii, należących do 113 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 73 223 osoby. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Monrovii.
  Kościół Adwentystów Dnia Siódmego (ang. Seventh-day Adventist Church, w skrócie SDA Church) – kościół chrześcijański, wywodzący się z grona wyznań protestanckich, będących wynikiem przebudzenia adwentowego, jakie nastąpiło w pierwszej połowie XIX wieku na terenie Ameryki Północnej.
  Sąd Specjalny dla Sierra Leone – trybunał karny utworzony na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2000 roku oraz porozumienia między sekretarzem generalnym ONZ a rządem Sierra Leone z roku 2002. Zajmuje się sądzeniem najcięższych zbrodni popełnionych na terytorium tego państwa od roku 1996. Zasiadają w nim sędziowie mianowani przez rząd Sierra Leone, jak i przez sekretarza generalnego ONZ.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.173 sek.