• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Liberec  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Kraj Sudecki (t. Kraj Sudetów, niem. Sudetenland, Sudetengebiet, Sudetenraum, cz. Sudety) – region Czechosłowacji obejmujący pogranicze czesko-niemieckie i czesko-austriackie w Sudetach, Rudawach, Szumawie, Lesie Czeskim i Morawach południowych zamieszkany od dawna przez Niemców sudeckich (niem. Sudetendeutsche). W skład Kraju Sudeckiego wchodziły ziemie Czech, Moraw i Śląska Czeskiego.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.

  Liberec (niem. Reichenberg, cyg. Libercys) – miasto w północnych Czechach nad Nysą Łużycką, stolica kraju libereckiego, położony u podnóża Ještěda. Ośrodek sportów zimowych. Jest to piąte pod względem wielkości miasto w Czechach. W 1577 roku otrzymało prawa miejskie. Liberec zamieszkany jest przez 106 187 osób (2013).

  Ratusz (niem. Rathaus, dosł. dom rady) – reprezentacyjny budynek użyteczności publicznej, zwykle tradycyjna siedziba samorządowych władz miejskich. Budowany był najczęściej na planie prostokąta i nadawano mu formę monumentalną.Naharijja (hebr. נהריה; arab. نهاريا; ang. Nahariya; pol. Rzeka) – nadmorskie miasto położone w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Znany kurort wypoczynkowy nad Morzem Śródziemnym. Jest to najdalej na północ wysunięte nadmorskie miasto Izraela.

  Do końca II wojny światowej zamieszkiwany głównie przez Niemców sudeckich. Po I wojnie światowej stolica prowincji Niemieckie Czechy (niem. Deutschböhmen, czes. Německé Čechy). W czasie II wojny stolica Okręgu III Rzeszy Kraj Sudetów.

  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 2 Wybrane zabytki
 • 3 Rekreacja i wypoczynek
 • 4 Sławni ludzie
 • 5 Sport
 • 6 Miasta partnerskie
 • 7 Galeria zdjęć
 • 8 Przypisy
 • 9 Zobacz też
 • Położenie[]

  Miasto leży w północnych Czechach, w Sudetach Zachodnich, na terenie Kotliny Żytawskiej (cze. Žitavská pánev; przedłużeniem tej kotliny po stronie polskiej jest Obniżenie Żytawsko-Zgorzeleckie), w Kotlinie Libereckiej (cze. Liberecké kotlině), pomiędzy Górami Izerskimi na północy a Grzbietem Jesztiedzkim na południu.

  Zamek w Libercu – klasycystyczny budynek w centrum Liberca, w Czechach (Czechy Północne), którego obecny wygląd pochodzi z XVIII wieku. Dziś jest to jedno z największych na świecie miejsc z ekspozycją wyrobów szklanych. Zamek położony jest niedaleko od centrum miasta. Znajduje się na Placu Zamkowym (Zámecké náměstí).Herbert Feigl (ur. 14 grudnia 1902 w Libercu, zm. 1 czerwca 1988 w Minneapolis) – austriacki filozof, pozytywista i członek Koła Wiedeńskiego.

  Ratusz leży na wysokości 374 m n.p.m.. Najniższy punkt w granicach miasta znajduje się w części zwanej Machnín - 325 m n.p.m., a najwyższy na szczycie Ještědu - 1012 m n.p.m. Przez miasto przepływa Nysa Łużycka oraz jej dopływy - Černá Nisa i Harcovský potok.

  Dunkierka (franc. Dunkerque) – francuskie miasto położone nad Morzem Północnym, niedaleko granicy z Belgią (w regionie Nord-Pas-de-Calais, w departamencie Nord).Synagoga w Libercu (czes. Synagoga v Liberci) – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Libercu, w Czechach, przy ulicy Rumjancevova.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sankt Gallen (niem. Sankt Gallen lub St. Gallen, nieoficjalnie: fr. Saint-Gall, ret. Son Gagl, wł. San Gallo) – miasto w Szwajcarii, stolica kantonu o tej samej nazwie. 70,3 tys. mieszkańców (2005).
  Augsburg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Szwabia, regionu Augsburg oraz powiatu Augsburg, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzekami Lech i Wertach, na przedgórzu alpejskim na wysokości 494 m n.p.m.
  Roderich Menzel (ur. 13 kwietnia 1907 w Libercu, zm. 18 października 1987 w Monachium) - tenisista reprezentujący Czechosłowację i Niemcy w Pucharze Davisa, finalista międzynarodowych mistrzostw Francji w grze pojedynczej.
  Neoekspresjonizm, również Nowoekspresjonizm, Nowa Ekspresja – trend w sztuce współczesnej, którego początki można odnaleźć w późnych latach 60., przeżywający swój rozkwit w latach 80. XX wieku.
  Narciarstwo – jedna z dyscyplin sportowych polegająca na przemieszczaniu się lub wykonywaniu ewolucji za pomocą sprzętu narciarskiego – nart, a także kijków. Narty mocowane są do butów narciarza za pomocą specjalnych wiązań.
  Centrum Babylon Liberec – kompleks handlowy, hotelowy i rozrywkowy w mieście Liberec, w północnych Czechach. Znajduje się w nim m.in. aquapark, hotel 4-gwiazdkowy, kasyno, kino trójwymiarowe, centrum handlowe, restauracje, winiarnia, pub, oraz centrum konferencyjne "Business Center".
  Kotlina Liberecka (332.33) – obniżenie tektoniczne położone w północnych Czechach pomiędzy Górami Izerskimi na wschodzie, Górami Żytawskimi na zachodzie i Grzbietem Jesztiedzkim na południowym zachodzie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.