• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Liberalni Reformatorzy

  Przeczytaj także...
  Lewica – określa różne partie polityczne, w zależności od podziału sceny politycznej w danym kraju. Zwyczajowo określenie to stosuje się do sił politycznych dążących do zmian polityczno-ustrojowych, społecznych i gospodarczych, przeciwstawiających się tzw. tradycyjnemu porządkowi społecznemu, przeciwne prawicy. Głównym założeniem lewicy jest dążenie do wolności, równości i sprawiedliwości społecznej.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Dom Wolności, (wł. Casa delle Libertà), włoska koalicja partii o poglądach centroprawicowych, pod przewodnictwem premiera Silvio Berlusconiego.

  Liberalni Reformatorzy (Riformatori Liberali, RL) – włoska centroprawicowa partia polityczna o profilu libertariańskim.

  Ugrupowanie powstało w 2005 w wyniku rozłamu w partii Włoscy Radykałowie. Została założona przez polityków sprzeciwiających się tworzeniu sojuszu Róża w Pięści z ugrupowaniami lewicowymi i opowiadających się za powrotem radykałów do współpracy z Silviem Berlusconim. Wśród liderów znaleźli się Benedetto Della Vedova i Marco Taradash. Partia miała stanowić świeckie, reformatorskie i liberalne skrzydło Domu Wolności.

  Partie polityczne Włoch – układ głównych włoskich ugrupowań politycznych w 2010 oraz wykaz najważniejszych partii nieistniejących (od początku lat 90.).Izba Deputowanych (wł. Camera dei Deputati) – izba niższa parlamentu Republiki Włoskiej. Tworzy ją 630 przedstawicieli wybieranych raz na 5 lat w wyborach powszechnych, systemem mieszanym. Aktualny skład Izby pochodzi z wyborów w 2013 roku i jest to jej 17. kadencja. Obecną przewodniczącą Izby jest Laura Boldrini z koalicji Lewica, Ekologia, Wolność. Ordynacja z 2005 roku wprowadziła jeden okręg wyborczy obejmujący cały kraj. Próg wyborczy dla pojedynczej partii wynosi 4%, a dla koalicji 10% niezależnie od ilości ugrupowań do niej wchodzących.

  W wyborach parlamentarnych w 2006 formacja wystawiła swoją listę w niektórych okręgach do Senatu, odnotowując marginalne poparcie lista DCA i NPSI uzyskała 4 mandaty w Izbie Deputowanych. Benedetto Della Vedova, przewodniczący RL, uzyskał natomiast mandat posła do Izby Deputowanych XV kadencji z listy Forza Italia.

  Libertarianizm – filozofia oraz styl politycznego myślenia postulujący nieograniczoną swobodę dysponowania własną osobą (samoposiadanie) i własnością, o ile tylko postępowanie to nie ogranicza swobody dysponowania swoją osobą i własnością komuś innemu (wedle zasady: wolność twojej pięści musi być ograniczona bliskością mojego nosa lub twoja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna moja). Fundamentem libertarianizmu jest aksjomat nieagresji.Wybory parlamentarne we Włoszech w 2008 roku odbyły się w dniach 13 (8:00–22:00) i 14 kwietnia (7:00–15:00). Wraz z nimi przeprowadzane zostały wybory samorządowe w dwóch regionach i szeregu innych jednostek terytorialnych. Były to wybory przedterminowe, przeprowadzone po nieudanym głosowaniu nad wotum zaufania dla centrolewicowego rządu Romano Prodiego. W ich wyniku wybrano członków Izby Deputowanych i Senatu XVI kadencji. Wybory zakończyły się zwycięstwem federacyjnego Ludu Wolności i jego koalicjantów, co skutkowało powołaniem gabinetu Silvia Berlusconiego.

  Liberalni Reformatorzy jako jedni z pierwszych podpisali też porozumienie o wejściu w skład nowej federacji pod nazwą Lud Wolności. W przedterminowych wyborach w 2008 dwóch przedstawicieli tego ugrupowania zostało posłami nowej Izby Deputowanych. W październiku 2008 lider RL dołączył do komisji konstytucyjnej koordynującej zjednoczenie centroprawicy. W marcu 2009 Liberalni Reformatorzy zakończyli działalność jako partia polityczna, przystępując do przekształconego w jednolite ugrupowanie Ludu Wolności.

  Włoscy Radykałowie (wł. Radicali Italiani, RI) – włoska partia polityczna o poglądach liberalnych, socjalliberalnych i libertyńskich.Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.

  Zobacz też[]

 • Partie polityczne Włoch
 • Przypisy

  1. I Riformatori Liberali e il Polo Laico (wł.). libertiamo.it, 26 listopada 2005. [dostęp 2014-05-16].
  2. Senato 09/04/2006 (wł.). interno.it. [dostęp 2014-05-16].
  3. Benedetto Della Vedova na stronie Izby Deputowanych XV kadencji (wł.). [dostęp 2014-05-16].
  4. Benedetto Della Vedova e Peppino Calderisi eletti con il Popolo della Libertà (wł.). tellusfolio.it, 15 kwietnia 2008. [dostęp 2014-05-16].
  5. PDL: tutti i nomi del Comitato Costituente del Popolo della Libertà (wł.). falcodestro.it, 15 października 2008. [dostęp 2014-05-16].
  Forza Italia, włoska partia polityczna założona 18 stycznia 1994 r. przez Silvio Berlusconiego, który jest jej przewodniczącym. Ma charakter prawicowo-konserwatywny, należy do EPL - EDNowa Włoska Partia Socjalistyczna (wł. Nuovo Partito Socialista Italiano, NPSI) – mała włoska partia socjaldemokratyczna, uznająca się za kontynuatorkę Włoskiej Partii Socjalistycznej (PSI), rozwiązanej po serii skandali korupcyjnych (afera Tangentopoli) w połowie lat 90.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wybory do dwóch izb parlamentu Włoch odbyły się w dniach 9 i 10 kwietnia 2006. Głównymi kontrkandydatami do urzędu premiera Włoch byli pełniący tę funkcję lider centroprawicowego sojuszu Dom Wolności Silvio Berlusconi oraz lider centrolewicowej koalicji Unia, były premier i przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi.
  Benedetto Della Vedova (ur. 3 kwietnia 1962 w Sondrio) – włoski polityk, deputowany i senator, były poseł do Parlamentu Europejskiego.
  Centroprawica – w demokracjach parlamentarnych koalicja utworzona przez partie centrum oraz prawicy, zmierzająca do realizacji wspólnych celów, np. powołania wspólnego rządu albo wspólnej akcji w parlamencie. Przykładem jest ukraińska koalicja Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.