• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Liam Fox

  Przeczytaj także...
  Somerset (IPA /ˈsʌmɚˌsɛt/) – hrabstwo niemetropolitalne w południowo-zachodniej Anglii, składające się z pięciu dystryktów, a jako hrabstwo ceremonialne obejmujące dodatkowo dwie jednolite jednostki administracyjne. Ośrodkiem administracyjnym jest Taunton.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  22 września jest 265. (w latach przestępnych 266.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 100 dni.

  Liam Fox (ur. 22 września 1961 w East Kilbride) - brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, deputowany do Izby Gmin od 1992. W pierwszym gabinecie Davida Camerona minister obrony od 11 maja 2010 do 14 października 2011. Od 13 lipca 2016 minister handlu międzynarodowego w gabinecie Theresy May.

  Gabinet cieni "rząd oczekujący" – skład rządu formułowany przez partie opozycyjne, gotowy przejąć władzę w razie zwycięstwa wyborczego danej partii. Polega na tym, że każdy członek rządu ma odpowiadający mu "cień" w opozycji.Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii w 2015 roku odbyły się 7 maja. Zwyciężyła Partia Konserwatywna, która uzyskała 331 z 650 mandatów do Izby Gmin.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Młodość[ | edytuj kod]

  Liam Fox urodził się w 1961 w East Kilbride w Szkocji. Uczęszczał do miejscowej szkoły St. Bride’s High School. W 1983 ukończył medycynę na University of Glasgow. Po studiach pracował jako general practitioner w Beaconsfield, Buckinghamshire i Somerset. Dodatkowo pracował również jako lekarz w armii (Civilian Army Medical Officer). Jest członkiem zawodowej organizacji lekarskiej Royal College of General Practitioners.

  Uniwersytet w Glasgow (ang. University of Glasgow, gael. Oilthigh Ghlaschu) – jeden z czołowych uniwersytetów brytyjskich, założony w 1451, jako historycznie drugi uniwersytet w Szkocji.Przewodniczący Partii Konserwatywnej (ang. Chairman of the Conservative Party) jest odpowiedzialny za utrzymanie dyscypliny partyjnej i kontroluje pracę Centralnego Biura Partii. Jeśli konserwatyści są u władzy, przewodniczący Partii zwykle wchodzi w skład gabinetu.

  Kariera polityczna[ | edytuj kod]

  Początkowy okres[ | edytuj kod]

  W wyborach parlamentarnych w 1987 po raz pierwszy bez powodzenia ubiegał się o mandat w Izbie Gmin w okręgu Roxburgh and Berwickshire z ramienia Partii Konserwatywnej. Do parlamentu dostał się w następnych wyborach w kwietniu 1992, reprezentując okręg Woodspring, w którym w kolejnych wyborach uzyskiwał reelekcję. W wyborach w 2010 uzyskał największą ilość głosów w okręgu North Somerset.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Backbencher - pojęcie funkcjonujące w systemie politycznym Wielkiej Brytanii oraz innych państw opierających swój ustrój polityczny na modelu westminsterskim, m.in. Australii, Kanady i Nowej Zelandii. Oznacza członka parlamentu, który nie pełni żadnych funkcji w rządzie (jeśli należy do partii rządzącej) lub nie jest członkiem gabinetu cieni (jeśli należy do partii opozycyjnej). W praktyce, status taki posiada większość parlamentarzystów.

  W czerwcu 1993 został mianowany sekretarzem w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. W lipcu 1994 został zastępcą whipa, a w roku następnym whipem. Od 1996 do 1997 zajmował stanowisko podsekretarza stanu w Foreign and Commonwealth Office.

  W opozycji[ | edytuj kod]

  Po utracie władzy przez konserwatystów, w czerwcu 1997 został rzecznikiem opozycji ds. konstytucyjnych. Następnie od maja 1999 do listopada 2003 był ministrem zdrowia w gabinecie cieni. Od maja do grudnia 2005 w gabinecie cieni Partii Konserwatywnej pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych, a od grudnia 2005 do maja 2010 ministra obrony.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Pierwszy gabinet Theresy May – gabinet Wielkiej Brytanii, urzędujący od 13 lipca 2016 do 11 czerwca 2017. Był gabinetem jednopartyjnym Partii Konserwatywnej.

  Od listopada 2003 do maja 2005 był jednym z dwóch współprzewodniczących Partii Konserwatywnej. W październiku 2005 ubiegał się o przywództwo w partii. W głosowaniu zajął trzecie miejsce, przegrywając z Davidem Cameronem i Davidem Davisem.

  Powrót do rządu[ | edytuj kod]

  Po wygranej konserwatystów w wyborach w 2010 i utworzeniu koalicyjnego rządu z Liberalnymi Demokratami 11 maja 2010 objął stanowisko ministra obrony w gabinecie Davida Camerona. W październiku 2011 został zmuszony do dymisji w wyniku skandalu, jaki wywołały informację o szczególnej roli, jaką w kierowanym przez Foxa resorcie odgrywał Adam Werritty, bliski osobisty przyjaciel ministra, m.in. drużba na jego ślubie. Choć Werritty nie był oficjalnie zatrudniony na jakimkolwiek stanowisku rządowym i nie posiadał wymaganych przy pracy w resorcie obrony certyfikatów bezpieczeństwa, w praktyce bardzo blisko współpracował z ministrem, był regularnym gościem w gmachu ministerstwa, doradzał Foxowi, a nawet był przez niego opłacany ze środków przeznaczonych na utrzymanie biura poselskiego.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. David William Donald Cameron (ur. 9 października 1966 w Londynie) – brytyjski polityk, od 11 maja 2010 premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, od 2005 lider Partii Konserwatywnej.

  Późniejsza kariera parlamentarna[ | edytuj kod]

  Od czasu rezygnacji z urzędu ministra obrony, Fox zasiada wśród backbenchers Partii Konserwatywnej. W wyborach w 2015 uzyskał reelekcję na kolejną kadencję, uzyskując 53,5% głosów w swoim okręgu wyborczym. Od 13 lipca 2016 jest ministrem handlu międzynarodowego w gabinecie Theresy May.

  East Kilbride (gael. Cille Bhrìghde an Ear) − miasto w Szkocji. W 2004 r. miasto to zamieszkiwało 73 820 osób. Pierwszy gabinet Davida Camerona - gabinet Wielkiej Brytanii urzędujący od 11 maja 2010 do 8 maja 2015. Był pierwszym od zakończenia II wojny światowej gabinetem koalicyjnym. Tworzyły go Partia Konserwatywna oraz, jako mniejszy partner, Liberalni Demokraci. Sytuacja taka wynikała z faktu, iż żadna partia nie była w stanie samodzielnie stworzyć rządu większościowego, gdyż żadna nie uzyskała w wyborach bezwzględnej większości w Izbie Gmin.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Liam Fox (ang.). The Conservative Party. [dostęp 2010-05-12].
  2. Dr Liam Fox MP (ang.). Liam Fox - The Official Website. [dostęp 2010-05-12].
  3. Fox says he has 'great momentum' (ang.). BBC News, 18 października 2005. [dostęp 2010-05-12].
  4. Defence Secretary Liam Fox quits (ang.). BBC News, 2011-10-14. [dostęp 2011-10-23].
  5. Somerset North (ang.). BBC. [dostęp 2015-05-18].
  6. Who is Liam Fox (ang.). Thelegraph.co.uk. [dostęp 2016-07-14].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna (ang.)
 • David Michael Davis (ur. 23 grudnia 1948 w Yorku) – brytyjski polityk, członek Partii Konserwatywnej, poseł z okręgu Haltemprice and Howden, zasiada w Privy Council od 1997.Biuro Spraw Zagranicznych oraz Wspólnoty (ang. The Foreign and Commonwealth Office), bardziej znane jako Biuro Spraw Zagranicznych (Foreign Office) lub FCO, jest departamentem rządu Wielkiej Brytanii odpowiedzialnym za promocję interesów państwa zagranicą, odpowiednikiem ministerstw spraw zagranicznych w innych krajach. Szef biura nosi tytuł Sekretarza Stanu ds. Zagranicznych i Wspólnoty (Secretary of State for Foreign and Commonwealth Affairs) zaś popularnie nazywany jest Sekretarzem ds. Zagranicznych (Foreign Secretary). Jego pozycja jest jedną z najbardziej prestiżowych w rządzie brytyjskim (cabinet) po premierze; pozostałe to Kanclerz Skarbu (Chancellor of the Exchequer) oraz Sekretarz ds. Wewnętrznych (Home Secretary).
  Warto wiedzieć że... beta

  Gabinet Theresy May – gabinet Wielkiej Brytanii, urzędujący od 13 lipca 2016. Jest gabinetem jednopartyjnym Partii Konserwatywnej.
  Partia Konserwatywna (ang. Conservative Party, CP, oficjalna nazwa: Partia Konserwatywno-Unionistyczna, Conservative and Unionist Party), brytyjska partia polityczna powstała w 1832 roku w wyniku przekształcenia ugrupowania torysów, popularnie nazywana w dalszym ciągu torysami. Jedna z dwu (obok Partii Pracy) głównych partii w Wielkiej Brytanii.
  Medycyna rodzinna – dział medycyny zajmujący się kwestiami zagwarantowania wszystkim członkom rodziny, będącej pod opieką lekarza rodzinnego, kompleksowej opieki medycznej. Lekarz rodzinny jest zwykle pierwszym ogniwem w systemie, zapewniając tak zwaną podstawową opiekę zdrowotną. W swojej codziennej pracy współpracuje z lekarzami specjalistami (konsultantami), a także kieruje pacjentów do diagnostyki i leczenia w placówkach specjalistycznych.
  Gabinet Davida Camerona jest aktualnie urzędującym Gabinetem Wielkiej Brytanii. Powstał po wyborach parlamentarnych, przeprowadzonych 6 maja 2010 roku. David Cameron odebrał nominację na premiera z rąk królowej Elżbiety II w dniu 11 maja. Nominacje członków gabinetu nastąpiły 12 maja, zaś 13 maja gabinet spotkał się na inauguracyjnym posiedzeniu.
  Whip - członek partii politycznej, którego zadaniem jest upewnienie się, iż pozostali członkowie partii zagłosują zgodnie z wolą lidera.
  Buckinghamshire – hrabstwo ceremonialne i niemetropolitalne w środkowej Anglii, w regionie South East England, położone w pobliżu Londynu.
  Beaconsfield - miasto w Anglii, w hrabstwie Buckinghamshire, leżące ok. 40 km na północny zachód od Londynu na wzgórzach Chiltern. Wzmiankowane po raz pierwszy w 1185 jako Bekenesfeld. Rozwinęło się jako miasto targowe leżące na trasie Londyn - Oksford. W miejscowości znajduje się zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Marii i Wszystkich Świętych, przebudowany w 1869.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.