• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lewis Libby

  Przeczytaj także...
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Adam McKay (ur. 17 kwietnia 1968 w Filadelfii) – amerykański reżyser, scenarzysta, komik i producent filmowy, okazjonalnie aktor. Laureat Oscara.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Lewis Libby, właśc. Irve Lewis „Scooter” Libby Jr. (ur. 22 sierpnia 1950 w New Haven) – amerykański polityk, szef gabinetu wiceprezydenta Dicka Cheneya.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Libby urodził się w rodzinie żydowskiej. W 1972 ukończył studia na Uniwersytecie Yale'a, gdzie jednym z jego profesorów był Paul Wolfowitz.

  28 października 2005 Libby’emu zostały przedstawione zarzuty utrudniania postępowania sądowego oraz składania fałszywych zeznań w związku ze sprawą Plame. 6 marca 2007 ława przysięgłych uznała go za winnego czterech (z pięciu) zarzucanych czynów, a następnie sędzia ustalił wyrok na 30 miesięcy więzienia, 250 tysięcy dolarów grzywny oraz 400 godzin prac społecznych. Sąd wyznaczył datę rozpoczęcia odbywania kary i odmówił zwolnienia za kaucją na czas apelacji, jednak 2 lipca 2007 prezydent George W. Bush, korzystając z prawa łaski, uchylił wyrok więzienia, pozostawiając jego pozostałą część. Spotkało się to z mocną krytyką ze strony wielu prawników oraz polityków Partii Demokratycznej. Prezydentowi zarzucano nadużycie prawa łaski do ochrony własnych przyjaciół.

  New Haven – miasto w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, siedziba Hrabstwa New Haven położonego w stanie Connecticut. W 2019 miasto posiadało ponad 130 tys. mieszkańców. Richard Bruce „Dick” Cheney (ur. 30 stycznia 1941 w Lincoln) – polityk amerykański, były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych (od 20 stycznia 2001 do 20 stycznia 2009).

  Lewis Libby był informatorem byłej dziennikarki „The New York Timesa”, Judith Miller, która za odmowę ujawnienia jego tożsamości spędziła w więzieniu 85 dni. Miller zgodziła się zeznawać 29 września 2005, po zwolnieniu jej przez Libby'ego (w rozmowie telefonicznej) z konieczności zachowania tajemnicy dziennikarskiej.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Niektórzy publicyści, chcąc określić nieformalną pozycję Libby’ego w administracji prezydenta George’a Busha, stwierdzali, iż jest on „Cheneyem Cheneya”.

  W 2018 filmie Vice w reżyserii Adama McKaya w postać Libby’ego wcielł się Justin Kirk.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Vice w bazie IMDb (ang.)
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Vice – amerykański film z 2018 roku w reżyserii Adama McKaya, który był także scenarzystą. Biografia wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych Dicka Cheneya.
  Warto wiedzieć że... beta

  The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.
  22 sierpnia jest 234. (w latach przestępnych 235.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 131 dni.
  Uniwersytet Yale’a, Uniwersytet Yale (ang. Yale University) – amerykański uniwersytet niepubliczny w mieście New Haven, w stanie Connecticut, jeden z najbardziej prestiżowych, należący do Ligi Bluszczowej, przodujący w rankingach kierunków prawniczych.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Paul Dundes Wolfowitz (ur. 22 grudnia 1943 na Brooklynie) – wiceminister obrony USA, były prezes Banku Światowego (2005–2007).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.782 sek.