• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lew Tołstoj - obwód lipiecki

  Przeczytaj także...
  Daty nowego i starego porządku (daty nowego stylu i starego stylu) – problem z dziedziny rachuby czasu związany z przechodzeniem poszczególnych krajów z kalendarza juliańskiego ("starego porządku") na gregoriański ("nowego porządku").Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Rostów nad Donem (ros. Ростов-на-Дону, Rostow na Donu), miasto w południowej Rosji, nad rzeką Don, niedaleko jej ujścia do Morza Azowskiego.

  Lew Tołstoj, do 1918 roku Astapowo (ros. Лев Толстой, Астапово) – nazwa osiedla typu miejskiego w obwodzie lipieckim w Rosji, centrum rejonu lew-tołstojewskiego. Według danych z 2005 roku miejscowość miała około 8800 mieszkańców.

  Rewolucja październikowa w Rosji (według terminologii sowieckiej Wielka Socjalistyczna Rewolucja Październikowa) – określenie, stosowane na:Pompa – urządzenie służące do wytworzenia różnicy ciśnień między stroną ssawną (wlotem do pompy) a tłoczną (wylotem z pompy), umożliwiającej transport cieczy lub osadów. Działanie pompy polega na przekazaniu cieczy siły mechanicznej przez wirnik, tłok lub membranę, celem jej sprężenia.

  Historia[]

  Miejscowość początkowo nosiła nazwę Astapowo. Początek jej rozwoju przypada na koniec XIX wieku, po tym, jak w 1890 roku zbudowano w jej pobliżu linię kolejową z Jelca do Trojekurowa i ze Smoleńska do Ranenburga (obecnie Czapłygin).

  W 1910 roku na stacji Astapowo zmarł Lew Tołstoj. W listopadzie 1918 roku nazwy wsi i stacji zmieniono na "Lew Tołstoj". W 1927 roku miejscowość otrzymała status osiedla typu miejskiego.

  Zabytki i miejsca pamięci[]

  Budynki kolejowe, powstałe w przedrewolucyjnym Astapowie, zostały wpisane do rejestru zabytków Federacji Rosyjskiej:

  Ambulatorium to miejsce pomocy doraźnej. Ambulatoria mogą znajdować się przy izbach przyjęć szpitali, w pogotowiu ratunkowym czy przychodniach / poradniach lekarskich.Lokomotywa parowa (również parowóz) – lokomotywa napędzana maszyną parową lub rzadziej turbiną parową. Para pochodzi z kotła opalanego węglem, rzadziej drewnem, ropą czy mazutem, a w parowozach bezogniowych z zasobnika pary.
 • Dom, w którym zmarł Lew Tołstoj, od 30 sierpnia 1960 roku ma status zabytku klasy państwowej. W listopadzie 1910 roku Tołstoj podróżował w towarzystwie D. P. Makowickiego w wagonie trzeciej klasy do Rostowa nad Donem. W drodze zachorował na zapalenie płuc i wysiadł w Astapowie. Został ulokowany w mieszkaniu naczelnika stacji, I. I. Ozolina, gdzie zmarł 20 listopada (7 listopada według starego porządku) po siedmiu dniach choroby. 21 (8) listopada z tego domu wyruszył kondukt żałobny do Jasnej Polany.
 • Kompleks architektoniczny stacji kolejowej od 27 lutego 1992 roku ma status zabytku klasy regionalnej.
 • Zabudowania szkoły kolejowej wraz ze szkołą cerkiewną, powstałe w latach 1905–1909, zlokalizowane przy ulicy Priwokzalnej 10.
 • Budynek telegrafu, wzniesiony w 1900 roku, znajdujący się przy ulicy Priwokzalnej 13.
 • Ambulatorium z 1900 roku, mieszczące się przy ulicy Priwokzalnej 15.
 • Park przy stacji kolejowej, założony w 1900 roku, zlokalizowany przy ulicy Priwokzalnej.
 • Budynek stacji kolejowej, wzniesiony w latach 1899–1900, mieszczący się przy ulicy Priwokzalnej.
 • Muzeum Lwa Tołstoja

  W pokoju, w którym w 1910 roku zmarł Lew Tołstoj, zachowano niezmieniony wystrój wnętrza. Zegar został zatrzymany już w dniu śmierci pisarza i ustawiony na godzinę 6:06. O godzinie 16:00 w dniu śmierci, na budynku stacji została umieszczona tablica pamiątkowa ze złotą inskrypcją "Tutaj zmarł Lew Nikołajewicz Tołstoj 7 listopada 1910 roku".

  Jasna Polana (ros. Ясная Поляна), rodzinny majątek rodu Tołstojów, w tym słynnego pisarza Lwa Tołstoja, który w tym miejscu urodził się, mieszkał i tworzył przez dużą część swojego życia, został również tu pochowany. Jasna Polana położona jest 12 km na południowy wschód od miasta Tuła, w obwodzie tulskim i szczokinskim rajonie, w zachodniej Rosji.Obwód lipiecki (ros. Липецкая область, Lipieckaja obłast’) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej

  Z czasem muzeum poszerzyło swoje zbiory o pompę i parowóz. Dnia 1 grudnia 1946 roku w dawnym mieszkaniu Ozolina inaugurowano działalność Muzeum Literackiego, będącego filią Moskiewskiego Muzeum Państwowego L. N. Tołstoja.

  Przypisy

  Bibliografia[]

 • Прохоров В. А., Липецкая топонимия, Воронеж 1981, s 84. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lew Tołstoj, do 1918 roku Astapowo (ros. Лев Толстой, Астапово) – stacja kolejowa obwodu lipieckiego, zlokalizowana w miejscowości Lew Tołstoj na skrzyżowaniu dwóch linii kolejowych: z Jelca do Trojekurowa i ze Smoleńska do Ranenburga (w Czapłyginie).
  Smoleńsk (ros. Смоленск) – miasto w Rosji, stolica obwodu smoleńskiego. Położone nad Dnieprem. 319 tys. mieszkańców (2005).
  Zapalenie płuc (łac. pneumonia) – stan zapalny miąższu płucnego. Jest najczęstszą przyczyną umieralności dzieci poniżej 5 roku życia na świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.