• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lew Rockwell

  Przeczytaj także...
  Szkoła austriacka, zwana też szkołą wiedeńską oraz prakseologiczną – jedna ze szkół ekonomii. Prezentuje podejście subiektywno-marginalistyczne.Ronald Ernest Paul, znany jako Ron Paul (ur. 20 sierpnia 1935 w Pittsburghu w Pensylwanii) – lekarz, członek amerykańskiej Izby Reprezentantów z ramienia Partii Republikańskiej, polityk teksański, kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Znany jest ze swoich libertariańskich poglądów. Jest praktykujacym baptystą. Ojciec Randa Paula.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Llewellyn H. Rockwell, Jr. (ur. 1 lipca 1944 w Bostonie) – znany jako Lew Rockwell, amerykański publicysta, teoretyk libertarianizmu i zwolennik szkoły austriackiej w ekonomii oraz anarchokapitalista, założyciel i prezes Ludwig von Mises Institute (nie mylić z polskim Instytutem Misesa), rzymski katolik.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Anarchokapitalizm – doktryna społeczno-polityczna, nawiązująca do myśli głównie amerykańskich anarchoindywidualistów oraz klasycznej myśli liberalnej, zakładająca zastąpienie wszystkich niezbędnych funkcji społecznych spełnianych do tej pory przez państwo przez takie, które będą oparte na dobrowolnych umowach rynkowych. Jego zwolennicy uważają, że takie rozwiązanie będzie zarówno dla jednostki jak i społeczeństwa zdecydowanie lepsze i skuteczniejsze.

  Początkowo był protegowanym konserwatysty Neila McCaffreya i pracował jako starszy redaktor w Arlington House Publishers, które wówczas wznowiło m.in. wydania książek Misesa. Następnie rozpoczął działalność redaktorską w "Private Practice", gdzie pisał o zastosowaniu spostrzeżeń austriaków w zarządzaniu służbą zdrowia. Wkrótce został wieloletnim współpracownikiem Rona Paula, a także konsultantem podczas jego kampanii prezydenckiej w 1988 roku.

  Libertarianizm – filozofia oraz styl politycznego myślenia postulujący nieograniczoną swobodę dysponowania własną osobą (samoposiadanie) i własnością, o ile tylko postępowanie to nie ogranicza swobody dysponowania swoją osobą i własnością komuś innemu (wedle zasady: wolność twojej pięści musi być ograniczona bliskością mojego nosa lub twoja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna moja). Fundamentem libertarianizmu jest aksjomat nieagresji.Milton Friedman (ur. 31 lipca 1912 w Nowym Jorku, zm. 16 listopada 2006 w San Francisco) – ekonomista amerykański, twórca monetaryzmu, laureat nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1976 roku (wcześniej otrzymał John Bates Clark Medal, 1951), przedstawiciel chicagowskiej szkoły ekonomii. Zdecydowany obrońca i propagator wolnego rynku. W książce Kapitalizm i wolność proponował minimalizację roli rządu w gospodarce wolnorynkowej, w celu zapewnienia politycznej stabilności i wolności. Jego książka Wolny wybór odegrała wielką rolę w kształtowaniu postaw antysocjalistycznych.

  W 1982 roku założył Instytut Ludwiga von Misesa, którego prezydentem pozostał do lata 2009 roku, kiedy to zmienił funkcję na Prezesa Zarządu. Organizacja stanowiła przeciwwagę dla Instytutu Katona, który skierował się ku łagodniejszym, bardziej ugodowym pozycją. Ruch ten umożliwił Murrayowi Rothbardowi kontynuowanie efektywnej działalności publicystycznej po rozłące z Charlesem Kochem (fundatorem Instytutu Katona). Na wieść o tym, że nowy instytut ma nosić imię Ludwiga von Misesa podobno George Pearson z Fundacji Kocha stwierdził w rozmowie telefonicznej, że nie może tak być, bowiem Mises był "tak radykalny, że nawet Milton Friedman go nie lubił". W latach dziewięćdziesiątych Instytut Misesa pod zarządem Rockwella miał siedzibę w budynku obok kampusu Uniwersytetu Auburn, wydawał pięć czasopism (m.in. "Review of Austrian Economics", później zastąpiony przez "Quarterly Journal of Austrian Economics") oraz oferował rozległe seminaria naukowe. Rockwell pełni rolę "przedsiębiorcy idei" (zgodnie z terminologią spopularyzowaną przez Marcina Chmielowskiego w książce pod tym samym tytułem) jest człowiekiem czynu, energicznym organizatorem z niesłabnącym szacunkiem do nauki, działającym nie tylko w sferze teoretycznej.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Cato Institute - amerykański think tank założony w 1974 i mający aktualnie swoją główną siedzibę w Waszyngtonie. Celem instytutu jest promocja zasad wolności jednostki, ograniczonej władzy rządu, wolnego rynku oraz pokoju.

  Libertarianin jest również autorem Speaking of Liberty, zbioru komentarzy publikowanych na stronie internetowej, a także z ramienia Instytutu Misesa wydawcą Journal of Libertarian Studies.

  Jest także wiceprezydentem Center of Libertarian Studies oraz wydawcą politycznego webloga LewRockwell.com.

  Był uczniem Murraya Rothbarda, z którym przyjaźnił się od 1975 roku aż do jego śmierci w 1995 roku.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Ludwig Heinrich Edler von Mises (ur. 29 września 1881 we Lwowie, zm. 10 października 1973 w Nowym Jorku) – ekonomista austriacki. Brat matematyka Richarda von Misesa.

  Rockwell reprezentuje w libertarianizmie ruch paleolibertariański (to on był twórcą tego terminu). Jest to anarchokapitalizm w kwestiach politycznych i gospodarczych (wpływy szkoły austriackiej), przy umiarkowanym konserwatyzmie kulturowym. Była to próba zmiany akcentów w ruchu, tak aby dotrzeć do klasy średniej, a nie tylko bazować na hippisach, kalifornijskich surferach i "wolnych duchach".

  Murray Newton Rothbard (ur. 2 marca 1926, zm. 7 stycznia 1995) – ekonomista, historyk oraz teoretyk polityczny, który wniósł znaczący wkład w rozwój nauk ekonomicznych, filozofii politycznej (w szczególności w zakresie libertarianizmu), historii finansów oraz teorii prawa. Przyczynił się do rozwoju i poszerzenia znaczenia ekonomicznej szkoły austriackiej - bazującej na wcześniejszych, pionierskich pracach Ludwiga von Misesa. W drugiej połowie XX wieku Rothbard zdobył pozycję głównego teoretyka tego nurtu, podejmując tematykę historyczną taką jak Wielki Kryzys z roku 1929 czy dzieje amerykańskiej bankowości z pozycji szkoły austriackiej.Paleolibertarianizm lub libertarianizm konserwatywny – prawicowy nurt we współczesnej myśli libertariańskiej, którego inicjatorem był Lew Rockwell. Cechuje się wolnościowym nastawieniem w kwestiach politycznych i gospodarczych, przy umiarkowanym konserwatyzmie kulturowym. Wielki wpływ na ten nurt wywarła szkoła austriacka.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ludwig Von Mises Institute and Upcoming Jesuit Fascism Strategies, pl.scribd.com [dostęp 2017-11-24] [zarchiwizowane z adresu 2015-01-23] (ang.).
  2. Lew Rockwell. [dostęp 2016-01-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-01-23)].
  3. About (ang.). Lew Rockwell. [dostęp 2015-01-13].
  4. Przedsiębiorca idei : filozofia uczestnicząca dla libertarian, wyd. Wydanie pierwsze, Wrocław: Fijorr Publishing, 2020, ISBN 978-83-66337-10-7, OCLC 1225225149 [dostęp 2020-12-20].
  5. Jakub Woziński, Przeciw państwu : [biografia Murraya N. Rothbarda, Kraków: Wydawnictwo Nowy Wspaniały Holding, 2016, ISBN 978-83-943772-0-5, OCLC 968497524 [dostęp 2020-12-20].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • oficjalna strona Llewellyna Rockwella
 • archiwum oficjalnej strony Llewellyna Rockwella
 • wywiad z Llewelynem Rockwellem
 • manifest "Na rzecz Paleolibertarianizmu" Llewellyna Rockwella
 • SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Charles de Ganahl Koch (ur. 1 listopada 1935 w Wichita) – amerykański miliarder, absolwent bostońskiego MIT. Jest amerykańskim biznesmenem, filantropem i znaczącym politycznym donatorem. W czerwcu 2019 r. został wg miesięcznika Forbes uznany za 13. najbogatszą osobę na świecie, a jego majątek szacuje się na 42,4 miliarda dolarów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Fundacja Instytut Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa – założona w 2003 roku we Wrocławiu fundacja o charakterze edukacyjno-badawczym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.603 sek.