• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Levi Leipheimer

  Przeczytaj także...
  Tour of California (Dookoła Kalifornii) – wieloetapowy wyścig kolarski rozgrywany w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia. Należy do cyklu UCI America Tour i od 2007 ma najwyższą po UCI ProTour kategorię 2.HC.Wyścig Deutschland Tour - coroczna wieloetapowa impreza kolarska, w latach 2005-2008 znajdowała się w kalendarzu wyścigów tworzących cykl UCI ProTour.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Levi Leipheimer (ur. 24 października 1973 w Butte, Montana) – amerykański kolarz szosowy, brązowy medalista olimpijski. Nie startuje od 2013, jego ostatnią drużyną była Omega Pharma-Quick Step. Wcześniej jeździł w holenderskiej ekipie Rabobank, niemieckiej Gerolsteiner, amerykańskiej Discovery Channel Pro Cycling Team, kazachskiej Team Astana i amerykańskiej Team RadioShack. Wyróżnia się dobrą jazdą w górach i w jeździe indywidualnej na czas.

  Alberto Contador Velasco (ur. 6 grudnia 1982 w Madrycie) – hiszpański kolarz szosowy. Jeden z sześciu kolarzy w historii (obok Eddy Merckxa, Jacques Anquetila, Felice Gimondi, Bernarda Hinaulta i Vincenzo Nibali), którzy wygrali trzy Wielkie Toury, czyli Tour de France, Giro d’Italia oraz Vuelta a España.Omega Pharma-Quick Step (Kod UCI: OPQ) – belgijska grupa kolarstwa zawodowego. Drużyna powstała w 2003 ze składu drużyn Domo-Farm Frites i Mapei-Quick Step, która została rozwiązana pod koniec 2002, po wycofaniu się firmy Mapei ze sponsorowania kolarstwa.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Levi zaczynał swoją karierę w 1998, w ekipie Saturn. W 2000 Amerykanin trafił do US Postal, gdzie ścigał się do 2002. Podczas pobytu przy boku Lance'a Armstronga Leipheimer znacznie poprawił swoje umiejętności jazdy w górach oraz jazdy na czas. Potwierdzeniem wzrostu umiejętności amerykańskiego kolarza było bardzo dobre 3. miejsce w generalnej klasyfikacji Vuelta a España. Co więcej, Leipheimer okazał się lepszy nawet od lidera zespołu na hiszpański wyścig – Roberto Herasa, który był ostatecznie czwarty.

  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).75. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Suisse odbyła się od 11 czerwca do 19 czerwca 2011 roku. Trasa tego wieloetapowego wyścigu liczyła dziewięć etapów, o łącznym dystansie 1245 km. Wyścig zaliczany był do rankingu światowego UCI World Tour 2011.

  Pobyt w US Postal nie trwał jednak zbyt długo, bo już w 2002 Levi przeniósł się do holenderskiej ekipy Rabobank. W holenderskiej drużynie został liderem na Tour de France, gdzie uplasował się na przyzwoitej 8. pozycji. W kolejnych latach na francuskim wyścigu nie spełnił do końca pokładanych w nim oczekiwań i nie poprawił już wyniku uzyskanego w 2002.

  Pro Team Astana (Kod UCI: AST) – zawodowa kazachska grupa kolarska założona w 2007 (w poprzednich latach występowała jako ekipa szwajcarska albo luksemburska).Ivan Basso (ur. 26 listopada 1977 w Gallarate) – włoski kolarz szosowy, zawodnik grupy UCI ProTour Cannondale, dwukrotny zwycięzca Giro d’Italia.

  Lata 2005-2006 Amerykanin spędził w niemieckiej ekipie Gerolsteiner. Popularni "Mineralni" powierzyli mu również rolę lidera na Tour de France. W 2005, w ramach przygotowań na Wielkiej Pętli zajął 2. miejsce w klasyfikacji końcowej Tour de Georgia, gdzie pokonał go tylko jego młodszy rodak Tom Danielson. Podczas czerwcowego Critérium du Dauphiné Libéré zaprezentował bardzo dobrą formę i ostatecznie uplasował się na wysokiej 3. pozycji. W obliczu dobrej dyspozycji prezentowanej tuż przed Tourem stał się jednym z faworytów do zajęcia miejsca na podium w Paryżu. Levi na podium ostatecznie nie stanął, ale mimo wszystko i tak zaprezentował się dobrze, i zajął w końcowej klasyfikacji 6. miejsce. W sierpniu wygrał cały wyścig Deutschland Tour.

  Tom Danielson (ur. 13 marca 1978 w East Lyme) – amerykański kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej grupy Garmin-Sharp.Operación Puerto – afera dopingowa w kolarstwie szosowym, która wybuchła 22 maja 2006, w momencie aresztowania Manolo Saiza, dyrektora sportowego grupy Liberty Seguros.

  W 2006 wszystko układało się po myśli amerykańskiego kolarza. Podczas czerwcowego Critérium du Dauphiné Libéré, podobnie jak rok wcześniej zaprezentował bardzo dobrą formę, tyle że teraz stanął na najwyższym stopniu podium. Tuż przed startem Tour de France 2006 wybuchła słynna dopingowa afera Operación Puerto, w którą zamieszani byli wielcy faworyci Touru – Ivan Basso, Jan Ullrich, Francisco Mancebo oraz wielu zawodników Liberty Seguros, w związku z czym na starcie nie mógł stanąć również Aleksander Winokurow. Z powodu wykluczenia tylu faworytów Levi Leipheimer stał się jednym z głównych pretendentów do wygrania wyścigu. Podczas pierwszej czasówki Levi poniósł jednak olbrzymie straty i zaprzepaścił swoje wielkie szanse na końcowy sukces. Co prawda na kolejnych etapach prezentował się już znacznie lepiej, ale pozwoliło mu to zająć dopiero 13. miejsce w końcowej klasyfikacji Touru.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Critérium du Dauphiné (do 2009 Critérium du Dauphiné Libéré) – wyścig etapowy zaliczany obok Tour de Suisse do najważniejszych sprawdzianów przed Tour de France. Jest to wymagająca, trwająca około tygodnia (zazwyczaj 8 dni) impreza rozgrywana w pierwszej połowie czerwca, przeważnie na terenach francuskich Alp i Prowansji. Obok prologu, w harmonogramie wyścigu znajduje się również górska czasówka, która należy do trudniejszych odcinków całego wyścigu. Najcięższe etapy wyścigu bardzo często pokrywają się z trasą późniejszego Tour de France. Z reguły więc, najwyżej sklasyfikowani zawodnicy są postrzegani jako potencjalni faworyci w TdF. Najlepszym przykładem takiej sytuacji był Lance Armstrong, który traktował Dauphiné jako ostateczny sprawdzian formy przed Wielką Pętlą. Armstrong wygrywając dwukrotnie wyścig pokazywał swoją wysoką formę, którą przekładał na zwycięstwo w odbywającym się w lipcu wyścigu Dookoła Francji.

  Po paru latach spędzonych w europejskich ekipach Levi przeniósł się do Discovery Channel Pro Cycling Team, gdzie po raz kolejny miał zostać liderem na Tour de France. Na początku sezonu wygrał na swej ojczystej ziemi Tour of California, wygrywając przy tym dwie czasówki. W ramach przygotowań na lipcowego Tour de France notował kolejne dobre wyniki – wygrał m.in. dwa etapy podczas Tour de Georgia. Został również mistrzem USA w wyścigu ze startu wspólnego. Na Tour de France co prawda udało mu się wreszcie wspiąć na podium (zajął 3. miejsce – było to do tej pory najlepsze osiągnięcie Amerykanina na Tourze), ale główną gwiazdą drużyny Discovery był nie on, a zwycięzca całego wyścigu Hiszpan Alberto Contador. Swoją dobrą lokatę na Tourze Leipheimer udokumentował podczas ostatniej czasówki, którą wygrał. W sierpniu forma nadal nie opuszczała Amerykanina, co pozwoliło mu zająć 2. miejsce w klasyfikacji końcowej Deutschland Tour.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Po sezonie 2007 przestała istnieć dotychczasowa drużyna Leipheimera, dlatego podobnie jak wielu jego kolegów z ekipy postanowił przenieść się do ekipy Team Astana, gdzie miał być jednym z trójki liderów, obok Alberto Contadora i Andreasa Klödena. Drużyna Team Astana nie została zaproszona na Tour de France, dlatego też Amerykanin zdecydował się na start w Giro d'Italia, w którym zajął dopiero 18. miejsce. Z dużo lepszej strony pokazał się na czerwcowym Critérium du Dauphiné Libéré, gdzie wygrał prolog i zajął 3. miejsce.

  63. Vuelta a España odbyła się w dniach 30 sierpnia - 21 września 2008. Podczas 21 etapów kolarze przejechali 3125 km. Wyścig rozpoczął się w Granadzie, zakończył w Madrycie.Francisco Mancebo Pérez (ur. 9 marca 1976 w Madrycie) – hiszpański kolarz szosowy, góral, zawodnik profesjonalnej grupy 5 Hour Energy.

  Od 2010 reprezentował barwy Team RadioShack, z którym wygrał Tour de Suisse 2011, a w 2012 – po rozwiązaniu tego teamu – dołączył do Omega Pharma-Quick Step.

  Obecnie mieszka w Santa Rosa w Kalifornii.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

 • dwa zwycięstwa etapowe w Vuelta a España 2008 i 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Vuelta a España 2001.
 • zwycięstwo etapowe w Tour de France 2007 – Levi Leipheimer trzykrotnie kończył Tour de France w pierwszej dziesiątce, w tym 3. miejsce w 2007 roku
 • zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Deutschland Tour (2005) i 2. miejsca w latach 2006 i 2007
 • Bronze medal-2008OB.svg brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich 2008 w jeździe indywidualnej na czas
 • 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Tour of California 2007 (zwycięstwa w Prologu i 5 etapie – jeździe indywidualnej na czas) oraz Tour of California 2008
 • 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Dauphiné Libéré 2006
 • 1. miejsce w klasyfikacji generalnej Tour de Suisse 2011
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona
 • Profil na www.siteducyclisme.net
 • 29. Letnie Igrzyska Olimpijskie w 2008 rozgrywały się w Pekinie, stolicy Chin, od 8 do 24 sierpnia (niektóre mecze piłki nożnej odbyły się 6 i 7 sierpnia, czyli przed oficjalnym otwarciem).Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  94. Tour de France rozpoczął się 7 lipca 2007 w Londynie a zakończył się 29 lipca 2007 w Paryżu. Wyścig składał się z prologu i 20 etapów. Organizatory wyróżnili wśród nich:
  Lance Armstrong (ur. 18 września 1971 w Plano w Teksasie) – amerykański kolarz szosowy, olimpijczyk, mistrz świata ze startu wspólnego w 1993 roku.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Team Gerolsteiner (Kod UCI: GST) – nieistniejąca już niemiecka grupa kolarstwa zawodowego. Głównym sponsorem jest producent wody mineralnej Gerolsteiner Brunnen oraz wytwórnia rowerów Specialized.
  Jan Ullrich (ur. 2 grudnia 1973 w Rostocku) - niemiecki kolarz szosowy, zwycięzca Tour de France 1997, dwukrotny medalista olimpijski oraz czterokrotny medalista mistrzostw świata.
  Team RadioShack – zawodowa grupa kolarska mająca siedzibę w Stanach Zjednoczonych. Drużyna powstała w 2009 a została rozwiązana pod koniec 2011, kiedy firma RadioShack Corporation zwróciła licencję World Tour do UCI.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.