• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Levi

  Przeczytaj także...
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Port lotniczy Kittilä (fi. Kittilän lentoasema, ang. Kittilä Airport, kod IATA: KTT, kod ICAO: EFKT) – lotnisko położone 5 km na północ od Kittilä i 15 km na południe od Levi. Jest jednym z największych portów lotniczych położonych w północnej części Finlandii. W 2011 obsłużył 238 538 pasażerów.
  Laponia (fiń. Lappi, szw. i norw. Lappland, ros. Лапландия, lapońskie Sápmi) – region w północnej Europie, obejmujący swoim zasięgiem Półwysep Kolski w Rosji oraz północne tereny trzech państw nordyckich: Finlandii, Szwecji i Norwegii. Zajmuje obszar ok. 380 000 km².

  Levi – jeden z największych ośrodków narciarskich w Finlandii, w Laponii, w mieście Kittilä. Można się do niego dostać korzystając z regionalnego portu lotniczego Kittilä i stacji kolejowej Kolari.

  Góra Levi ma wysokość 531 m n.p.m. Znajduje się na niej 48 tras narciarskich (15 sztucznie oświetlonych) z 26 wyciągami narciarskimi. Miejscowość jest jedną z dwóch placówek narciarskich w Finlandii, która posiada wyciągi gondolowe.

  Trasy w Levi są przeznaczone głównie dla początkujących i średnio-zaawansowanych, ale są również cztery trasy dla zaawansowanych narciarzy. Największa różnica poziomów wynosi 325 m, najdłuższa trasa ma 2,5 km długości, a najdłuższy wyciąg - 1 636 m długości. Kurort posiada również stoki zjazdowe dla snowboardzistów, dwa parki śnieżne oraz 10 tras dla dzieci. Wokół Levi znajdują się trasy do narciarstwa biegowego o łącznej długości 230 km, do jazdy na skuterze śnieżnym oraz trasy rowerowe i piesze o łącznej długości 750 km. Dla amatorów wędkarstwa jest mnóstwo małych jezior bogatych w ryby.

  Ośrodek narciarski – ośrodek, w którym uprawiane jest narciarstwo, snowboarding i inne sporty zimowe, najczęściej w górach, w klimacie sprzyjającym zaleganiu śniegu.Skuter śnieżny jest pojazdem naziemnym łączącym zalety sań i skutera przystosowanego do jazdy tylko w zimie – z tego względu urządzenia te były na początku nazywane saniami motorowymi. Skuter śnieżny przystosowany jest do jazdy zarówno po drogach jak i bezdrożach – potrafi się poruszać równie dobrze po śniegu, jak i po lodzie (choć na lodzie narażony jest na przegrzanie przy dużych prędkościach, co wymusza ich ograniczenie), co czyni go jednym z podstawowych pojazdów wykorzystywanych w krajach za granicą koła podbiegunowego, takich jak Norwegia czy Kanada. Maksymalne prędkości skuterów sięgają rzędu 200 km/h (w zależności od modelu i klasy).

  Ze względu na to, że kurort jest umiejscowiony na północy Finlandii, sezon narciarski trwa od połowy października do końca czerwca.

  Kurort został ogłoszony najlepszym ośrodkiem narciarskim w Finlandii już cztery razy, m.in. dzięki znajdującej się niedaleko wiosce Lainio słynnej z lodowych domów.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.