• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leukoksen

  Przeczytaj także...
  Ilmenit (żelaziak tytanowy) – minerał zaliczany do gromady tlenków. Nazwa minerału pochodzi od gór Ilmeńskich w pasmie Uralu w Rosji, gdzie występuje.Anataz (gr. anatasis = wydłużenie) – minerał, odmiana polimorficzna dwutlenku tytanu. Po raz pierwszy wzmiankowany w 1738. W 1802 roku L.N.Vauqelin ustalił, że anataz ma analogiczne własności chemiczne jak rutyl. Powstaje z innych minerałów tytanu (np. ilmenitu).
  Tlenek tytanu(IV) (ditlenek tytanu, E171), TiO 2 – nieorganiczny związek chemiczny, tlenek tytanu na IV stopniu utlenienia.

  Leukoksen (z greckiego leukoxenos = obcy) – to mieszanina minerałów o zbitej skrytokrystalicznej postaci będącej produktem przemian tytanitu. Jest zasobny w rutyl, anataz i brookit. Produkt długotrwałego wietrzenia minerałów zawierających tytanit, takich jak ilmenit, perowskit, tytanit, rutyl. Proces wietrzenia ilmenitu powoduje usunięcie ze składu żelaza i podwyższenie zawartości TiO2, co prowadzi do powstania leukoksenu.

  Rutyl – minerał z gromady tlenków. Jest minerałem bardzo pospolitym, szeroko rozpowszechnionym składnikiem wielu skalAluwium (l. mn. aluwia, od łac. alluere – obmywać, oblewać), to osady powstające w procesie akumulacji na skutek działalności wód płynących.

  Obecnie terminem tym nie określa się indywidualnego minerału (z uwagi na brak określonej struktury krystalicznej) lecz minerały/mieszaniny zawierające od 60 do 93% TiO2.

  Leukoksen zalicza się do grupy minerałów ciężkich oraz rudnych.

  Właściwości[ | edytuj kod]

  Barwa żółtobrązowa, złotożółta. Większość ziaren jest nieprzeźroczysta, ale zdarzają się przeźroczyste lub półprzeźroczyste.

  Występowanie[ | edytuj kod]

  Współwystępuje z ilmenitem i innymi minerałami zawierającymi tytan w swoim składzie. Często można go znaleźć w skałach osadowych, takich jak np. aluwia.

  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.Tytan (Ti, łac. titanium) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym o liczbie atomowej 22. Jest lekki, posiada wysoką wytrzymałość mechaniczną, odporny na korozję (w tym również wody morskiej i chloru), metal o szarawym kolorze. Tytan jest dodawany jako dodatek stopowy do żelaza, aluminium, wanadu, molibdenu i innych. Stopy tytanu są wykorzystywane w przemyśle lotniczym (silniki odrzutowe, promy kosmiczne), militarnym, procesach metalurgicznych, motoryzacyjnym, medycznym (protezy dentystyczne, ortopedyczne klamry), sportów ekstremalnych i innych. Został odkryty w Wielkiej Brytanii przez Williama Gregora w 1791. Nazwę pochodzącą od bóstw z mitologii greckiej zawdzięcza Martinowi Heinrichowi Klaprothowi.

  Zastosowanie[ | edytuj kod]

  Jest wydobywany wraz z ilmenitem jako minerał poboczny. Uzyskuje się z niego tytan.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Leucoxene. www.en.academic.ru.
  2. Stanisław Piotrowski: Minerały wschodniej części Rudaw Janowickich. www.kamienna-gora.eu.
  3. Ewelina Grabowska: Otrzymywanie nowych fotokatalizatorów o podwyższonej aktywności w świetle UV oraz Vis. www.pbc.gda.pl, 2011.
  4. Leucoxene and Ilmenite. www.de.eggdesign.com.au.
  5. A. B. Edwards. The Chemical Composition of Leucoxene in Cainozoic Bauxite from Boolarra, Victoria. „Mineralogical Magazine”. 26 (179), 1942. DOI: 10.1180/minmag.1942.026.179.03. 
  6. Leucoxene. www.sandatlas.org.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jerzy Żaba: Ilustrowana encyklopedia skał i minerałów. Wyd. 2. Chorzów: Videograf II, 2010, s. 257. ISBN 978-83-7183-851-4.
 • Leucoxene. Australian Mining Links Portal. [dostęp 2014-05-14].
 • Perowskity – grupa nieorganicznych związków chemicznych, soli o ogólnym wzorze ABX3, gdzie A - to zwykle kation metalu z grupy litowców lub berylowców (rzadziej któregoś z metali przejściowych), B - to kation o liczbie koordynacyjnej równej 6 (najczęściej tytan, niob, tantal, mangan), zaś X - to zazwyczaj anion tlenkowy O, rzadziej halogenkowy lub siarczkowy. Nazwa tej grupy związków pochodzi od minerału perowskitu CaTiO3, reprezentatywnego przedstawiciela grupy.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.572 sek.