Letnie Igrzyska Olimpijskie 2000
Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Gimnastyka sportowa (ang. artistic gymnastics, łac. gymnos – nagi) – jedna z odmian gimnastyki, z tradycjami sięgającymi starożytności. Gimnastycy sportowi wykonują, na różnych przyrządach gimnastycznych, krótkie układy ćwiczeń (trwające mniej więcej od 30 do 90 sekund a przy skokach przez stół gimnastyczny jeszcze krócej). Sport ten zarządzany jest przez Międzynarodową Federację Gimnastyczną, która określa zasady punktacji i reguluje wszystkie sprawy związane z międzynarodowym współzawodnictwem elity zawodników gimnastyki sportowej. W poszczególnych krajach sprawy związane z tym sportem regulują krajowe związki sportowe. Gimnastyka sportowa jest popularnym sportem widowiskowym szczególnie podczas letnich igrzysk olimpijskich i podczas wielu innych imprez współzawodnictwa sportowego.Mikronezja, Sfederowane Stany Mikronezji (Micronesia) – państwo na Oceanie Spokojnym obejmujące większą część wysp Mikronezji, często używana jest dla tego kraju nazwa Federacja Mikronezji, lecz jest ona błędna.
XXVII Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XXVII Olimpiady) odbyły się w 2000 roku w Sydney, w Australii.
Sydney zostało wybrane do tej roli 24 września 1993, kiedy to okazało się lepszym kandydatem od Pekinu, Berlina, Stambułu i Manchesteru. W lipcu 1991 chęć organizacji igrzysk wyraził również Mediolan, ale w marcu 1993 wycofał swoją kandydaturę.
W igrzyskach wzięli udział przedstawiciele 199 państw, a cała impreza odbywała się w dniach 15 września – 1 października.
Prezydent MKOl Juan Antonio Samaranch triumfalnie oznajmił, że XXVII igrzyska były najwspanialszymi w historii imprezy, a potwierdzeniem tych słów miały być kolejne rekordy organizacyjne – rekordowa liczba krajów uczestniczących, sportowców, dyscyplin oraz konkurencji. Medale zdobyli reprezentanci 80 krajów.
W Sydney po raz pierwszy przeprowadzono rywalizację w taekwondo, triatlonie, w skokach synchronicznych do wody, a także po raz pierwszy wśród kobiet: w pięcioboju nowoczesnym, podnoszeniu ciężarów oraz w konkurencjach trampoliny (gimnastyka sportowa) i skoku o tyczce oraz rzucie młotem (lekkoatletyka). W australijskich igrzyskach zawodnicy 48-krotnie poprawiali lub wyrównywali rekordy świata.
Wyniki[ | edytuj kod]
Hasło[ | edytuj kod]
Dziel się duchem i miej odwagę marzyć (ang. Share The Spirit and Dare to Dream)
Podstrony: 1 [2] [3] [4]