• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Letnie Igrzyska Olimpijskie 1988

  Przeczytaj także...
  Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.Podnoszenie ciężarów − dyscyplina ciężkiej atletyki, polegająca na podnoszeniu przez zawodnika sztangi o określonej masie.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Państwa uczestniczące w igrzyskach

  XXIV Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska XXIV Olimpiady) odbyły się w 1988 roku w Seulu (Korea Południowa).

  W głosowaniu z 1981 roku wygrał z japońską Nagoją. Seulskie igrzyska poprzedzone zostały wystąpieniami południowokoreańskich studentów oraz żądaniami wysuwanymi przez władze Korei Północnej, kierowanymi pod adresem MKOL, dotyczącymi przyznania organizacji igrzysk obu Koreom. Propozycje ze strony MKOL władze Korei Północnej uznały za niewystarczające i zdecydowały się nie wysyłać do Seulu swojej reprezentacji. Na znak solidarności do bojkotu przyłączyły się również Kuba i Etiopia oraz Nikaragua. W przypadku dwóch ostatnich krajów problemem był również brak funduszy na wysłanie zawodników.

  Marek Łbik (ur. 30 stycznia 1958 w Poznaniu), polski kajakarz, medalista olimpijski z Seulu i dwukrotny mistrz świata (1986 i 1987).Pływanie – metoda poruszania się w wodzie wykorzystywana przez człowieka, zwierzęta oraz maszyny. Jest popularną aktywnością rekreacyjną, szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie i naturalnych zbiornikach wodnych. Pływanie jest też dyscypliną sportową.

  Do programu igrzysk powrócił tenis ziemny, a nową dyscypliną olimpijską stał się tenis stołowy.

  Państwa biorące udział w igrzyskach[]

  Na ceremonii rozpoczęcia igrzysk pojawiła się także delegacja  Brunei, jednak kraj ten nie wziął udziału w żadnych zawodach.

  Marek Leśniewski (ur. 24 kwietnia 1963 w Bydgoszczy) – polski kolarz kolarz szosowy, sześciokrotny mistrz Polski, dwukrotny olimpijczyk, medalista mistrzostw świata (1989) i Igrzysk Olimpijskich (1988), zwycięzca Tour de Pologne (1985), selekcjoner polskiej kadry szosowej młodzieżowców i juniorów, trener. Zawodnik klubów Romet Bydgoszcz (1982-1984 i 1987-1988), CWKS Legia Warszawa (1985-1986), MDK Bydgoszcz (1990-1993), Zibi Casio Częstochowa (1993), Aubervilliers 93 Peugeot (1994-1996), Big-Mat Auber 93 (1997), CM Aubervilliers (1998-2001).Sławomir Zawada (ur. 18 marca 1965 w Więcborku) - polski sztangista. Brązowy medalista olimpijski w Seulu 1988. Reprezentował Zawiszę Bydgoszcz.

  Wyniki[]

  Dyscypliny pokazowe[]

 • Badminton pictogram.svg badminton
 • Baseball pictogram.svg baseball
 • Judo pictogram.svg judo kobiet
 • Bowling pictogram.svg kręgle
 • Taekwondo pictogram.svg taekwondo
 • IPC logo (2004).svg wyścigi na wózkach inwalidzkich
 • Medale zdobyte przez Polaków[]

  ]

 • Waldemar Legieńjudo, waga lekkośrednia
 • Andrzej Wrońskizapasy – styl klasyczny, waga ciężka
 • ]

 • Janusz Pawłowskijudo, waga piórkowa
 • Janusz Olechszermierka, szabla indywidualnie
 • Andrzej Głąbzapasy – styl klasyczny, waga papierowa
 • Marek Dopierała, Marek Łbikkajakarstwo, kanadyjki dwójka 500 m
 • Joachim Halupczok, Zenon Jaskuła, Marek Leśniewski, Andrzej Sypytkowskikolarstwo szosowe 100 km drużynowo
 • ]

 • Jan Dydakboks, waga półśrednia
 • Henryk Petrich – boks, waga półciężka
 • Andrzej Gołota – boks, waga ciężka
 • Janusz Zarenkiewicz – boks, waga superciężka
 • Marek Dopierała, Marek Łbikkajakarstwo, kanadyjki dwójka 1000 m
 • Izabela Dylewska – kajakarstwo, jedynka 500 m
 • Artur Wojdatpływanie, 400 m styl dowolny
 • Sławomir Zawadapodnoszenie ciężarów, waga ciężka
 • Józef Traczzapasy – styl klasyczny, waga półśrednia
 • Statystyka medalowa[]

  Stadion olimpijski w Seulu


  Andrzej Jan Gołota, także Andrew Golota (ur. 5 stycznia 1968 w Warszawie) – polski bokser, brązowy medalista olimpijski z Seulu i mistrzostw Europy z Aten, były zawodowy mistrza Ameryki Północnej federacji IBF, dwukrotny mistrz Polski w wadze ciężkiej.Artur Wojdat (ur. 20 maja 1968 w Olsztynie) – polski pływak, najlepszy kraulista w historii polskiego pływania, pierwszy polski medalista MŚ i pierwszy polski medalista olimpijski wśród pływaków, rekordzista świata, mistrz Europy. Dwukrotny olimpijczyk.

  Maskotka[]

  Maskotka Hodori przed olimpijskim stadionem

  Hodori - maskotka przedstawiająca dobrą stronę tygrysa pojawiającą się w wielu koreańskich legendach. Zaprojektował go Kim Hyon.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Izabela Dylewska-Światowiak (ur. 16 marca 1968 w Nowym Dworze Mazowieckim – polska zawodniczka uprawiająca kajakarstwo, dwukrotna brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, medalistka mistrzostw świata i Europy, trenerka.
  Republika Kuby (nazwa oficjalna República de Cuba) – państwo w Ameryce Środkowej położone na Morzu Karaibskim w archipelagu Wielkich Antyli. Państwo to składa się z wyspy o nazwie Kuba oraz szeregu otaczających ją mniejszych wysepek, z których największą jest Isla de la Juventud. Stolicą Kuby jest Hawana, a największe miasta to: Santiago de Cuba, Camagüey, Holguin, Guantánamo, Santa Clara.
  Etiopia (Federalna Demokratyczna Republika Etiopii – w języku amharskim ኢትዮጵያ, ye-Ītyōṗṗyā Fēdēralāwī Dīmōkrāsīyāwī Rīpeblīk), dawniej Abisynia – państwo położone we wschodniej Afryce. Od południa graniczy z Kenią, na zachodzie z Sudanem i Sudanem Południowym, na wschodzie z Dżibuti i Somalią, a na północnym wschodzie z Erytreą.
  Judo, dżudo (jap. 柔道, jūdō, "łagodna droga, łagodny sposób"; "droga miękkości, szlachetna droga") – sztuka walki powstała w Japonii.
  Olimpiada – okres pomiędzy dwoma następującymi po sobie igrzyskami. Zazwyczaj trwał około 4 lat. Co tyle lat odbywały się starożytne igrzyska w Olimpii i właśnie stąd wywodzi się nazwa tego okresu. Olimpiada była często wykorzystywana w starożytności (a także później) jako jednostka chronologiczna lub odnośnik w chronologii. Najbardziej znany zapis za pomocą olimpiady dotyczy założenia Rzymu. Miało się to odbyć wedle Warrona w "trzecim roku VI Olimpiady". Z czasem słowo "olimpiada" w użyciu powszechnym zaczęło powoli tracić swoje dawne znaczenie i wyrównywać się pojęciowo z "igrzyskami". Należy jednak pamiętać, że impreza sportowa organizowana co cztery lata oficjalnie nosi właśnie miano "igrzysk olimpijskich", a nie "olimpiady".
  Korea Północna (kor. 조선민주주의인민공화국, hancha 朝鮮民主主義人民共和國, MCR. Chosŏn Minjujuŭi Inmin Konghwaguk, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, w skrócie KRLD) – państwo totalitarne w Azji Wschodniej, powstałe w północnej części Półwyspu Koreańskiego po II wojnie światowej, na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. Oficjalnie, według konstytucji, Korea Północna jest republiką socjalistyczną. Przynajmniej formalnie Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna nie jest państwem komunistycznym. Od 2009 roku władze Korei Północnej rozpoczęły wykreślać odniesienia sugerujące komunistyczny ustrój i charakter państwa z konstytucji oraz z innych oficjalnych dokumentów.
  Szermierka (dawniej zwana fechtunkiem) – w szerszym sensie sztuka, praktyka władania bronią białą; w węższym sensie jej sportowa forma czyli dyscyplina sportowa, jeden ze sportów walki. Szermierka sportowa jest dyscypliną olimpijską (turnieje indywidualne i drużynowe) od 1896 roku, jedną z czterech dyscyplin sportowych (obok gimnastyki sportowej, lekkoatletyki i pływania), które były do tej pory rozgrywane na wszystkich nowożytnych igrzyskach olimpijskich. Szermiercza konkurencja szpady jest także jedną z konkurencji w pięcioboju nowoczesnym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.