• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Letnie Igrzyska Olimpijskie 1984  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Mauritius, Republika Mauritiusu – państwo wyspiarskie położone w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, około 900 km na wschód od Madagaskaru. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów. Poza wyspą do Mauritiusa należą wyspy: Rodrigues (w odległości 563 km na wschód od wyspy głównej), archipelag Cargados Carajos (402 km na północ) i Wyspy Agalega (933 km na północ). Około 174 km na południowy zachód od Mauritiusa położony jest Reunion.Samoa (pełna oficjalna nazwa: Niezależne Państwo Samoa) – państwo w Oceanii, obejmujące zachodnią część Wysp Samoa (pozostałe stanowią terytorium Stanów Zjednoczonych jako Samoa Amerykańskie). Do 1997 znane było jako Samoa Zachodnie.
  Państwa bojkotujące igrzyska[ | edytuj kod]
  Państwa bojkotujące (na czerwono)
 •  Afganistan
 •  Angola
 •  Bułgaria
 •  Czechosłowacka Republika Socjalistyczna
 •  Etiopia
 •  Iran
 •  Korea Północna
 •  Kuba
 •  Laos
 •  Mongolia
 •  Libia
 •  NRD
 •  PRL
 •  Węgry
 •  Wietnam
 •  ZSRR
 • Organizacja Igrzysk[ | edytuj kod]

  Były to już drugie Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles. Po raz pierwszy organizacja takiej imprezy została powierzona prywatnej spółce. Na czele Komitetu Organizacyjnego Igrzysk stanął Peter Ueberroth, właściciel firmy turystycznej. Niektóre obiekty sportowe wybudowały firmy sponsorujące igrzyska, np. McDonald’s wybudował zespół basenów.

  Peter Ueberroth (ur. 2 września 1937) – amerykański działacz sportowy. Przewodniczący komitetu organizacyjnego Letnich Igrzysk Olimpijskich 1984. Wobec sukcesu igrzysk uhonorowany tytułem Człowiek Roku tygodnika „Time” za rok 1984. Stał na czele amerykańskiej ligi baseballa ( Commissioner of Baseball) w latach 1984-1989. Był kandydatem na stanowiska gubernatora Kalifornii w wyborach 2003 (uplasował się na szóstym miejscu).Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984 w Los Angeles rozgrywane było w dniach 30 lipca - 5 sierpnia. Zawody odbyły się w Los Angeles. W zawodach wioślarskich wzięło udział 447 zawodników z 30 krajów. Rozegrano 14 konkurencji - 8 męskich i 6 żeńskich. Kobiety rywalizowały na dystansie 1000 metrów.

  Głównym obiektem Igrzysk był stadion Los Angeles Memorial Coliseum, na którym odbywały się również zawody w 1932.

  Otwarcie[ | edytuj kod]

  W zawodach brało udział 140 państw. Wszystkich zawodników było 6802, w tym 1567 kobiet. Wszystkich dyscyplin było 21, w tym 221 konkurencji. Uroczystość otwarcia odbyła się 28 lipca 1984 na stadionie Los Angeles Memorial Coliseum. Uroczystego otwarcia dokonał prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan, a znicz zapalił lekkoatleta Rafer Johnson.

  Łucznictwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984 w Los Angeles zostało rozegrane w dniach od 8 do 11 sierpnia. Odbyły się dwie konkurencje indywidualne - kobiet i mężczyzn. W zawodach udział wzięło 109 łuczników (62 mężczyzn i 49 kobiet) z 35 państw. Fullerton - miasto w USA, w stanie Kalifornia. W 2000 roku populacja wyniosła 126003 osób. 3 października 1969 roku urodziła się tam Gwen Stefani, amerykańska piosenkarka, a w 1982 Jennifer Corrales, amerykańska aktorka porno bardziej znana jako Jenna Haze.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.
  Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.
  Los Angeles Memorial Sports Arena - arena sportowa w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych, położona obok Los Angeles Memorial Coliseum. Została oficjalnie otwarta 4 lipca 1959 roku przez ówczesnego Wiceprezydenta Richarda M. Nixona.
  Jeździectwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984 w Los Angeles rozgrywane było w dniach 29 lipca - 10 sierpnia. W zawodach wzięło udział 157 jeźdźców, w tym 47 kobiet, z 30 krajów. Reprezentacja Polski, podobnie jak w innych dyscyplinach, nie wystartowała.
  Strzelectwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1984 w Los Angeles rozgrywane było w dniach 29 lipca - 4 sierpnia. W zawodach wzięło udział 460 strzelców z 68 krajów: 77 kobiet i 383 mężczyzn. Po raz pierwszy w historii rozegrano osobne konkurencje strzeleckie dla kobiet (z wyjątkiem skeetu i trapu, w których panie nadal rywalizowały razem z mężczyznami). Ponadto do programu igrzysk włączono strzelanie z karabinu pneumatycznego z 10 m. Reprezentanci Polski nie startowali.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.