Państwa uczestniczące. Kolorem niebieskim zaznaczono debiutanta igrzysk - Kolonię Przylądkową.
Liczba sportowców z poszczególnych państw.
Czwarty zawodnik, który ukończył
maraton Kubańczyk Félix Carvajal
III. Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska III. Olimpiady) zostały rozegrane w amerykańskim mieście Saint Louis. Zostały otwarte 1 lipca, i trwały aż do 23 listopada. Wzięło w nich udział 12 reprezentacji. Patronem igrzysk był prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt.
Bernhoff Otelius Hansen (ur. 17 sierpnia 1877 w Rognan; zm. 22 grudnia 1950 w Smithtown) – norwesko-amerykański zapaśnik walczący w stylu wolnym. Złoty medalista olimpijski z St.Louis 1904 w wadze ciężkiej plus 71 kg.
Theodore Roosevelt (ur. 27 października 1858 w Nowym Jorku, zm. 6 stycznia 1919 w Oyster Bay) – dwudziesty szósty prezydent USA (1901-1909), laureat Pokojowej Nagrody Nobla za rok 1906.
Igrzyska te były imprezą towarzyszącą wystawie światowej, zorganizowanej dla uczczenia setnej rocznicy zakupu przez Stany Zjednoczone terytorium Luizjany. Z tego też powodu Międzynarodowy Komitet Olimpijski zmienił pierwotnie planowane miejsce rozegrania olimpiady – Chicago. Połączenie dwóch wielkich wydarzeń obniżyło rangę igrzysk. W igrzyskach tych wzięło udział niewielu zawodników spoza kontynentu; odległe położenie Saint Louis i wzrost napięcia w Europie, wywołanego wojną rosyjsko-japońską, spowodowały, że wielu czołowych sportowców nie zdecydowało się na start.
Karl Fredrik "Charles" Ericksen (ur. 20 czerwca 1875 w Tønsbergu, zm. 23 lutego 1916 w Brooklynie) – norwesko-amerykański zapaśnik.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
Dyscypliny pokazowe[ | edytuj kod]
baseball
koszykówka
futbol amerykański
futbol gaelicki
hurling
Państwa uczestniczące[ | edytuj kod]
Na igrzyskach w Saint Louis zadebiutowała Kolonia Przylądkowa. Niektóre źródła podają uczestników igrzysk z następujących państw:
Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa Stanów Zjednoczonych, na mocy artykułu II Konstytucji sprawuje władzę wykonawczą kraju, jest naczelnym dowódcą sil zbrojnych, może też żądać pisemnych opinii od kierujących wszystkimi departamentami rządowymi w zakresie podległych im spraw. Prezydentowi przysługuje tez prawo darowania bądź zawieszania kar, za wszystkie przestępstwa przeciw Stanom Zjednoczonym, z wyjątkiem kar wynikłych z nadużyć popełnionych w trakcie sprawowania urzędów. W porozumieniu z Senatem i za zgodą 2/3 obecnych na posiedzeniu Senatorów, ma prawo zawierania umów międzynarodowych, powoływania za zgoda Senatu ambasadorów, konsulów, sędziów Sadu Najwyższego i ministrów pełnomocnych oraz wszystkich urzędników federalnych, których sposób powoływania nie został inaczej ustanowiony konstytucją bądź ustawami.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Włochy (1)
Norwegia (2)
Nowa Fundlandia (1)
Tabela medalowa igrzysk[ | edytuj kod]
- Italy at the 1904 St. Louis Summer Games, sports-reference.com, [dostęp: 2018-09-04].
- Norway at the 1904 St. Louis Summer Games, sports-reference.com, [dostęp: 2018-09-04].
- Newfoundland at the 1904 St. Louis Summer Games, sports-reference.com, [dostęp: 2018-09-04].
- Spalding's report of the 1904 Summer Olympics, s. 213, la84.library.org, [dostęp: 2018-09-04].
- Spalding's report of the 1904 Summer Olympics, s. 222–229 i 233–247, la84.library.org, [dostęp: 2018-09-04].
- ↑ Spalding's report of the 1904 Summer Olympics, s. 229 i 231, la84.library.org, [dostęp: 2018-09-04].
- Healey J., „Glen Echo County Club”, golfclubatlas.com, [dostęp: 2010-07-07].
- Dwa medale dla Norwegii zdobyli zapaśnicy Charles Ericksen i Bernhoff Hansen którzy reprezentowali USA.
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Raport z Letnich Igrzysk Olimpijskich 1904 w St. Louis, la84.library.org, [dostęp: 2018-09-04].
1904 St. Louis Summer Games, sports-reference.com, [dostęp: 2018-09-04].
Polski Komitet Olimpijski: olimpijski.pl, St. Louis 1904, [dostęp: 2018-09-04].
Międzynarodowy Komitet Olimpijski: olympic.org, St. Louis 1904 (ang.), [dostęp: 2018-09-04].

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Wojna rosyjsko-japońska – wojna pomiędzy Imperium Rosyjskim a Cesarstwem Japonii toczona w okresie od 8 lutego 1904 do 5 września 1905 na Dalekim Wschodzie, zakończona traktatem z Portsmouth (5 września 1905) i zwycięstwem Japonii, która dzięki temu awansowała do grona światowych potęg. Japońska armia o stosunkowo małym doświadczeniu bojowym uzyskała miażdżące zwycięstwo nad siłami Rosji, co było dużym zaskoczeniem dla wielu obserwatorów konfliktu. Poniżający szereg klęsk armii rosyjskiej w ogromnym stopniu przyczynił się do niezadowolenia społecznego w Rosji i był główną przyczyną rewolucji w 1905.
Warto wiedzieć że... beta
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Olimpiada – okres pomiędzy dwoma następującymi po sobie igrzyskami. Zazwyczaj trwał około 4 lat. Co tyle lat odbywały się starożytne igrzyska w Olimpii i właśnie stąd wywodzi się nazwa tego okresu. Olimpiada była często wykorzystywana w starożytności (a także później) jako jednostka chronologiczna lub odnośnik w chronologii. Najbardziej znany zapis za pomocą olimpiady dotyczy założenia Rzymu. Miało się to odbyć wedle Warrona w "trzecim roku VI Olimpiady". Z czasem słowo "olimpiada" w użyciu powszechnym zaczęło powoli tracić swoje dawne znaczenie i wyrównywać się pojęciowo z "igrzyskami". Należy jednak pamiętać, że impreza sportowa organizowana co cztery lata oficjalnie nosi właśnie miano "igrzysk olimpijskich", a nie "olimpiady".
Wystawy światowe – nazwa zwyczajowo nadawana cyklicznym ekspozycjom prezentującym dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata. Ciałem zajmującym się organizacją wystaw jest Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych (Bureau International des Expositions), powstałe w 1928 w wyniku umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez większość państw Ligi Narodów.
Zakup Luizjany (ang. Louisiana Purchase) lub sprzedaż Luizjany (fr. Vente de la Louisiane) – transakcja, jaka miała miejsce w 1803 roku pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Francją.
Kolonia Przylądkowa (ang. Cape Colony, niderl. Kaapkolonie) – brytyjska kolonia w południowej Afryce, istniejąca (z przerwą) w latach 1795-1910.
Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.