• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Letnie Igrzyska Olimpijskie 1904

  Przeczytaj także...
  23 listopada jest 327. (w latach przestępnych 328.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 38 dni. Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Państwa uczestniczące. Kolorem niebieskim zaznaczono debiutanta igrzysk - Kolonię Przylądkową.
  Liczba sportowców z poszczególnych państw.
  Czwarty zawodnik, który ukończył maraton Kubańczyk Félix Carvajal

  III. Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska III. Olimpiady) zostały rozegrane w amerykańskim mieście Saint Louis. Zostały otwarte 1 lipca, i trwały aż do 23 listopada. Wzięło w nich udział 12 reprezentacji. Patronem igrzysk był prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt.

  Bernhoff Otelius Hansen (ur. 17 sierpnia 1877 w Rognan; zm. 22 grudnia 1950 w Smithtown) – norwesko-amerykański zapaśnik walczący w stylu wolnym. Złoty medalista olimpijski z St.Louis 1904 w wadze ciężkiej plus 71 kg. Theodore Roosevelt (ur. 27 października 1858 w Nowym Jorku, zm. 6 stycznia 1919 w Oyster Bay) – dwudziesty szósty prezydent USA (1901-1909), laureat Pokojowej Nagrody Nobla za rok 1906.

  Igrzyska te były imprezą towarzyszącą wystawie światowej, zorganizowanej dla uczczenia setnej rocznicy zakupu przez Stany Zjednoczone terytorium Luizjany. Z tego też powodu Międzynarodowy Komitet Olimpijski zmienił pierwotnie planowane miejsce rozegrania olimpiady – Chicago. Połączenie dwóch wielkich wydarzeń obniżyło rangę igrzysk. W igrzyskach tych wzięło udział niewielu zawodników spoza kontynentu; odległe położenie Saint Louis i wzrost napięcia w Europie, wywołanego wojną rosyjsko-japońską, spowodowały, że wielu czołowych sportowców nie zdecydowało się na start.

  Karl Fredrik "Charles" Ericksen (ur. 20 czerwca 1875 w Tønsbergu, zm. 23 lutego 1916 w Brooklynie) – norwesko-amerykański zapaśnik.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.

  Wyniki[ | edytuj kod]

  Dyscypliny pokazowe[ | edytuj kod]

 • Baseball pictogram.svg baseball
 • Basketball pictogram.svg koszykówka
 • American football pictogram.svg futbol amerykański
 • Rugby union pictogram.svg futbol gaelicki
 • Basque pelota pictogram.svg hurling
 • Państwa uczestniczące[ | edytuj kod]

  Na igrzyskach w Saint Louis zadebiutowała Kolonia Przylądkowa. Niektóre źródła podają uczestników igrzysk z następujących państw:

  Prezydent Stanów Zjednoczonych – głowa państwa Stanów Zjednoczonych, na mocy artykułu II Konstytucji sprawuje władzę wykonawczą kraju, jest naczelnym dowódcą sil zbrojnych, może też żądać pisemnych opinii od kierujących wszystkimi departamentami rządowymi w zakresie podległych im spraw. Prezydentowi przysługuje tez prawo darowania bądź zawieszania kar, za wszystkie przestępstwa przeciw Stanom Zjednoczonym, z wyjątkiem kar wynikłych z nadużyć popełnionych w trakcie sprawowania urzędów. W porozumieniu z Senatem i za zgodą 2/3 obecnych na posiedzeniu Senatorów, ma prawo zawierania umów międzynarodowych, powoływania za zgoda Senatu ambasadorów, konsulów, sędziów Sadu Najwyższego i ministrów pełnomocnych oraz wszystkich urzędników federalnych, których sposób powoływania nie został inaczej ustanowiony konstytucją bądź ustawami.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
 • Królestwo Włoch (1861–1946) Włochy (1)
 • Norwegia Norwegia (2)
 • Dominion of Newfoundland Red Ensign.svg Nowa Fundlandia (1)
 • Obiekty[ | edytuj kod]

  Tabela medalowa igrzysk[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Italy at the 1904 St. Louis Summer Games, sports-reference.com, [dostęp: 2018-09-04].
  2. Norway at the 1904 St. Louis Summer Games, sports-reference.com, [dostęp: 2018-09-04].
  3. Newfoundland at the 1904 St. Louis Summer Games, sports-reference.com, [dostęp: 2018-09-04].
  4. Spalding's report of the 1904 Summer Olympics, s. 213, la84.library.org, [dostęp: 2018-09-04].
  5. Spalding's report of the 1904 Summer Olympics, s. 222–229 i 233–247, la84.library.org, [dostęp: 2018-09-04].
  6. Spalding's report of the 1904 Summer Olympics, s. 229 i 231, la84.library.org, [dostęp: 2018-09-04].
  7. Healey J., „Glen Echo County Club”, golfclubatlas.com, [dostęp: 2010-07-07].
  8. Dwa medale dla Norwegii zdobyli zapaśnicy Charles Ericksen i Bernhoff Hansen którzy reprezentowali USA.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Raport z Letnich Igrzysk Olimpijskich 1904 w St. Louis, la84.library.org, [dostęp: 2018-09-04].
 • 1904 St. Louis Summer Games, sports-reference.com, [dostęp: 2018-09-04].
 • Polski Komitet Olimpijski: olimpijski.pl, St. Louis 1904, [dostęp: 2018-09-04].
 • Międzynarodowy Komitet Olimpijski: olympic.org, St. Louis 1904 (ang.), [dostęp: 2018-09-04].
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Wojna rosyjsko-japońska – wojna pomiędzy Imperium Rosyjskim a Cesarstwem Japonii toczona w okresie od 8 lutego 1904 do 5 września 1905 na Dalekim Wschodzie, zakończona traktatem z Portsmouth (5 września 1905) i zwycięstwem Japonii, która dzięki temu awansowała do grona światowych potęg. Japońska armia o stosunkowo małym doświadczeniu bojowym uzyskała miażdżące zwycięstwo nad siłami Rosji, co było dużym zaskoczeniem dla wielu obserwatorów konfliktu. Poniżający szereg klęsk armii rosyjskiej w ogromnym stopniu przyczynił się do niezadowolenia społecznego w Rosji i był główną przyczyną rewolucji w 1905.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Olimpiada – okres pomiędzy dwoma następującymi po sobie igrzyskami. Zazwyczaj trwał około 4 lat. Co tyle lat odbywały się starożytne igrzyska w Olimpii i właśnie stąd wywodzi się nazwa tego okresu. Olimpiada była często wykorzystywana w starożytności (a także później) jako jednostka chronologiczna lub odnośnik w chronologii. Najbardziej znany zapis za pomocą olimpiady dotyczy założenia Rzymu. Miało się to odbyć wedle Warrona w "trzecim roku VI Olimpiady". Z czasem słowo "olimpiada" w użyciu powszechnym zaczęło powoli tracić swoje dawne znaczenie i wyrównywać się pojęciowo z "igrzyskami". Należy jednak pamiętać, że impreza sportowa organizowana co cztery lata oficjalnie nosi właśnie miano "igrzysk olimpijskich", a nie "olimpiady".
  Wystawy światowe – nazwa zwyczajowo nadawana cyklicznym ekspozycjom prezentującym dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata. Ciałem zajmującym się organizacją wystaw jest Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych (Bureau International des Expositions), powstałe w 1928 w wyniku umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez większość państw Ligi Narodów.
  Zakup Luizjany (ang. Louisiana Purchase) lub sprzedaż Luizjany (fr. Vente de la Louisiane) – transakcja, jaka miała miejsce w 1803 roku pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Francją.
  Kolonia Przylądkowa (ang. Cape Colony, niderl. Kaapkolonie) – brytyjska kolonia w południowej Afryce, istniejąca (z przerwą) w latach 1795-1910.
  Polski Komitet Olimpijski (oficjalny skrót PKOl) – ogólnopolskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą w Warszawie, zajmujące się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Polski w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem polskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.087 sek.