• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Letnia Uniwersjada 1991

  Przeczytaj także...
  Styl dowolny – styl pływacki, w którym w tak określonej konkurencji zawodnik może płynąć dowolnym sposobem. Wyjątkiem od tej reguły jest konkurencja stylu zmiennego w konkurencji indywidualnej i sztafety zmiennej, kiedy to styl dowolny oznacza każdy inny sposób pływania niż styl motylkowy (delfin), styl grzbietowy lub styl klasyczny (żabka). Po przepłynięciu każdej długości pływalni i przy zakończeniu wyścigu, pływak musi dotknąć ściany dowolną częścią ciała. Część ciała pływaka przez cały czas trwania wyścigu musi "łamać" powierzchnię wody, z takim wyjątkiem, że dozwolone jest całkowite zanurzenie się pływaka w czasie nawrotu i na dystansie nie dłuższym niż 15 metrów po starcie i po każdym nawrocie. Przed tym punktem głowa musi "złamać" powierzchnię wody. Start w stylu dowolnym rozpoczyna się skokiem ze słupka.Agnieszka Szuchnicka (ur. 11 lutego 1962 w Gdańsku) – polska zawodniczka uprawiająca szermierkę, olimpijka z Barcelony 1992. Florecistka. Uczestniczka mistrzostw świata w roku 1991.
  Barbara Grzywocz z domu Melon (ur. 22 stycznia 1966 w Nowym Mieście nad Pilicą) – polska lekkoatletka, sprinterka i płotkarka, dwukrotna mistrzyni Polski.
  Stadion w Sheffield

  16. Letnia Uniwersjada - międzynarodowe zawody sportowców - studentów, które odbyły się w Sheffield. Impreza została zorganizowana między 14, a 25 lipca 1991 roku. W uniwersjadzie wzięło udział 3346 zawodników ze 101 krajów, którzy rywalizowali w 11 dyscyplinach. Nad organizacją zawodów czuwała FISU. Uroczystego otwarcia dokonała księżniczka Anna.

  Maria Barbara Kamrowska-Nowak (ur. 11 marca 1966 w Starogardzie Gdańskim) – polska lekkoatletka, wieloboistka i płotkarka.Anna Sobczak, z d. Wojtczak (ur. 2 listopada 1967 w Gdyni) – polska zawodniczka uprawiająca szermierkę, trenerka, olimpijka z Seulu 1988 i Barcelony 1992.

  Dyscypliny[]

  Sporty obowiązkowe[]

  Polskie medale[]

  Reprezentanci Polski zdobyli w sumie 11 medali.

  ]

 • Robert Korzeniowskilekkoatletyka, chód na 20 km - 1:24,37
 • Artur Wojdatpływanie, 400 m stylem dowolnym - 3:52,55
 • drużyna siatkarzy (Mariusz Szyszko, Mariusz Sordyl, Witold Roman, Arkadiusz Wiśniewski, Krzysztof Stelmach, Andrzej Stelmach, Andrzej Solski, Marek Olczyk, Leszek Urbanowicz, Mariusz Podolak. Trener Edward Skorek)
 • ]

 • Urszula Włodarczyklekkoatletyka, siedmiobój - 6319
 • Artur Wojdatpływanie, 200 m stylem dowolnym - 1:50,69
 • Alicja Pęczakpływanie, 200 m stylem zmiennym - 2:18,84
 • ]

 • Sylwia Pachut, Agata Sadurska, Barbara Grzywocz, Monika Warnickalekkoatletyka, sztafeta 4 x 400 metrów - 3:35,03
 • Maria Kamrowskalekkoatletyka, siedmiobój - 6279
 • Krzysztof Cwalinapływanie, 50 m stylem dowolnym - 22,30
 • drużyna florecistów - Filip Borkowski, Ryszard Sobczak, Adam Krzesiński, Cezary Siess
 • drużyna florecistek - Anna Sobczak, Agnieszka Szuchnicka, Joanna Tarnawska, Monika Maciejewska, Barbara Szewczyk
 • Przypisy

  1. AZS: Polskie medale letnich uniwersjad (pol.). [dostęp 6 marca 2009].
  Sheffield – miasto (city) i dystrykt metropolitalny (metropolitan borough) w północnej Anglii w hrabstwie metropolitalnym South Yorkshire. Liczba ludności przekracza 0,5 mln (530,3 tys. w 2007), co czyni je piątym co do wielkości miastem w Anglii. Dawniej miasto silnie uprzemysłowione, które dzisiaj bardziej przemienia się w akademickie. Uniwersytet w Sheffield (University of Sheffield) może się pochwalić 5 noblistami.Pływanie – metoda poruszania się w wodzie wykorzystywana przez człowieka, zwierzęta oraz maszyny. Jest popularną aktywnością rekreacyjną, szczególnie w krajach o cieplejszym klimacie i naturalnych zbiornikach wodnych. Pływanie jest też dyscypliną sportową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Barbara Wolnicka, z d. Szewczyk (ur. 21 marca 1970 w Katowicach), polska florecistka. Srebrna medalistka olimpijska z Sydney. Dwukrotna medalistka mistrzostw świata, brązowa medalistka mistrzostw Europy na Maderze w Funchal (2000). Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski.
  Siedmiobój – (heptatlon) dyscyplina lekkoatletyczna, składająca się z 7 konkurencji. Na otwartym stadionie rozgrywana wyłącznie przez kobiety (mężczyźni rozgrywają tam dziesięciobój) a w hali przez mężczyzn (kobiety w hali startują w pięcioboju).
  Monika Maciejewska (ur. 22 maja 1970 w Warszawie) – polska szpadzistka, czterokrotna brązowa medalistka mistrzostw Europy. Zawodniczka Warszawianki.
  Fédération Internationale du Sport Universitaire, FISU (pl. Międzynarodowa Federacja Sportu Uniwersyteckiego) – organizacja międzynarodowa założona w 1949.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Monika Warnicka (ur. 24 kwietnia 1969 w Przemyślu) – polska lekkoatletka, płotkarka i sprinterka, wielokrotna mistrzyni Polski.
  Artur Wojdat (ur. 20 maja 1968 w Olsztynie) – polski pływak, najlepszy kraulista w historii polskiego pływania, pierwszy polski medalista MŚ i pierwszy polski medalista olimpijski wśród pływaków, rekordzista świata, mistrz Europy. Dwukrotny olimpijczyk.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.