• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Letni pałac arcybiskupi w Bratysławie

  Przeczytaj także...
  Pałac Prezydencki w Bratysławie (słow. Prezidentský palác lub Grasalkovičov palác) – pałac wzniesiony w 1760 roku staraniem chorwackiego hrabiego Antona Grasalkovića, obecnie siedziba prezydenta Republiki Słowackiej w Bratysławie. Znajduje się na placu Hodžovo námestie.Stare Miasto (słow. Staré Mesto, niem. Altstadt, Pressburger Altstadt, węg. Pozsony-Óváros) - dzielnica Bratysławy, stanowiąca historyczne centrum. Jest równoznaczna z powiatem Bratysława I.
  Kaplica (łac. cappa zdrobniale capella kapliczka) – niewielka chrześcijańska budowla sakralna, wolno stojąca lub połączona z większym obiektem architektonicznym; wydzielone pomieszczenie z ołtarzem lub boczna część kościoła tworząca odrębną całość, w której znajduje się ołtarz.
  Główne wejście

  Letni pałac arcybiskupi (słow. Letný arcibiskupský palác) w Bratysławie – powstał jako renesansowa budowla w XVI wieku. Był letnią rezydencją arcybiskupów Esztergomu, którzy przed turecką okupacją schronili się na terenach Górnych Węgier. Położony jest na Starym Mieście, w pobliżu Pałacu Prezydenckiego.

  Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.Atlant (gigant, telamon, herkulant, gr. átlas, átlantos) – postać mężczyzny podtrzymującego głową, barkami lub rękami element architektoniczny (np. belkowanie, strop, balkon itp.), podpora zastępująca filar, kolumnę.

  W latach 17611765 austriacki architekt Franz Anton Hillebrandt rozbudował go w stylu barokowym. Przez kilka lat swój warsztat miał tutaj rzeźbiarz Georg Raphael Donner. Wygląd i wystrój ogrodu pałacowego pochodzi z XIX wieku, kiedy to pałac pełnił m.in. funkcję szpitala wojskowego (w latach 18591939; arcybiskupi Esztergomu powrócili do siedziby swojej diecezji). Niektóre rzeźby ogrodowe zaginęły lub stoją w innych miejscach – rzeźba św. Jana stoi na dziedzińcu drugiego pałacu arcybiskupiego w Bratysławie, z kolei rzeźba atlantów znajduje się w austriackiej przygranicznej miejscowości Kittsee.

  Pierwsza Republika Słowacka (słw. Prvá slovenská republika), Państwo słowackie (Slovenský štát) – marionetkowe, choć oficjalnie niezależne, państwo utworzone przez III Rzeszę w 1939, po dokonanym rozbiorze Czechosłowacji (w latach 1938-1939).Renesans lub odrodzenie (z fr. renaissance – odrodzenie) – okres w historii kultury europejskiej, obejmujący przede wszystkim XV i XVI wiek, określany często jako "odrodzenie sztuk i nauk" oraz koncepcja historiozoficzna odnosząca się do historii kultury włoskiej od Dantego do roku 1520 (Il Rinascimento).

  W okresie Pierwszej Republiki Słowackiej w pałacu znajdowało się Ministerstwo Spraw Zagranicznych i w tym też czasie wyburzono część bocznych budynków, a sam główny budynek mocno przebudowano; obecnie pozostało wewnątrz niewiele oryginalnych elementów, a najlepiej zachowana jest pałacowa kaplica. Po wojnie umieszczono w nim siedzibę rządu Słowackiej Republiki Socjalistycznej. Obecnie, po renowacji budynku oraz ogrodu (ogród angielski), mieści się tu siedziba słowackiej Rady Ministrów.

  Kittsee (węg. Köpcsény, słow. Kopčany, chor. Gijeca) - gmina w północno-wschodniej Austrii, w Burgenlandzie, w powiecie Neusiedl am See. W 2005 liczyła 1854 mieszkańców.Ostrzyhom (węg. Esztergom, czyt.: Estergom, niem. Gran, słow. Ostrihom, serchor. Ostrogon, łac. Strigonium) – węgierskie miasto nad Dunajem (30,86 tys. mieszkańców w I 2011 r.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Historia budynku (en) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Park angielski – popularny od XVIII w. typ ogrodu, zrywający ze sztucznością i rygorami ogrodów barokowych (np. ogrodów francuskich), nawiązujący do naturalnych ogrodów krajobrazowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.062 sek.