• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leticia

  Przeczytaj także...
  Konflikt o Leticię – konflikt peruwiańsko- kolumbijski dotyczący sporu granicznego w Amazonii, dokładniej obszaru wokół miasta Leticia, będącego źródłem dostępu do Amazonki.Amazonas jest największym (pod względem powierzchni) z departamentów Kolumbii. Leży na południu kraju, obejmuje 11 gmin. Stolicą departamentu Amazonas jest miasto Leticia. Nazwa departamentu pochodzi od amazońskich lasów deszczowych porastających większość jego obszaru.
  Arkady Adam Fiedler (ur. 28 listopada 1894 w Poznaniu – zm. 7 marca 1985 w Puszczykowie) – polski prozaik, reportażysta, przyrodnik i podróżnik, porucznik Wojska Polskiego.

  Leticia – miasto w Kolumbii, liczące ok. 37 000 mieszkańców, leżące na lewym brzegu Amazonki. Stolica departamentu Amazonas.

  Jest ośrodkiem obszaru, o który toczyły spór graniczny Kolumbia i Peru. Traktat z 1922 przyznał miasto Kolumbii. W latach 1932-1934 miała miejsce wojna o sporny obszar. W 1934 przy pośrednictwie Ligi Narodów podpisano pokój. Miasto zostało przyznane Kolumbii.

  Wydarzenia, które doprowadziły do konfliktu zostały opisane przez Arkadego Fiedlera w jednym z rozdziałów reportażu Ryby śpiewają w Ukajali.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Kolumbia (hiszp. Colombia, Republika Kolumbii – República de Colombia) – państwo w północno-zachodniej części Ameryki Południowej leżące nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym.

  Siedziba rzymskokatolickiego wikariatu apostolskiego Leticia.

  Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Liga Narodów (ang. League of Nations, fr. Société des Nations) – nieistniejąca już organizacja międzynarodowa powstała z inicjatywy prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona. Statut Ligi został przyjęty przez konferencję pokojową w Wersalu 28 czerwca 1919 r. Stał się on częścią traktatu wersalskiego i wszedł w życie po ratyfikacji 10 stycznia 1920 roku.
  Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Wikariat apostolski Leticia – (łac. Apostolicus Vicariatus Laetitiae, hisz. Vicariatos Apostólico de Leticia) – rzymskokatolicki wikariat apostolski ze stolicą w Leticia, w Kolumbii. Jest sufraganią archidiecezji Villavicencio.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.636 sek.