• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leszno - stacja kolejowa  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Gostyń (stacja kolejowa) – dworzec kolejowy w Gostyniu w woj. wielkopolskim, w powiecie gostyńskim. Znajduje się przy ulicy Dworcowej.Województwo wielkopolskie – województwo utworzone w 1999 w środkowo-zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej Warty; dzieli się na 4 miasta na prawach powiatu, 31 powiatów i 226 gmin, które zamieszkuje 3 447 441 osób (31 marca 2011); siedzibą wojewody i władz samorządu województwa jest Poznań.
  Projekt budynku dworca kolejowego w Lesznie w zbiorach APL
  Budynek starego dworca kolejowego w Lesznie
  Budynek starego dworca kolejowego w Lesznie
  Wnętrze dworca przed 1918 r.
  Zachodnia strona dworca kolejowego w Lesznie przed rozbudową w 1905 r.
  Peron 4 na dworcu kolejowym w okresie I wojny światowej
  Peron 4 na dworcu kolejowym współcześnie
  Budynek dworca z 1971 r.
  Budynek dworca z 1971 r.
  Leszno - poczekalnia na starym dworcu
  Herb Leszna, jedyna pozostałość po budynku z 1856 r.
  Nowa elewacja dworca kolejowego
  Nowa elewacja dworca kolejowego
  Wnętrze po modernizacji
  Wnętrze po modernizacji
  Strefa klienta i kasa Kolei Wielkopolskich
  Biletomat
  Plac dworcowy po modernizacji
  Szynobus SA 132-003 w malowaniu Kolei Wielkopolskich w Lesznie
  Rozkład jazdy z 1862 r.
  Rozkład jazdy Niemieckich Kolei Rzeszy (DR) na lata 1944/45

  Leszno – główny dworzec kolejowy w Lesznie w województwie wielkopolskim. Położony w centrum miasta, przy Dworcowej 1, pomiędzy ulicami: Towarową (Centrum) a Kilińskiego (Zatorze). Według kategoryzacji PKP posiada kategorię B.

  Wagon silnikowy – kolejowy pojazd trakcyjny posiadający własny napęd silnikowy i przeznaczony do przewozu pasażerów lub towarów koleją.Gdańsk Główny – największa pasażerska stacja kolejowa w Gdańsku, położona na trasie Tczew – Gdynia. Mieści się w zabytkowym budynku przy ulicy Podwale Grodzkie, w Śródmieściu Gdańska. Obsługuje połączenia zarówno międzymiastowe jak i międzynarodowe. Ze stacji Gdańsk Główny odprawianych jest najwięcej pociągów trójmiejskiej SKM. Na stacji zatrzymują się pociągi pasażerskie wszystkich kategorii. Według kategoryzacji PKP stacja Gdańsk Główny ma najwyższą kategorię A.

  Finalista plebiscytu Modernizacja Roku 2011 jako przykład obiektu wybudowanego w latach 70. ubiegłego stulecia, który po modernizacji zyskał nowe oblicze.

  Spis treści

 • 1 Ruch pociągów
 • 2 Historia
 • 3 Budynek
 • 4 Perony
 • 5 Infrastruktura
 • 6 Dojazd do i z dworca
 • 7 Ciekawostki i wydarzenia
 • 8 Zobacz też
 • 9 Uwagi
 • 10 Przypisy
 • 11 Bibliografia
 • 12 Linki zewnętrzne
 • Ruch pociągów[]

  Przez Leszno kursują bezpośrednie pociągi:

  Autobus szynowy (potocznie szynobus) – lekki wagon silnikowy lub zespół trakcyjny o napędzie spalinowym, służący do obsługi ruchu pasażerskiego na liniach o niewielkich potokach podróżnych. W porównaniu z tradycyjnym pociągiem (lokomotywa + 1-2 wagony) o podobnej pojemności charakteryzuje się większymi przyspieszeniami, mniejszym zużyciem paliwa i większymi prędkościami osiąganymi na tych samych – zwykle drugorzędnych – szlakach. Szynobus jest zwykle pojazdem dwuosiowym o masie ok. 20 ton, z ok. 40-50 miejscami siedzącymi. Dla zwiększenia pojemności pociągu szynobusy można łączyć ze sobą. W przypadku wyposażenia w odpowiednio mocny zespół napędowy i odpowiednie sprzęgi (mechaniczny, hamulcowy, elektryczny), szynobus może ciągnąć zwykłe lub odpowiednio dostosowane do niego konstrukcyjnie (np. wyposażone w kabinę maszynisty) wagony doczepne. Sporadycznie budowane są także zespoły trakcyjne o konstrukcji typowej dla szynobusu, złożone z dwóch lub trzech wagonów (zwykle 1-2 wagony napędzane i 1 doczepny, w kabiny maszynisty wyposażone są wówczas tylko końcowe wagony).Katowice – dworzec kolejowy oraz największa i najważniejsza stacja kolejowa Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego mieszcząca się przy placu Wilhelma Szewczyka w ścisłym śródmieściu Katowic.
 • InterCity (Barnim, Błyskawica, Cegielski, Czcibór, Koziołki, Malczewski, Mieszko, Orion, Siemiradzki, Słupia, Szkuner, Świętopełk) do Bydgoszczy, Częstochowy, Gdańska, Gdyni, Gniezna, Helu, Katowic, Kędzierzyna-Koźle, Kołobrzegu, Koszalina, Kościana, Krakowa, Laskowic, Lęborka, Łeby, Opola, Piły, Poznania, Przemyśla, Rawicza, Rzeszowa, Słupska, Sopotu, Stargardu, Szczecina, Szczecinka, Świnoujścia, Tarnowa, Tczewa, Wrocławia i Zamościa;
 • TLK (Artus, Astra, Bursztyn, Gwarek, Mamry) do Białegostoku, Bydgoszczy, Ełku, Gdańska, Gdyni, Giżycka, Gniezna, Iławy, Katowic, Kościana, Kudowy Zdroju, Laskowic, Olsztyna, Opola, Piły, Poznania, Rawicza, Słupska, Szczecinka, Tczewa, Torunia, Ustki i Wrocławia;
 • REGIO (Kamieńczyk, Wilczka) do Kościana, Jeleniej Góry, Poznania, Rawicza, Szklarskiej Poręby, Wałbrzycha, Wrocławia i Międzylesia;
 • Koleje Wielkopolskie (Panorama Racławicka) do Krotoszyna, Ostrowa Wlkp., Wolsztyna, Wrocławia i Zbąszynka
 • TurKol (Krasnal,Powstaniec, Turysta, Maja, Leszczyna) do Poznania, Nowej Rudy i Wolsztyna oraz Wrocławia.
 • Józef Haller von Hallenburg (ur. 13 sierpnia 1873 w Jurczycach, zm. 4 czerwca 1960 w Londynie) – generał broni Wojska Polskiego, legionista, harcmistrz, przewodniczący ZHP, prezes Komitetu PCK, działacz polityczny i społeczny, brat stryjeczny gen. Stanisława Hallera, kawaler Orderów: Orła Białego i Virtuti Militari.Elektryczna sieć trakcyjna – zespół urządzeń umożliwiających dostarczanie energii elektrycznej do pojazdów poruszanych silnikami elektrycznymi. Konstrukcje wsporcze są częścią składową sieci trakcyjnej, natomiast przewodów zasilaczy oraz kabli powrotnych nie zalicza się do sieci trakcyjnej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ol49 – Parowozy budowane w latach 1951-1954 w Fabryce Lokomotyw im. F. Dzierżyńskiego w Chrzanowie. Wyprodukowano łącznie 112 sztuk dla PKP i 4 sztuki na eksport do Korei.
  Hel – stacja kolejowa w Helu, w gminie Hel, w powiecie puckim, w województwie pomorskim, w Polsce. Stacja znajduje się przy ulicy Dworcowej w północnej części miasta. Ze względu na duży ruch turystyczny w okresie wakacji letnich rozkład jazdy wykazuje znaczne różnice sezonowe.
  Tor – dwie szyny podtrzymujące i prowadzące koła pojazdów szynowych, ułożone na podkładach lub wlane w specjalną płytę betonową służą jako droga kolejowa, tramwajowa lub metro, w określonej odległości od siebie. Ułożony jest na podtorzu.
  Drezyna – rodzaj lekkiego pojazdu szynowego, używanego zwykle przez służby utrzymania szlaku do prowadzenia nadzoru, przewozu materiałów i narzędzi, transportu drużyn roboczych. Dawniej drezyny miały napęd ręczny, a ich niewielki ciężar umożliwiał zdjęcie z toru w dowolnym miejscu, obecnie w użyciu są drezyny o napędzie spalinowym. Najczęściej drezyna składa się z kabiny, umożliwiającej jazdę kilku osób, i skrzyni ładunkowej, są też konstrukcje przypominające mikrobusy. Do drezyn można stosować różnego rodzaju doczepy – np. do przewozu szyn. W Polsce opracowano i produkowano drezyny oparte na konstrukcji samochodu osobowego marki Warszawa i opracowano Mitor oparty na mikrobusie Żuk. Podobne przeróbki wykonywano także w innych krajach, np. Czesi mieli swoją drezynę na bazie samochodu osobowego Škoda 1202, w ZSRR używano drezyn przebudowanych z mikrobusów UAZ 450.
  Pociąg specjalny – kategoria pociągu pasażerskiego przeznaczonego do obsługi przewozów i zaspakajania potrzeb przewozowych w zakresie przewozu osób i bagażu uruchamiany przez przewoźników kolejowych z okazji wydarzeń odbywających się w określonym miejscu i czasie. Przejazd osób odbywa się na podstawie biletu (czasami także opłat dodatkowych).
  Leszno Zaborowo - zlikwidowana stacja kolejowa położona w dzielnicy Leszna – Zaborowie. Uruchomiona została 15 września 1916 roku z chwilą otwarcia linii na trasie z Leszna przez Górę do Krzelowa. Budynek stacyjny (istniejący do dziś) jest zbudowany na planie kwadratu z dachem czterospadowym kryty papą (smołą). Znajdowały się tam kasy i niewielka poczekalnia dla podróżnych. Obecnie ma zakratowane okna, ściany w kolorze kremowym i widoczne zacieki.
  Lasocice – (niem. Lasswitz) wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie leszczyńskim, w gminie Święciechowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.1 sek.