• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lesznica

  Przeczytaj także...
  Koksownia Radlin – duży zakład przemysłowy, koksownia należąca do Kombinatu Koksochemicznego z Zabrza będącego częścią grupy kapitałowej JSW. W 2011 kombinat przejęła Jastrzębska Spółka Węglowa. Położona w Radlinie koło Wodzisławia Śląskiego.Wodzisław Śląski (niem. Loslau, cz. Vladislav, łac. Vladislavia) – miasto w południowej Polsce, w województwie śląskim w pobliżu granicy z Czechami, ośrodek administracyjny powiatu wodzisławskiego. Położone geograficznie na Płaskowyżu Rybnickim (będącym częścią Wyżyny Śląskiej), nad rzeką Lesznicą, historycznie zaś na Górnym Śląsku.
  Turza Śląska – wieś w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, gminie Gorzyce. Przepływa przez nią rzeka Leśnica.

  Lesznica urzędowa nazwa , (potocznie Leśnica) – struga biorąca swój początek w Wodzisławiu Śląskim – Radlinie II; dopływ Szotkówki.

  Przepływa przez Wodzisław, Turzę Śląską (gm. Gorzyce) i Łaziska (gm. Godów), gdzie wpływa razem z Szotkówką do Olzy. Z powodu przemysłu na tych terenach rzekę silnie zanieczyszczono. Obecnie jednak stara się przywrócić jej czystość, dzięki budowie kanalizacji w rejonie jej dorzecza w Radlinie i Radlinie II, jak również dzięki oddaniu do użytku nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Wodzisławiu – Karkoszce. Na Leśnicy znajduje się pompownia radlińskiej koksowni, a woda jest wykorzystywana dla celów przemysłowych przez Koksownię Radlin. Całkowita długość rzeki to 21 km, z tego w Wodzisławiu długość Leśnicy to 14,1 km, licząc od źródeł Potoku Jedłownickiego, a 10,8 km, licząc od połączenia Potoku Jedłownickiego i Potoku Radlińskego w Wodzisławiu Śl.-Radlinie II. Szerokość rzeki 1,5-4,5 m.

  Łaziska – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, w gminie Godów. Miejscowość ta zajmuje powierzchnię 775 ha i zamieszkuję ją 1718 mieszkańców. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie katowickim. Dla odróżnienia od miasta Łaziska Górne spotyka się cztery różne wersje pełnej nazwy wsi: "Łaziska Wodzisławskie", "Łaziska Rybnickie", "Łaziska Śląskie" i "Łaziska nad Olzą".Szotkówka – mała rzeka mająca swoje źródła w Świerklanach (południowa część Płaskowyżu Rybnickiego, wyniesionego do wysokości 280-290 m n.p.m. i pokrytego w większości lessem), następnie przepływająca przez powiat wodzisławski i dalej przez miasto Jastrzębie-Zdrój i znów przez tereny powiatu wodzisławskiego. W okolicach Godowa wpada razem z Lesznicą do Olzy. Powierzchnia zlewni wynosi 108,2 km.

  Nad Lesznicą w Wodzisławiu Śl. (ul. Bojowników) rośnie pomnik przyrody – wierzba o obwodzie 6 m i 60 cm (największa w Polsce). Przy rzece znajduje się także stadion "Aleja" – obiekt Odry Wodzisław Śląski. W 1997 struga znacznie wezbrała i zalała okoliczne tereny. Wśród obiegowej opinii struga ma swe początki w Pszowie, ponieważ Potok Jedłownicki i Potok Radliński mają swój początek w tej miejscowości.

  Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (w latach 1934-1948: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości, w latach 1948-2003: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych) – organ opiniodawczy w sprawach ustalania, dokonywania zmian i znoszenia urzędowych nazw miejscowości i ich części oraz obiektów fizjograficznych, działający przy ministrze właściwym do spraw administracji publicznej (aktualnie przy ministrze administracji i cyfryzacji).Radlin – miasto i gmina w południowej Polsce, w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, historycznie na Górnym Śląsku. Stanowiące obecne centrum miasta Biertułtowy były wzmiankowane już w 1305 jako Bertholdi villa, zaś sam Radlin Dolny i Górny – w końcu XIV wieku. W latach 1945-1954 siedziba gminy Radlin. Radlin otrzymał prawa miejskie w 1954. W 1975 Radlin włączono do Wodzisławia Śląskiego. 1 stycznia 1997 ponownie się uniezależnił, jednak dawne dzielnice Radlin Dolny i Górny, tworzące razem tzw. Radlin II, pozostały w granicach administracyjnych Wodzisławia.

  Zobacz też[]

 • Leśnica
 • Rzeki Polski
 • Przypisy

  1. Wykaz nazw wód płynących (KNMiOF)
  2. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 1: Wody płynące, źródła, wodospady. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006. ISBN 83-239-9607-5.
  Olza (cz. Olše, niem. Olsa) – rzeka na Śląsku Cieszyńskim, na granicy Polski i Czech, będąca prawym dopływem Odry.Jedłownik-Turzyczka-Karkoszka – dzielnica Wodzisławia Śląskiego, która została utworzona decyzją uchwały Rady Miejskiej w Wodzisławiu Śląskim z 28 czerwca 1996. Zabudowa dzielnicy ma charakter podmiejski. Obecnie na terenie dzielnicy działa zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej. Mieści się tu zabytkowy dwór, a także SP nr 2. Działają: OSP "Jedłownik", OSP "Turzyczka" oraz "Brać Górnicza". Na terenie dzielnicy działa "Klub Sportowy Gosław Jedłownik". W skład tej Dzielnicy wchodzą: Jedłownik Wieś, Turzyczka, Karkoszka, Gliniak.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pszów (niem. Pschow łac. Psouane szl. Pšůw) – miasto w województwie śląskim, w powiecie wodzisławskim, historycznie na Górnym Śląsku.
  Potok Radliński – potok biorący swój początek w Pszowie w powiecie wodzisławskim w Polsce, dopływ Lesznicy. Po kilku kilometrach uchodzi w Wodzisławiu Śląskim do Lesznicy.
  Klub Piłkarski Odra 1922 Wodzisław Śląski – polski klub piłkarski założony w 1922 roku. Odra przez wiele lat działała jako klub wielosekcyjny. Od 1996 do 2010 roku klub nieprzerwanie występował w Ekstraklasie. Największym sukcesem w historii klubu było wywalczenie 3. miejsca w Ekstraklasie w 1997 r. Odra w sezonie 1996/1997 była półfinalistą Pucharu Polski zaś w sezonie 2008/2009 finalistą Pucharu Ekstraklasy. Czterokrotnie Odra była najlepszą górnośląską drużyną piłkarską w 1997, 2002, 2006 i 2007 roku. Odra zajmuje 19. miejsce w tabeli wszech czasów ekstraklasy.
  Radlin II – podmiejska dzielnica Wodzisławia Śląskiego, historyczna część Radlina – Radlin właściwy. Po zmianach administracyjnych pozostała jako część Wodzisławia Śl. Przez dzielnicę przebiega fragment drogi krajowej nr 78 oraz linii kolejowej ze stacją Wodzisław Śląski-Radlin. W dzielnicy ma swój początek rzeka Leśnica. W dzielnicy od 1907 roku działa jednostka "OSP Radlin II", znajdują się tu również dwa kościoły rzymskokatolickie pw. Św. Marii Magdaleny (Dolniok) i Św. Izydora (Górniok). W skład dzielnicy wchodzą dawne wsie: Radlin Górny, Radlin Dolny, Szarowiec. Dzielnica liczy około 5500 mieszkańców. Obecne miasto Radlin nosi nazwę "Radlin" mimo tego że leży na terenie dawnych wsi Biertułtowy, Głożyny i Obszary będących dawniej dzielnicami Radlina (dziś nazywanego Radlinem II).
  Potok Jedłownicki – potok biorący swój początek w Pszowie w powiecie wodzisławskim w Polsce, dopływ Lesznicy. Po kilku kilometrach uchodzi w Wodzisławiu Śląskim do Lesznicy.
  Rzeki Polski to zbiór rzek płynących przez teren Polski, który, biorąc pod uwagę uwarunkowania hydrograficzne, leży w zlewisku trzech mórz:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.