• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leszek Borysiewicz

  Przeczytaj także...
  Cancer Research UK – brytyjska organizacja charytatywna, której celem jest wspieranie badań nad chorobami nowotworowymi oraz zwiększanie świadomości społecznej na ich temat. Jest to największa organizacja charytatywna działająca na terenie Wielkiej Brytanii, a za razem największa niezależna organizacja finansująca walkę z nowotworami na świecie.Imperial College London (właśc. The Imperial College of Science, Technology and Medicine) jest publicznym uniwersytetem położonym w Londynie. Specjalizuje się w badaniach oraz kształceniu w dziedzinie nauki, inżynierii oraz medycyny. Imperial College był częścią Uniwersytetu Londyńskiego do roku 2007, kiedy to uzyskał pełną niezależność, z okazji stulecia swego istnienia. Na Imperial College kształci się około 13 500 studentów, a kadra akademicka liczy ponad 3300 osób.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.
  Lipiec 2014

  Leszek Krzysztof Borysiewicz (ur. 13 kwietnia 1951 w Cardiff) – brytyjski lekarz polskiego pochodzenia, immunolog i członek władz uniwersytetu Cambridge (od 1 października 2010 roku jest urzędującym rektorem (ang. vice-chancellor) Cambridge). Leszek Borysiewicz był dyrektorem generalnym medycznej, brytyjskiej instytucji naukowej - Medical Research Council.

  University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.Komórki macierzyste (dosłowny przekład z innych języków: komórki pnia) – komórki mające jednocześnie dwie zdolności:

  Życiorys[]

  Leszek Krzysztof Borysiewicz urodził się w Cardiff. Jego rodzice, Jan Borysiewicz i Zofia Helena z domu Wołoszyn, są polskimi emigrantami, którzy osiedlili się w Wielkiej Brytanii po II wojnie światowej. Borysiewicz studiował medycynę na walijskiej akademii medycznej, gdzie również uzyskał doktorat. Jego kariera zawodowa początkowo była związana z medycyną akademicką na uniwersytecie Cambridge, potem objął stanowisko konsultanta w Hammersmith Hospital. Następnie kierował wydziałem lekarskim na University of Wales, a potem przeniósł się do Imperial College London, gdzie został mianowany zastępcą rektora "do spraw planowania akademickiego i naukowego". We wrześniu 2007 roku zastąpił Colina Blakemore'a na stanowisku kierownika Medical Research Council, instytucji, która zajmuje się pracami w dziedzinie nauk medycznych z rocznym budżetem w wysokości około 500 milionów funtów.

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Działalność naukowa Leszka Borysiewicza koncentruje się na immunologii wirusów, chorobach zakaźnych, nowotworach złośliwych indukowanych wirusami. Był współautorem i współredaktorem wielu książek z tej tematyki, m.in. dotyczących szczepień ochronnych. Leszek Borysiewicz otrzymał wiele nagród i wyróżnień za swoje osiągnięcia naukowe. Jest również prezesem Wellcome Trust, członkiem rady Cancer Research UK, członkiem założycielem Academy of Medical Sciences i współprzewodniczącym grupy doradczej MRC zajmującej się komórkami macierzystymi. W 2010 roku przyznano mu tytuł doktora honoris causa na Uniwersytecie w Sheffield. Jest także jednym z założycieli Walijskiego Towarzystwa Naukowego (The Learned Society of Wales).

  W 2010 roku wygłosił coroczny wykład Harveian Oration na forum Royal College of Physicans pt. Prevention is better than cure (pol. Zapobieganie jest lepsze niż leczenie).

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.