• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Les Basses Danses de Marguerite d'Autriche

  Przeczytaj także...
  Maksymilian I Habsburg, niem Maximilian I. von Habsburg (ur. 22 marca 1459 w Wiener Neustadt, zm. 12 stycznia 1519 w Wels) – od 1486 król Niemiec, a od 1508 wybrany cesarz rzymski. Syn cesarza Fryderyka III Habsburga i Eleonory Aviz. Ojciec Filipa I Pięknego, króla Kastylii. Jeden z głównych twórców potęgi rodowej Habsburgów.Dynastia sabaudzka (wł. Casa di Savoia) – dynastia panująca w Sabaudii i Piemoncie (1000-1732) (Księstwo Sabaudii-Piemontu niezależne od roku 1416), na Sycylii (1713-1720), w Królestwie Sardynii (1720-1861), w zjednoczonym Królestwie Włoskim (1861-1946), w Hiszpanii (1871-1873) oraz w Chorwacji (1941-1943).
  Bruksela (fr. Bruxelles, nid. Brussel, niem. Brüssel) – miasto i stolica Belgii oraz Unii Europejskiej, położone w środkowej części kraju nad rzeką Senne.

  Rękopis | edytuj kod]

  Okoliczności powstania i datowanie[ | edytuj kod]

  Biblioteka Królewska Alberta I (założona w 1837) w Brukseli posiada w swoich zbiorach rękopis Nr 9085 składający się z 25 czarnych kart pergaminowych, delikatnie ozdobionych złotymi i srebrnymi czcionkami. Na odwrocie karty tytułowej widnieje następująca dedykacja: Se livre est a la princesse despaigne (Ta książka należy do księżnej Hiszpanii).

  Basse dansetaniec niski – taniec dworski, w tempie umiarkowanym i metrum dwudzielnym, prawdopodobnie 12/8, wykonywany w parach. Powstał około roku 1400 na terenach położonych między Włochami, Francją i Hiszpanią. W połowie wieku rozkwitł na dworze burgundzkim i był popularny w latach 1450-1550 na wielu dworach Europy. W Hiszpanii zwał się baja danza we Włoszech bassadanza a w Niemczech Hoftanz.Taniec w renesansie – w okresie renesansu tańce popularne w średniowieczu uległy pewnej ewolucji, głównie pod wpływem wybitnych twórców tańców dworskich. Z tego powodu w większości są zaliczane właśnie do tej kategorii. Według innej terminologii, zalicza się je do tańców historycznych.

  Małgorzata Austriacka (1480-1530), księżna Sabaudii, córka cesarza Maksymiliana I i Marii Burgundzkiej, została wydana za mąż za Jana, infanta Hiszpanii, i nosiła zaszczytny tytuł księżnej Hiszpanii od 1495 do 1501, kiedy to jako wdowa po hiszpańskim księciu poślubiła księcia Sabaudii Filiberta II. Zatem rękopis datuje się na lata 1495-1501. W literaturze przedmiotu określany jest on również jako Rękopis basses danses Marii Burgundzkiej.

  Małgorzata Habsburg (ur. 10 stycznia 1480 w Brukseli, zm. 1 grudnia 1530 w Mechelen) – córka cesarza Maksymiliana I i Marii Burgundzkiej, namiestniczka Niderlandów od 1507 do stycznia 1515 i od 1517 do śmierci.Biblioteka Królewska Belgii (nl. Koninklijke Bibliotheek België, fr. Bibliothèque royale de Belgique, czasami nazywany Albertina) jest jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych w Belgii. Początki biblioteki to kolekcja 1600 woluminów króla Alberta I i przeznaczenie na jej potrzeby pałacu - Palais de Charles de Lorraine. Obecnie magazyny, czytelnie i pracownie biblioteczne umieszczone są w dobudowanym do niego nowym budynku, który został zbudowany w drugiej połowie XX wieku na wzgórzu Kunstberg (fr.Mont des Arts) w centrum Brukseli, w pobliżu głównego dworca kolejowego. Biblioteka posiada kilka kolekcji o znaczeniu historycznym, takich jak zbiory Fétisa i jest depozytariuszem wszystkich książek, jakie kiedykolwiek były opublikowane w Belgii lub za granicą przez belgijskich autorów. W bibliotece znajduje się również Centrum Studiów Amerykańskich, nowy instytut szkolnictwa wyższego ustanowione przez Uniwersytet w Antwerpii, Wolny Uniwersytet w Brukseli, Uniwersytet w Gandawie i Katolicki Uniwersytet w Lowanium.

  Brukselski rękopis Nr 9085 składa się z 2 części. Na pierwsze 6 arkuszy składa się traktat teoretyczny opisujący strukturę taneczną 'basse danse'. Druga część, składająca się z 17 arkuszy, zawiera muzykę do 58 tańców.

  Traktat teoretyczny[ | edytuj kod]

  Rękopis opisuje 4 rodzaje kroków tanecznych tańców niskich: pas simple (krok pojedynczy oznaczony s), pas double (podwójny oznaczony d), démarche (krok do tyłu, repryza oznaczona r) oraz branle (krok do boku oznaczony b). Opis kroków tanecznych jest bardzo skromny; nie ma żadnego opisu, jak wykonuje się révérence.

  Infant Jan z Asturii, właściwie: Don Juan de Trastamare de Aragon y de Trastamare de Castilla (ur. 28 czerwca 1478 w Sewilli, zm. 4 października 1497 w Salamance) - książę Asturii i następca tronu Kastylii i Leónu.Maria Burgundzka (ur. 13 lutego 1457 w Brukseli; zm. 27 marca 1482 w Brugii) – księżna Burgundii, Luksemburga oraz Brabancji.

  Kombinacja serii kroków w całość choreograficzną jest regulowana tzw. teorią miar (théorie des mesures), która jest opisana w traktacie. Są trzy rodzaje mesures: très parfaite (doskonała), plus que parfaite (nad-doskonała) i imparfaite (niedoskonała). Każda z nich dzieli się na 3 rodzaje ze względu na rozmiar: grande (duża), moyenne (średnia) i petite (mała).

  Liczba doubles w każdej mesure stanowi o jej rozmiarze: grande mesure posiada 5 doubles, moyenne mesure: 3 doubles, a petite mesure: tylko 1 double Rodzaj mesure zależy od ilości i układu démarches i simples, które zawiera. Mesure très parfaite zawiera simples zarówno przed, jak i po doubles, a kończy się trzema démarches i jednym branle. Mesure plus que parfaite zawiera simples zarówno przed, jak i po doubles, ale kończy się tylko jedną démarche i jednym branle. Mesure imparfaite zawiera simples tylko przed doubles, a na końcu są trzy démarches i jeden branle.

  System miar (mesures) pomagając tancerzowi w zapamiętywaniu tańców dawał możliwość olbrzymiej kombinacji kroków (serii kroków).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ernest Closson, Le manuscrit dit des basses danses de la Bibliothèque de Bourgogne, Bruxelles, Société des Bibliophiles et Iconophiles de Belgique, 1912. Faksimile: Genève, Minkoff, 1976.
 • Les basses danses de Marguerite d'Autriche - Das Tanzbüchlein der Margarete von Österreich, Faksimile: Graz, Akademische Druck- und Verlagsanstalt, 1988.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • taniec w renesansie
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.641 sek.