• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leptoceratops

  Przeczytaj także...
  Cerapody (Cerapoda) – jeden z dwóch grup (według linneuszowskiego systemu klasyfikacji podrzędów) dinozaurów ptasiomiednicznych i takson siostrzany tyreoforów. Cerapody charakteryzują się posiadaniem grubszej warstwy szkliwa na wewnętrznej stronie dolnych zębów. Wydaje się jakoby mogły one odżywiać się twardszymi roślinami niż pozostałe dinozaury. Nazwa Cerapoda jest połączeniem nazw Ceratopsia i Ornithopoda oraz oznacza tyle co "rogate stopy" . Termin ten został ukuty przez Paula Sereno w 1986 r . W 2004 David Weishampel zdefiniował cerapody jako klad obejmujący genuzaury bliżej spokrewnione z triceratopsem niż ankylozaurem . Tej samej definicji użył sześć lat wcześniej Sereno dla utworzonego w 1985 r. przez Coopera taksonu Neornithischia ("nowe dinozaury ptasiomiedniczne") . Z tej przyczyny Cerapoda może być traktowane jako młodszy synonim Neornithischia . Pojawiły się w wczesnej jurze i dotrwały do końca mezozoiku.Marginocefale (Marginocephalia) – grupa dinozaurów z rzędu dinozaurów ptasiomiednicznych (z podrzędu Cerapoda, z grupy Heterodontosauriformes).
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Leptoceratops (Leptoceratops gracilis) – nieduży, czworonożny, roślinożerny przedstawiciel ceratopsów. Mniejszy krewniak protoceratopsa.

  Nazwa[ | edytuj kod]

  Nazwa leptoceratops gracilis oznacza „delikatne smukłe rogate oblicze” lub „małe rogate oblicze”.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  pokrycie ciała: łuskowata skóra

  Dinozaury ptasiomiedniczne (Ornithischia) – rząd dinozaurów, u których budowa miednicy była podobna do budowy miednicy u ptaków, gdzie część kości łonowej biegnie ukośnie do tyłu, równolegle do kości kulszowej czyli inaczej niż u innych gadów.Ceratopsy (Ceratopsia) – grupa dinozaurów ptasiomiednicznych, której nazwa oznacza „rogate oblicza”. W pełni rozwinęły się w kredzie na terenach współczesnej Ameryki Północnej i Azji, jednak ich najstarsi przedstawiciele żyli już w jurze. Wcześni przedstawiciele tego kladu, tacy jak psitakozaur, byli niewielcy i dwunożni. Później rozwinęły się wielkie, słynne czworonożne formy, jak Triceratops czy centrozaur, mające rogi i rogowe kryzy wokół karku. Niegdyś twierdzono, że owe kryzy służyły wyłącznie do ochrony karku przed ugryzieniami drapieżników. Dzisiaj wiadomo, że większość kryz miała duże otwory, przez co nie były one zbyt skuteczne w tej roli. Mogły one służyć do termoregulacji, popisów godowych lub odstraszania napastników. Ceratopsy obejmowały bardzo zróżnicowane dinozaury od niewielkich mniej więcej metrowych i ważących ok. 23 kg form aż po wielkie, osiągające ponad sześć metrów długości i 5 t formy, Najsłynniejszym przedstawicielem tej grupy jest Triceratops. Większość jej członków ma w nazwie człon „ceratops”, jednak istnieją wyjątki od tej reguły (np. psitakozaur). Jednym z najwcześniejszym opisanych przedstawicieli Ceratopsia był Ceratops, który użyczył jej nazwy. Jednak obecnie uważa się go za nomen dubium z powodu nieobecności u niego jakichkolwiek cech mogących odróżnić go od innych ceratopsów.

  głowa: duża z kostną kryzą i zakrzywionym dziobem.

  uzębienie: przystosowane do rozcierania pokarmu roślinnego

  kończyny tylne: bardziej mięsiste, przystosowane do szybkiego biegu

  ogon: mięsisty, krótki

  wielkość:

 • długość ciała: 2,5 metra długości
 • masa: około 45 kg
 • wysokość: 0,75 m
 • występowanie:

 • czas: późna Kreda – 74 MLT
 • miejsce: Ameryka Północna, USA (Wyoming), Kanada (Alberta)
 • wygląd: Niewielki dinozaur roślinożerny z małą kryzą z tyłu czaszki. Jego kości policzkowe przybrały postać krótkich rogów. Posiadał dziób przypominający dziób papugi.

  Skóra (łac. cutis, gr. derma) – największy narząd powłoki wspólnej (łac. integumentum commune) kręgowców o złożonej budowie i wielorakich funkcjach; powłoka właściwa.Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.

  gniazdo: brak danych

  jaja: przypuszczalnie jego jaja były podobne do jaj Protoceratopsa

  Klasyfikacja[ | edytuj kod]

  OrnithischiaGenasauriaCerapodaMarginocephaliaCeratopsiaNeoceratopsiaLeptoceratopsidae

  Opis[ | edytuj kod]

  Leptoceratops BW.jpg

  Skamieniałe szczątki tego dinozaura znajduje się w Kanadzie (prowincja Alberta) i USA (stany Wyoming, Montana). Miał jak inne ceratopsy dużą głowę. Posiadał niewielką kryzę z tyłu czaszki i mogła służyć jako tarcza osłaniająca kark. W razie niebezpieczeństwa bardzo zwinnie poruszał się na tylnych kończynach. Podczas marszu i niskiego żerowania mógł poruszać się na czterech łapach. Leptoceratops nie posiadał rogów takich jak np. u pentaceratopsa czy styrakozaura. Leptoceratopsy posiadały też duży dobrze umięśniony dziób, który służył do odcinania twardych roślin. Mógł służyć też do ochrony przed agresorami. Leptoceratopsa odkrył Barnum Brown w 1914 r. Kości nóg wskazują, że leptoceratops mógł bardzo szybko biegać. Jak na razie odkryto niewiele skamieniałości tego dinozaura rogatego (5 czaszek i niewielki materiał kopalny).

  Kreda – ostatni okres ery mezozoicznej, trwający około 80 milionów lat (od 145,0 ± 0,8 do 66,0 mln lat temu). Kreda dzieli się na dwie epoki: wczesną kredę i późną kredę. W sensie chronostratygraficznym kreda to system, który dzieli się na dwa oddziały: kredę dolną i kredę górną.Dinozaury (Dinosauria – z stgr. δεινός deinos – straszny, potężny + σαῦρος sauros – jaszczur) – grupa archozaurów (gadów naczelnych), które zdominowały ziemskie ekosystemy na ponad 160 mln lat, pojawiając się w środkowym triasie. Pod koniec okresu kredy, około 65,5 mln lat temu, katastrofalne wymieranie skończyło ich dominację na lądzie na wszystkich kontynentach. Jedna grupa dinozaurów przeżyła do dnia dzisiejszego: większość taksonomów uważa, że współczesne ptaki są dinozaurami z grupy teropodów. Dinosauria obejmuje dwa rzędy: Saurischia (gadziomiedniczne) oraz Ornithischia (ptasiomiedniczne).

  Odkrycia gatunków[ | edytuj kod]

 • Leptoceratops gracilis – Brown w 1914 r.
 • Leptoceratops cerorhynchus Brown i Schlaikjer w 1942 r.
 • Leptoceratops cerorhynchus = Montanoceratops cerorhynchus
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Leptoceratopsy (Leptoceratopsidae) to grupa (według linneuszowskiej klasyfikacji rodzina neoceratopsów. Były one na ogół małymi (największy ich przedstawiciel Udanoceratops mierzył ok. 4 m długości) i stosunkowo prymitywnymi w porównaniu z Ceratopsoidea dinozaurami. Znane są wyłącznie z Ameryki Północnej i Azji od późnego santonu do końca mastrychtu, choć znany z fragmentarycznych pochodzących z wczesnej kredy Australii Serendipaceratops może okazać się ich przedstawicielem. Termin Leptoceratopsidae ukuł Nopsca w 1923 r., a Mackovicky w 2001 r. zdefiniował tę grupę jako organizmy bliżej spokrewnione z Leptoceratops gracilis niż Triceratops horridus.Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Genazaury (Genasauria) – klad wymarłych roślinożernych dinozaurów. Po raz pierwszy zastosował go Paul Sereno w 1986 roku. Obejmuje cerapody (marginocefale i ornitopody) oraz tyreofory (ankylozaury i stegozaury). Z początku klad ten był używany jedynie przez autora, jednak w ostatnich latach został uznany również przez większość innych naukowców. Genazaury według definicji Sereno składają się z Ankylosaurus magniventris, Pachycephalosaurus wyomingensis, Parasaurolophus walkeri, Stegosaurus stenops, Triceratops horridus oraz ich najbliższych przodków i wszystkich potomków.
  Dziób (rostrum) – rogowy twór u ptaków oraz niektórych innych zwierząt. Tworzą go przekształcone kości szczęki górnej, kości międzyszczękowej oraz kości żuchwy. Kości te tworzą zrąb kostny pokryty pochwą rogową – ramfoteką (rhamphotheca). Część dzioba najbardziej wysunięta do przodu to wierzchołek (culmen).
  Protoceratops – rodzaj niewielkiego ceratopsa z rodziny Protoceratopsidae. Występował pod koniec kredy na terenach Azji. Nazwa rodzajowa tego dinozaura składa się z greckich słów proto – pierwszy, cerat – róg i ops – twarz i oznacza „pierwsze rogate oblicze”, natomiast nazwa gatunkowa gatunku typowego, andrewsi, honoruje Roya Chapmana Andrewsa – amerykańskiego paleontologa.
  Styrakozaur (Styracosaurus) – rodzaj roślinożernego dinozaura z grupy ceratopsów żyjącego w późnej kredzie, w kampanie i mastrychcie – około 83,5–65,5 mln lat temu (w różnych źródłach można zneleźć różne wartości mieszczące się w tym zakresie) na obszarze Ameryki Północnej. Jego skamieniałości były znajdywane w kanadyjskiej prowincji Alberta. Miał od czterech do sześciu rogów wyrastających z chroniącej szyję kryzy, mniejsze rogi na policzkach oraz jeden róg nosowy, dochodzący do 60 cm długości i 15 cm szerokości. Funkcja rogów i kryzy była przedmiotem wieloletnich debat.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Alberta – prowincja Kanady. Alberta graniczy z następującymi prowincjami: od zachodu z Kolumbią Brytyjską, od wschodu z Saskatchewan, z Terytoriami Północno-Zachodnimi na północy i ze stanem USA Montana od południa.
  Papugi afrykańskie, papugi, papugi właściwe (Psittacinae) – podrodzina ptaków z rodziny papugowatych. Papugi to również alternatywna nazwa naukowa dla całej rodziny papugowatych. W znaczeniu potocznym papugami nazywane są wszystkie ptaki zaliczane do rzędu papugowych, czyli oprócz papugowatych, również rodziny kakadu i nestorów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.