• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leopold Mozart

  Przeczytaj także...
  Maria Anna Walburga Ignatia Mozart (30 lipca 1751, w Salzburgu – 29 października 1829, w Salzburgu) – córka Leopolda i Anny Marii (z domu Pertl) Mozartów, starsza siostra Wolfganga Amadeusza Mozarta.Uniwersytet w Salzburgu (niem. Universität Salzburg, pełna nazwa Paris-Lodron-Universität Salzburg) – austriacka uczelnia publiczna.
  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.
  Johann Georg Leopold Mozart

  Johann Georg Leopold Mozart (ur. 14 listopada 1719 w Augsburgu, zm. 28 maja 1787 w Salzburgu) – niemiecki skrzypek i kompozytor. Ojciec Wolfganga Amadeusa Mozarta i Marii Anny ‘Nannerl’ Mozart.

  Leopold Mozart urodził się w Augsburgu, w rodzinie rzemieślniczej. Jego rodzicami byli Johann Georg Mozart (1679–1736), z zawodu introligator, i Anna Maria Sulzer (1696–1766). Leopold kształcił się w Augsburgu w gimnazjum i liceum jezuitów, gdzie otrzymał także podstawowe wykształcenie muzyczne. W 1737 przeniósł się do Salzburga, gdzie studiował filozofię na Uniwersytecie Salzburskim – uczelni o europejskiej renomie, zarządzanej przez benedyktynów. Jednakże po dwóch latach zaniedbał naukę i musiał opuścić uczelnię. Otrzymał natomiast pracę jako służący i muzyk (skrzypek) u salzburskiego arystokraty hrabiego Thurn-Valsassina und Taxis. W 1743 rozpoczął pracę jako skrzypek w orkiestrze arcybiskupa salzburskiego Leopolda Antona Firmiana. Awansując powoli w orkiestrze arcybiskupiej, w 1763 osiągnął pozycję wicekapelmistrza; pozycji kapelmistrza jednak nie udało mu się nigdy otrzymać, chociaż dążył do tego przez całe życie.

  Augsburg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Szwabia, regionu Augsburg oraz powiatu Augsburg, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzekami Lech i Wertach, na przedgórzu alpejskim na wysokości 494 m n.p.m.Niemieckie Towarzystwo Mozartowskie (niem. Deutsche Mozart-Gesellschaft, akronim: DMG) – instytucja kultury, mieszcząca się przy Frauentorstrasse 30 w Augsburgu w Niemczech, której celem statutowym jest naukowa i praktyczna opieka nad spuścizną kompozytora Wolfganga A. Mozarta.

  W 1747 roku, po długim okresie narzeczeństwa (o czym wspominał w jednym z późniejszych listów) ożenił się z pochodzącą z St. Gilgen koło Salzburga Anną Marią Pertl, z którą miał siedmioro dzieci. Pięcioro z nich zmarło w dzieciństwie, pozostała dwójka to córka Maria Anna (czwarte dziecko) i syn, późniejszy słynny kompozytor Wolfgang Amadeus Mozart (siódme dziecko). Oboje przejawiali uzdolnienia muzyczne już we wczesnym dzieciństwie, toteż Leopold Mozart intensywnie uczył oboje gry na klawesynie i śpiewu, a swego syna także gry na skrzypcach i wkrótce kompozycji. Razem z dwójką swoich cudownych dzieci Leopold i jego żona odbyli kilka podróży po Europie: najpierw do Wiednia (1762), potem na wielkie tournée przez Niemcy, Francję, Anglię, Holandię i Szwajcarię (1763–1766), a następnie jeszcze raz do Wiednia (1767–1769). W latach 1769–1773 Leopold pojechał z synem do Włoch (trzykrotnie), a w 1773 roku jeszcze raz do Wiednia.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

  Do obowiązków Leopolda Mozarta na dworze arcybiskupa salzburskiego należało, oprócz gry na skrzypcach w orkiestrze, także nauczanie muzyki. Lekcji muzyki udzielał także prywatnie, co było dodatkowym źródłem jego zarobków. Jako pedagog gry na skrzypcach był znany w całej Europie dzięki podręcznikowi Versuch einer gründlichen Violinschule, opublikowanemu w wydawnictwie Lottera w Augsburgu w 1756, a później przetłumaczonemu także na język niderlandzki i francuski.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Jako kompozytor Leopold Mozart pisał muzykę wokalną (msze, litanie, ofertoria i inne utwory religijne i świeckie) oraz instrumentalną (symfonie, serenady, koncerty, utwory kameralne i klawesynowe). Wiele jego utworów instrumentalnych ma charakter popularnej muzyki programowej. Większość jego utworów nie była nigdy wydana, a ich rękopisy zaginęły. Szacuje się, że „z ogromnej liczby kompozycji Leopolda Mozarta zachowała się tylko jedna trzecia”. Szczególnie popularne były jego utwory o charakterze programowym: Jagdsinfonie (Polowanie), Musikalische Schlittenfahrt (Muzyczna podróż saniami), Bauernhochzeit (Wiejskie wesele).

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. 14 listopada jest 318. (w latach przestępnych 319.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 47 dni.

  Leopold Mozart zmarł w maju 1787 roku w Salzburgu i został pochowany na cmentarzu św. Sebastiana.

  W rodzinnym mieście kompozytora, Augsburgu w 1951 roku powstało Niemieckie Towarzystwo Mozartowskie poświęcone zarówno jemu, ale przede wszystkim jego synowi Wolfgangowi A. Mozartowi.


  Anna Maria Walburga Mozart (ur. 25 grudnia 1720 w Sankt Gilgen w Wolfgangsee; zm. 3 lipca 1778 w Paryżu), matka Marii Anny Mozart i Wolfganga Amadeusza Mozarta.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gruntowna szkoła skrzypcowa, Poznań 2007, s. 313.
  2. Max Becker: Biografia ilustrowana – Wolfgang Amadeusz Mozart. Warszawa: Muza SA, 2006, s. 149. ISBN 83-7319-911-X.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Erich Valentin: Leopold Mozart, Porträt einer Persönlichkeit. Paul List Verlag GmbH & Co. KG, München 1987, ​ISBN 3-471-79011-X​.
 • Gruntowna szkoła skrzypcowa (Versuch einer gründlichen Violinschule), z przedmową Dawida Ojstracha, przekład Katarzyna Jerzewska, Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki, Poznań 2007
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Leopold Mozart – nuty tego kompozytora dostępne w bibliotece cyfrowej International Music Score Library Project
 • Wolfgang Amadeusz Mozart (ur. 27 stycznia 1756 w Salzburgu, zm. 5 grudnia 1791 w Wiedniu) – kompozytor i wirtuoz gry na instrumentach klawiszowych. Razem z Haydnem i Beethovenem zaliczany do klasyków wiedeńskich.Dawid Fiodorowicz Ojstrach (ros. Давид Фёдорович Ойстрах, ur. 17 września/30 września 1908 w Odessie, zm. 24 października 1974 w Amsterdamie) – rosyjski skrzypek pochodzenia żydowskiego.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Biblioteka Narodowa Łotwy (łot. Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB)) – łotewska biblioteka narodowa z siedzibą w Rydze, narodowa instytucja kultury podlegająca Ministerstwu Kultury, założona jako Państwowa Biblioteka Łotwy w 1919 roku, po włączeniu Łotwy w skład ZSRR, działała jako Biblioteka Łotewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej a po odzyskaniu niepodległości, od 1992 roku, funkcjonuje jako Biblioteka Narodowa Łotwy.
  LIBRIS (Library Information System, pol. System Informacyjny Bibliotek) szwedzki katalog rozproszony utrzymywany przez Narodową Bibliotekę Szwecji w Sztokholmie. Umożliwia wyszukiwanie 6,5 milionów tytułów.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.059 sek.