• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leopold III Habsburg

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Bitwa pod Sempach – starcie zbrojne, które miało miejsce 9 lipca 1386 r. w Szwajcarii, w kantonie Lucerna, w pobliżu wsi Sempach. Bitwa uchodzi w historii Szwajcarii jako punkt zwrotny w konflikcie pomiędzy aspirującą do rządzenia tym państwem dynastią Habsburgów, a dążącymi do niepodległości Szwajcarami. Podczas bitwy bohaterstwem wsławił się Arnold von Winkelried, który rzucił się na włócznie wroga aby utorować drogę Szwajcarom.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Leopold III Habsburg (ur. 1351 w Wiedniu, zm. 9 lipca 1386 w bitwie pod Sempach) – książę austriacki.

  Leopold III był synem Albrechta II Kulawego i Joanny von Pfirt. Jego brat Rudolf Założyciel powierzył mu sprawy Tyrolu i ożenił go w 1365 z mediolańską księżniczką Viridis Visconti. Po śmierci Rudolfa panował we wszystkich posiadłosciach Habsburgów wraz z bratem Albrechtem III. 25 września 1379 w Neuberg an der Mürz podzielił dobra z bratem otrzymując oprócz pieniędzy Styrię, Karyntię, Marchię Wendyjską, część hrabstwa Gorycji i Tyrol. Bracia zapewnili sobie wzajemne dziedziczenie. W 1379 Leopold kupił hrabstwo Feldkirch. W 1381 otrzymał od Republiki Weneckiej miasto Treviso. Wenecjanie chcieli się w ten sposób zabezpieczyć by miasto nie dostało się pod władzę Padwy. Leopold jednak wkrótce odstąpił Treviso władającemu Padwą Francesco da Carrarze. W 1382 pod władzę Leopolda przeszło dobrowolnie miasto Triest poszukujące ochrony przed ekspansją Wenecji. Niedługo później Habsburg popadł w konflikt ze szwajcarskimi kantonami, który zakończył się jego śmiercią, w bitwie pod Sempach.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Albrecht III Habsburg (ur. między 18 listopada 1349 a 16 marca 1350 w Wiedniu; zm. 29 sierpnia 1395 w Laxenburgu) – książę austriacki. Albrecht III był synem Albrechta II Kulawego i Joanny von Pfirt.

  Rodzina[ | edytuj kod]

  Leopold III i Viridis Visconti mieli 4 synów:

 • Wilhelm
 • Leopold IV
 • Ernest Żelazny
 • Fryderyk IV
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Hamannová B., Habsburkové. Životopisná encyklopedie, Praha 1996, s. 233-234.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biogram
 • Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Triest (wł. Trieste, słow. i chorw. Trst, niem.Triest) – portowe miasto w północno-wschodnich Włoszech, nad Morzem Adriatyckim. Jest stolicą regionu autonomicznego Friuli-Wenecja Julijska i prowincji Triest. Według danych na rok 2007 gminę zamieszkuje 208 614 osób, 2469,1 os./km².
  Warto wiedzieć że... beta

  Fryderyk IV Habsburg (ur. w 1382, zm. 24 czerwca 1439 w Innsbrucku) - książę Austrii i Tyrolu, syn księcia Leopolda III Habsburga i włoskiej księżniczki Viridis Visconti, nosił przydomek mit der leeren Tasche ("z pustą kieszenią").
  Wilhelm Uprzejmy, niem. der Freundliche (ur. ok. 1370 w Wiedniu, zm. 15 lipca 1406 w Wiedniu) – książę austriacki z dynastii Habsburgów, syn Leopolda III, założyciela leopoldyńskiej linii Habsburgów, i księżniczki mediolańskiej Viridis Visconti.
  Treviso – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Wenecja Euganejska, w prowincji Treviso na Nizinie Weneckiej. Treviso stanowi ośrodek administracyjny tejże prowincji.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Rudolf IV Założyciel (ur. 1 listopada 1339 r. w Wiedniu, zm. 27 lipca 1365 r. w Mediolanie) – książę Austrii w latach 1358-1365, z dynastii Habsburgów.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Leopold IV Habsburg (ur. 1371, zm. 3 czerwca 1411 w Wiedniu) - syn Leopolda III Habsburga, książę Austrii (w latach 1386 - 1396) i Tyrolu (w latach 1396 - 1406), zwany Leopoldem Grubym.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.869 sek.