• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leopold Świerz

  Przeczytaj także...
  Witold Świerz (ur. 19 lutego 1885 w Skawinie, zm. 13 czerwca 1940 w Krakowie) – lekarz, prymariusz szpitala Bonifratrów w Krakowie, taternik, narciarz.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Cmentarz Rakowicki – jeden z największych cmentarzy w Krakowie o powierzchni 42 ha. Położony jest w całości na terenie Dzielnicy I Stare Miasto.

  Leopold Świerz (ur. 28 września 1835 w Garbku koło Tuchowa, zm.16 kwietnia 1911 w Krakowie) – taternik i badacz naukowy Tatr.

  W 24. roku życia został nauczycielem, ale z powodu działalności patriotycznej wszedł w konflikt z władzami zaboru i stracił pracę. Uczestniczył w powstaniu styczniowym.

  W Tatry jeździł od 1869 roku na każde wakacje. Wypoczywał i uprawiał turystykę. Chodził po górach w towarzystwie Walerego Eljasza, a później ze swoimi synami Mieczysławem, Tadeuszem i Stanisławem) oraz ze swym siostrzeńcem Witoldem Świerzem. W czasie wycieczek górskich badał temperaturę strumieni, źródeł tatrzańskich i klimat Tatr. Wyniki owych pomiarów przedstawiał w licznych pracach, m.in. Ciepłota źródeł i stawów tatrzańskich. Napisał liczne pamiętniki i przewodniki.

  Zofia Radwańska-Paryska (ur. 3 maja 1901 w Warszawie, zm. 24 października 2001 w Zakopanem) – botaniczka, taterniczka, pisarka. Żona i współtowarzyszka pracy Witolda Henryka Paryskiego.Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (PTT) – organizacja turystyczna istniejąca w latach 1873–1950, początkowo pod innymi nazwami, będąca jednym z protoplastów Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK), a także współczesne stowarzyszenie działające pod tą samą nazwą.

  Był członkiem zarządu Towarzystwa Tatrzańskiego. Jego imieniem nazwane jest schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.

  Został pochowany w Krakowie na Cmentarzu Rakowickim.

  Bibliografia[]

  1. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powstanie styczniowe – polskie powstanie narodowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu, ogłoszone manifestem 22 stycznia 1863 wydanym w Warszawie przez Tymczasowy Rząd Narodowy, spowodowane narastającym rosyjskim terrorem wobec polskiego biernego oporu. Wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864. Zasięgiem objęło tylko ziemie zaboru rosyjskiego: Królestwo Polskie oraz ziemie zabrane.
  Witold Henryk Paryski (ur. 10 września 1909 w Pittsburgh w stanie Pensylwania, USA, zm. 16 grudnia 2000 r. w Zakopanem) – krajoznawca, taternik, przewodnik tatrzański i ratownik TOPR-u, alpinista, działacz ochrony przyrody, absolwent medycyny, autor wielu prac o Tatrach i Podtatrzu. Autor przewodnika taternickiego Tatry Wysokie oraz (razem z żoną Zofią Radwańską-Paryską) Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej.
  Jan Kanty Walery Eljasz-Radzikowski (używał imienia Walery) (ur. 13 września 1840 w Krakowie, zm. 23 marca 1905 w Krakowie) – polski malarz i fotograf, popularyzator Tatr i Zakopanego, współzałożyciel Towarzystwa Tatrzańskiego, autor przewodników tatrzańskich.
  Taternictwo – wspinaczka uprawiana w Tatrach. Niegdyś termin ten oznaczał każdą działalność w Tatrach polegającą na wchodzeniu na ich szczyty. Obecnie obejmuje on wyłącznie wspinaczkę górską, prowadzoną poza wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Termin powstał w podobny sposób jak alpinizm (który dziś często jest równoznaczny ze wspinaczką górską), himalaizm czy andynizm.
  Mieczysław Świerz (ur. 25 maja 1891 w Krakowie, zm. 5 lipca 1929 w Tatrach) – syn Zofii i Leopolda Świerza, jeden z najbardziej aktywnych taterników lat 20. ubiegłego wieku. Studiował polonistykę, uzyskał doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z zawodu był nauczycielem, z zamiłowania historykiem literatury polskiej.
  Tadeusz Świerz, od 1927 Świerz-Zaleski (ur. 5 kwietnia 1889 w Krakowie, zm. 1949 r.) – leśnik, taternik, narciarz. Był nadleśniczym w Porębie Wielkiej. Po wojnie został inspektorem Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Autor licznych prac, m.in. O pionowym rozmieszczeniu drzew w Tatrach.
  Schronisko PTTK w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (Schronisko Pięciostawiańskie) – schronisko turystyczne położone w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w Tatrach Wysokich. Zostało ono zbudowane w latach 1947–1953 nad Przednim Stawem na wysokości 1671 m n.p.m. i jest najwyżej położonym schroniskiem górskim w Polsce. Ma 70 miejsc noclegowych w pokojach 4-, 7-, 8- i 10-osobowych. Schronisko jest zarządzane przez PTTK i nosi imię Leopolda Świerza.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.