• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leonora Colmor Jepsen

  Przeczytaj także...
  3 października jest 276. (w latach przestępnych 277.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 89 dni.Ryga (łot. Rīga, niem. Riga, lit. Ryga, est. Riia, liw. Rīgõ, fin. Riika, jidysz ריגע, Rige, ros. Рига, Riga, ukr. Рига, Ryha) – stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.
  Trener – osoba zajmująca się przygotowaniem fizycznym i psychicznym swoich podopiecznych (najczęściej grupy) w wielu dziedzinach życia, m.in. sportu. Najczęściej wyspecjalizowany jest w jednej, konkretnej dyscyplinie (np. piłka nożna, koszykówka czy gimnastyka). Jego zadaniem jest umotywowywanie i wyszkolenie osób, z którymi pracuje.

  Leonora Colmor Jepsen (ur. 3 października 1998 w Kopenhadze) – duńska łyżwiarka figurowa, trenerka sportowa i choreografka, piosenkarka i autorka tekstów.

  Kariera łyżwiarska[ | edytuj kod]

  Wychowała się w podkopenhaskim Hellerup. W dzieciństwie zaczęła treningi łyżwiarstwa figurowego, w latach 2010–2018 startowała w krajowych i międzynarodowych zawodach sportowych. Uczestniczyła solowo m.in. w ISU Junior Grand Prix 2015/2016 w Rydze oraz w Mistrzostwach Danii w latach 2012–2016. Jest dwukrotną mistrzynią Danii w łyżwiarstwie figurowym: w 2015 i 2016. W 2016 w parze z bratem Linusem zdobyła mistrzostwo Danii w kategorii juniorskiej.

  Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.Lena Johanna Therese Meyer-Landrut, znana także jako Lena (ur. 23 maja 1991 w Hanowerze) – niemiecka wokalistka pop i autorka tekstów, reprezentantka Niemiec podczas 55. i 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2010 i 2011 roku, zwyciężczyni 55. edycji festiwalu.

  W 2018 zakończyła karierę sportową, pracuje jako choreografka i trenerka łyżwiarstwa.

  Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

  W lutym 2019 startowała w programie Dansk Melodi Grand Prix, do którego zgłosiła się z piosenką „Love Is Forever”. 23 lutego zajęła pierwsze miejsce w finale, zdobywszy 42% głosów telewidzów i jurorów, dzięki czemu została reprezentantką Danii w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Tel Awiwie. 16 maja wystąpiła w drugim półfinale konkursu i z dziesiątego miejsca zakwalifikowała się do finału, który został rozegrany 18 maja. Zajęła w nim 12. miejsce po zdobyciu 120 punktów, w tym 51 pkt od telewidzów (15. miejsce) i 69 pkt od jurorów (12. miejsce).

  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  W kwietniu 2020 wystąpiła w programie Eurovision Home Concerts, w którym zaśpiewała utwór „Love Is Forever” i cover piosenki LenySatellite”.

  Osiągnięcia[ | edytuj kod]

  Pary taneczne[ | edytuj kod]

  Z Linusem Colmor Jepsenem

  Solistki[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Leonora Colmor JEPSEN – RinkResults (ang.). rinkresults.com. [dostęp 2019-02-26].
  2. Danish Championship 2015 - Danmarksmesterskaber og Ungdomskonkurrence 2015 (ang.). rinkresults.com. [dostęp 2019-02-26].
  3. Danish Championship 2016 - Danmarksmesterskaber og Ungdomskonkurrence 2016 (ang.). rinkresults.com. [dostęp 2019-02-26].
  4. Stats on Ice - Leonora Colmor Jepsen & Linus Colmor Jepsen (ang.). statsonice.com. [dostęp 2019-02-26].
  5. Mette Christensen: DMGP 2019: Portræt og interview med Leonora – ‘Love is forever’ (ang.). good-evening-europe.dk, 2019-02-20. [dostęp 2019-02-26].
  6. Evert Groot: Leonora is Denmark's hopeful for Tel Aviv! (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-23. [dostęp 2019-02-26].
  7. Melodi Grand Prix – Leonora 'Love Is Forever' (duń.). W: Danmarks Radio [on-line]. dr.dk, 2019-01-31. [dostęp 2019-02-26].
  8. Tel Aviv 2019 (ang.). s. eurovision.tv. [dostęp 2020-04-12].
  9. Eurovision Home Concerts: Introducing the artists of Episode 2 (ang.). s. eurovision.tv. [dostęp 2020-04-15].
  10. Leonora Colmer Jepsen & Linus Colmor Jepsen (ang.). Stats on Ice. [dostęp 2019-05-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-02-27)].
  11. Competition Results – Leonora Colmor JEPSEN (ang.). ISU. [dostęp 2019-05-16].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • International Skating Union Biography – Leonora Colmor Jepsen (ang.). ISU. [dostęp 2019-05-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-26)].
 • Choreografia (z gr. χορεία "taniec" i γραφή "pisać") - pierwotnie zajmowała się układem ruchów tanecznych w balecie, komponowaniem tańca, dziś pojęcie to rozszerzyło się na wszystkie dziedziny, w których ruch ludzki ma charakter artystyczny – na pokazowe walki, ruch gwiazd muzyki rozrywkowej, łyżwiarstwo figurowe czy gimnastykę artystyczną. Coraz częściej także choreograf - będąc odpowiednikiem kompozytora na etapie tworzenia, czy dyrygenta albo reżysera w teatrze operowym - układa sceny walk na potrzeby filmu.DR (dun. Danmarks Radio) duński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny z siedzibą w Kopenhadze. Istnieje od 1925, obecna nazwa stosowana jest od 1959. Nadaje dwa ogólnokrajowe naziemne kanały telewizyjne oraz łącznie 28 kanałów radiowych, z których tylko cztery dostępne są w naziemnym przekazie analogowym, a pozostałe wyłącznie drogą cyfrową lub internetową.
  Warto wiedzieć że... beta

  Duńczycy (duń. danskere) – naród germański zamieszkujący głównie w Danii (około 5 mln) oraz w Niemczech (około 50 tys., większość w Szlezwiku), USA (według różnych danych od 320 tysięcy do 1,5 mln osób pochodzenia duńskiego), Kanadzie i Szwecji. Około 90% Duńczyków należy do kościoła ewangelicko-luterańskiego, ale niewielu z nich praktykuje. Posługują się językiem duńskim, jednym z języków skandynawskich.
  Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych.
  Satellite – polska grupa muzyczna wykonująca rock progresywny. Powstała w 2000 roku z inicjatywy Wojciecha Szadkowskiego.
  Autor - osoba, która stworzyła dzieło (utwór w rozumieniu prawa autorskiego). W znaczeniu potocznym twórca dzieła pisanego. Oprócz autora wyróżnia się również współautorów w sensie osób, jakie przyczyniły się do stworzenia utworu (współtworzyły utwór), a także twórców wykonawców, jakim przysługują prawa pokrewne.
  Dansk Melodi Grand Prix – coroczny konkurs muzyczny organizowany od 1957 przez duńską stację telewizyjną DR, a jednocześnie krajowe eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji.
  Cover – nowa aranżacja, interpretacja istniejącego utworu muzycznego odtwarzana przez wykonawcę, który nie jest jego pierwotnym, znanym wykonawcą.
  Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.859 sek.