Leonid Blumenau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Leonid Wasiljewicz Blumenau (ros. Леонид Васильевич Блуменау (Блюменау), ur. 21 września 1862 w Szumie w guberni petersburskiej, zm. 10 listopada 1931 w Leningradzie) – rosyjski lekarz neurolog i neuroanatom.

Jean-Martin Charcot (ur. 29 listopada 1825 w Paryżu, zm. 16 sierpnia 1893 w Montsauche-les-Settons) – francuski lekarz, neurolog, jeden z twórców psychiatrii.Neurologia – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są dziedzinami pokrewnymi, a niektóre choroby są domeną zarówno neurologa jak i psychiatry. Neurologia zajmuje się głównie schorzeniami, których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się głównie chorobami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.

W 1880 roku ukończył naukę w I Gimnazjum w Sankt Petersburgu. Studiował na Wojskowej Akademii Medycznej w Petersburgu, gdzie był uczniem Mierzejewskiego. Po przedstawieniu dysertacji doktorskiej otrzymał w 1889 roku tytuł doktora medycyny. Następnie wyjechał w dwuletnią podróż naukową do Europy, uczył się m.in. u Golgiego, Flechsiga, Charcota i Magnana. Od 1892 Privatdozent Wojskowej Akademii Medycznej w Petersburgu. Od 1897 ordynator oddziału neurologicznego szpitala w Warszawie. Od 1903 profesor Instytutu Klinicznego im. wielkiej księżny Eleny Pawłowny w Sankt Petersburgu.

Nikolaus Lenau, właśc. Nikolaus Franz Niembsch, (od 1820) Edler von Strehlenau (ur. 13 sierpnia 1802 w Csatád, gminie należącej do habsburskiego królestwa Węgier, po 1919/1920 w Rumunii - zm. 22 sierpnia 1850 w Oberdöbling, obecnie dzielnicy Wiednia) – austriacki pisarz epoki literackiej biedermeier.Neuroanatomia – gałąź anatomii zajmująca się budową obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego u człowieka i zwierząt. Równocześnie, stanowi jedną z najstarszych gałęzi neurobiologii.

Był autorem 69 publikacji naukowych. Jego uczniami byli Szarapow i Stiebłow. Jądro klinowate dodatkowe nazywane jest niekiedy jądrem Blumenaua.

Był także poetą, pozostawił około 250 wierszy i dłuższy poemat Hypatia (Ипатия). Przetłumaczył też na rosyjski wiele dzieł z łaciny, greki i niemieckiego. Jego ulubionym twórcą był Nikolaus Lenau.

Wybrane prace[ | edytuj kod]

Prace medyczne
 • К учению о давлении на мозг (1889)
 • О нервных клетках спинного мозга. Неврологический Вестник (1895)
 • К микроскопической анатомии продолговатого мозга. Неврологический Вестник (1897)
 • О развитии и строении мозолистого тела. Вестник Психиатрии 8
 • О наружном ядре Бурдаховского столба. Вестник Психиатрии 8
 • Основные вопросы неврологии в новейших исследованиях по методу Golgi. Вестник Псих
 • Мозг человека (анатомо-физиологическое введение в клинику нервных и дущевных болезней). Ленинград-Москва, 1925
 • Dzieła literackie
 • Греческие Эпиграммы. М.-Л. Academia 1935
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. E. Wenderowič, Nekrolog auf Leonid Wassiljewitsch Blumenau, „Zeitschrift für die gesamte Neurologie und Psychiatrie”, 139 (1), 1932, s. 249–251, DOI10.1007/BF02864670, ISSN 0303-4194 (niem.).
  2. Xодос XГ. Краткий очерк истории отечественной невропатологии. Иркутск: Восточно-Сибирское книжное издательство, 1965
  3. Hartwig Kuhlenbeck: The Central Nervous System of Vertebrates, vol. 4. Karger Publishers, 1975 ISBN 3-8055-1732-7 s. 536
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Wojskowa Akademia Medyczna im. S.M. Kirowa w Sankt Petersburgu (ros. Военно-медицинская ордена Ленина Краснознаменная академия им. С. М. Кирова) – rosyjska państwowa uczelnia medyczna w Petersburgu, najstarsza uczelnia medyczna w Rosji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Jacques Joseph Valentin Magnan (ur. 16 marca 1835 w Perpignan, zm. 27 września 1916 w Paryżu) – francuski psychiatra.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Jan Lucjan Mierzejewski herbu Szeliga (ros. Иван Павлович Мержеевский, ur. 11 lutego/23 lutego 1838 w Jędrzejowie, zm. 1 marca/14 marca 1908 lub 5 marca/18 marca 1908 w Paryżu) – polski lekarz psychiatra i neurolog, profesor Akademii Medyko-Chirurgicznej w Sankt Petersburgu, tajny radca.

  Reklama