• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leonia Gradstein

  Przeczytaj także...
  Skolimów-Konstancin – dawne miasto, obecnie uzdrowiskowa dzielnica Konstancina-Jeziorny w woj. mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim. W roku 1956 miasto liczyło 7,8 tys., a w 1962 – 7 tys. mieszkańców.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Erich Kästner (ur. 23 lutego 1899 w Dreźnie, zm. 29 lipca 1974 w Monachium) – niemiecki pisarz, satyryk, krytyk teatralny, autor książek dla dzieci. W 1960 został odznaczony Medalem im. Hansa Christiana Andersena. Był członkiem Akademii Nauki i Literatury (RFN) i wieloletnim przewodniczącym zachodnioniemieckiego PEN Clubu.

  Leonia Martyna Gradstein (ur. 7 lutego 1894, zm. 11 lipca 1984 w Skolimowie) – pisarka, tłumaczka, muzykolog.

  Od roku 1931 była sekretarką Karola Szymanowskiego i pozostała na tym stanowisku do śmierci kompozytora. Mieszkając w Warszawie załatwiała wiele spraw dotyczących przebywającego często w Zakopanem kompozytora.

  Towarzyszyła mu 1936 podczas pobytu w sanatorium "Helios" w Grasse na południu Francji i w 1937 w sanatorium w Lozannie, gdzie zmarł 29 marca.

  Culture.pl – portal internetowy poświęcony kulturze polskiej, stworzony i wydawany przez Instytut Adama Mickiewicza. Portal stawia sobie za zadanie promowanie dokonań polskich twórców w świecie oraz poszerzanie świadomości kulturalnej u polskiego odbiorcy. Posiada numer ISSN 1734-0624. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Należała do grona członków-założycieli Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.

  Po śmierci Szymanowskiego zajęła się opracowaniem jego korespondencji.

  Wspólnie z Jerzym Waldorffem była autorką książek o Karolu Szymanowskim „Gorzka sława” i „Perypetie z Harnasiami”.

  Tłumaczyła z języka niemieckiego wiele książek, m.in. wielokrotnie wznawianą powieść dla młodzieży Ericha KästneraEmil i detektywi” (Emil und die Detektive, 1928) oraz Ericha von Dänikena „Wspomnienia z przyszłości” (Erinnerungen an die Zukunft, 1968).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Pochowana na cmentarzu w Skolimowie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Data wykuta na epitafium nagrobnym na cmentarzu w Skolimowie

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Leonia Gradstein, Jerzy Waldorff: Gorzka sława, "Czytelnik", Warszawa 1960
 • Erich Kästner: Emil i detektywi, przeł. Leonia Gradstein; il. Bohdan Butenko, "Świat Książki", Warszawa 1997 ​ISBN 83-7129-943-5
 • Erich Kästner: Mania czy Ania, przeł. Leonia Gradstein i Janina Gillowa, "Nasza Księgarnia", Warszawa 2007 ​ISBN 978-83-10-11256-9
 • Bernhard Jacobi: Tajemnice świątyń i pałaców, przeł. Leonia Gradstein, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1983 ​ISBN 83-221-0090-6
 • Erich von Däniken: Wspomnienia z przyszłości: nierozwiązane zagadki przeszłości, przeł. Leonia M. Gradstein, Eligiusz Kodur, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1975
 • Biografia Szymanowskiego na Culture.pl
 • Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego z siedzibą w Willi Atma w Zakopanem działa od 1977 roku, stawiając sobie za cel popularyzację osoby i twórczości Karola Szymanowskiego.Erich von Däniken (ur. 14 kwietnia 1935 w Zofingen) – szwajcarski pisarz i publicysta, autor koncepcji wpływu istot pozaziemskich na życie ludzi w czasach przedhistorycznych (tzw. paleoastronautyka).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Karol Maciej Szymanowski herbu Korwin / Ślepowron (ur. 3 października 1882 w Tymoszówce, zm. 29 marca 1937 w Lozannie) – polski kompozytor, pianista, pedagog i krytyk muzyczny. Wraz z Grzegorzem Fitelbergiem, Ludomirem Różyckim i Apolinarym Szeluto należał do grupy kompozytorów Młodej Polski. Obok Fryderyka Chopina jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Emil i detektywi (tyt. oryg. Emil und die Detektive) to powieść napisana przez niemieckiego pisarza Ericha Kästnera. Po raz pierwszy wydano ją w 1928 roku w Niemczech, a w Polsce wydano ją pierwszy raz w 1933 roku. Ośmiokrotnie sfilmowana.
  Narodowy Uniwersalny Katalog Centralny (NUKAT) – katalog centralny polskich bibliotek naukowych i akademickich funkcjonujący od lipca 2002 roku. Katalog obejmuje pozycje ze wszystkich katalogów rozproszonych naukowych bibliotek uniwersyteckich tworzących NUKAT. Obecnie jest to 130 bibliotek naukowych, w tym 37 z Warszawy oraz 17 z Krakowa, w dalszej kolejności są biblioteki gdańskie (10), wrocławskie (10) oraz łódzkie (9).
  Jerzy Waldorff-Preyss h. Nabram (ur. 4 maja 1910 w Warszawie, zm. 29 grudnia 1999 tamże) – polski pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny, w XX-leciu międzywojennym luźno związany z obozem "młodokonserwatystów".

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.