• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leoncin

  Przeczytaj także...
  Wanda Korotyńska (1854 – 1925 w Leoncinie) – powieściopisarka, żona Władysława Korotyńskiego, z poprzedniego małżeństwa Grot-Bęczkowska.Gmina Głusk (od 1952 gmina Leoncin) – dawna gmina wiejska istniejąca do 1952 roku w woj. warszawskim. Nazwa gminy pochodzi od wsi Głusk, lecz siedzibą władz gminy był Leoncin .
  Nagroda Nobla w dziedzinie literatury – nagroda uważana za najbardziej prestiżową międzynarodową nagrodę literacką na świecie. Ustanowiona razem z czterema innymi nagrodami przez Alfreda Nobla w testamencie z 1895, jest przyznawana od 1901.
  Kościół par. pw. św. Małgorzaty

  Leoncinwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, w gminie Leoncin.

  Do 1952 roku miejscowość była siedzibą gminy Głusk. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego.

  Miejscowość jest siedzibą gminy Leoncin.

  Województwo warszawskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998. Stolicą była Warszawa. Województwo graniczyło z województwami: ciechanowskim, ostrołęckim, siedleckim, radomskim, skierniewickim, płockim.Stefan Czarniecki herbu Łodzia (ur. ok. 1599 w Czarncy, zm. 16 lutego 1665 w Sokołówce) – polski dowódca wojskowy, oboźny wielki koronny i kasztelan kijowski od 1652, starosta kowelski od 1655, regimentarz od 1656, wojewoda ruski od 1657, starosta tykociński od 1659, wojewoda kijowski od 1664, hetman polny koronny w 1665. Właściciel dóbr tykocińskich nadanych mu za zasługi na rzecz ojczyzny. Najbardziej znany z prowadzenia wojny partyzanckiej przeciw wojskom Karola X Gustawa w czasie potopu szwedzkiego, choć miał też poważny wkład w walkach podczas powstania Chmielnickiego i w trakcie wojny polsko-rosyjskiej 1654–1667.

  W marcu 1947 w wyniku przerwania wałów w Starych Grochalach zalane zostało trzy czwarte gminy Głusk i ewakuowano ludność Leoncina przez saperów Wojska Polskiego i członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej.

  Obiekty historyczne[]

  Znajduje się tu neogotycki Kościół pw. św. Małgorzaty wybudowany w latach 1881-1885 r. wg projektu arch. Józefa Piusa Dziekońskiego.

  Małgorzata Antiocheńska, cs. Wielikomuczenica Marina – żyjąca na przełomie III i IV wieku w Antiochii Pizydyjskiej męczennica chrześcijańska, jedna z Czternastu Świętych Wspomożycieli, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego (jako Maryna).Roman Kobendza (ur. 15 lutego 1886 w Niechciach k. Piotrkowa Trybunalskiego – zm. 24 listopada 1955 w Warszawie) – polski botanik, dendrolog, profesor SGGW. Jego żona Jadwiga była polskim geografem i geomorfologiem.

  Na cmentarzu parafialnym wznosi się foremna, ośmioboczna, drewniana kaplica o zrębowej konstrukcji zbudowana w 1789 roku. Pierwotnie kaplica stała w Głusku, skąd na obecne miejsce została przeniesiona w 1881 r. Kaplica zbudowana jako votum dziękczynienia za zwycięstwo Stefana Czarnieckiego nad Szwedami.

  Gmina Leoncin (do 1952 gmina Głusk) – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie warszawskim.Kaplica (łac. cappa zdrobniale capella kapliczka) – niewielka chrześcijańska budowla sakralna, wolno stojąca lub połączona z większym obiektem architektonicznym; wydzielone pomieszczenie z ołtarzem lub boczna część kościoła tworząca odrębną całość, w której znajduje się ołtarz.

  Cmentarz z grobami polskich żołnierzy z 1939 roku.

  Na placu im. prof. Romana Kobendzy, przed kościołem, znajduje się obelisk upamiętniający poległych w obu wojnach światowych.

  Isaac Bashevis Singer[]

  Wieś, której nazwa jest zapewne znana bardziej w Nowym Jorku niż w Warszawie – uwieczniona we wspomnieniach jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku, noblisty Isaaca Bashewisa Singera, a szczególnie w książkach jego brata, Joszuy. Isaac przyszedł na świat w 1902 właśnie tutaj, w budynku drewnianej bożnicy, po której tak jak po całym tym literackim, drewnianym Leoncinie nie ma ani śladu. W 1978 roku został laureatem literackiej nagrody Nobla.

  Józef Pius Dziekoński (ur. 5 maja 1844 w Płocku, zm. 4 lutego 1927 w Warszawie) – architekt i konserwator zabytków, przedstawiciel historyzmu. Pierwszy dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Współzałożyciel Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, od 1893 był współpracownikiem Komisji do Badań Historii Sztuki w Polsce.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Ciekawostki[]

  Na cmentarzu w Leoncinie została pochowana powieściopisarka Wanda Korotyńska.

  Przypisy

  1. Leoncin, 1947-03.. PAP. [dostęp 2009-07-23].

  Linki zewnętrzne[]

 • Prywatna strona-informator o Leoncinie
 • Leoncin Zapomniany (?) krajan. Polska Niezwykła. [dostęp 2009-07-14].
 • Leoncin w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom V (Kutowa Wola – Malczyce) z 1884 r.
 • Leoncin w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom XV, cz. 2 (Januszpol – Wola Justowska) z 1902 r.
 • Cmentarz – instytucjonalnie ukształtowany wycinek przestrzeni o programowo założonym grzebalnym przeznaczeniu, zorganizowanym zaś wedle pewnych dyrektyw - reguł kulturowych, związanych tak ze zrytualizowaniem form grzebania zmarłych, jak i z istnieniem pewnej tradycji sposobu utrwalania pamięci o nich.Parafia (z łac. parochia), probostwo – podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła katolickiego i wielu innych wyznań chrześcijańskich. Według koncepcji teologicznych to przede wszystkim określona wspólnota wiernych. Zwierzchnikiem parafii jest proboszcz, któremu mogą pomagać inni księża wikariusze, oraz kapelani czy rezydenci. Centralnym ośrodkiem życia parafii jest kościół parafialny (farny).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Województwo mazowieckie – jednostka podziału administracyjnego Polski, największe pod względem powierzchni i ludności województwo, znajdujące się w środkowej i wschodniej części Polski. Obejmuje obszar o powierzchni 35 558,47 km². Według danych z 2011 r. miało 5,29 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Warszawa. Województwo zostało utworzone 1 stycznia 1999 r.
  Israel Joszua Singer (ur. 30 listopada 1893 w Biłgoraju - zm. 10 lutego 1944 w Nowym Jorku) - pisarz, dramaturg i dziennikarz żydowski tworzący w języku jidysz, brat Isaaca Bashevisa Singera.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Isaac Bashevis Singer (jidysz: יצחק באַשעוויס זינגער, ur. 21 listopada 1902 w Leoncinie, zm. 24 lipca 1991 w Miami) – pisarz żydowski tworzący głównie w języku jidysz, dziennikarz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978.
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.
  Powiat nowodworski – powiat w Polsce, w północnej części województwa mazowieckiego, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Nowy Dwór Mazowiecki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.