• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leonardo Torres y Quevedo

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Wielomian – wyrażenie algebraiczne złożone ze zmiennych i stałych połączonych działaniami dodawania, odejmowania, mnożenia i podnoszenia do potęgi o stałym wykładniku naturalnym.
  Równanie trygonometryczne - równanie, w którym niewiadoma występuje wyłącznie w wyrażeniu będącym argumentem funkcji trygonometrycznej.
  Leonardo Torres y Quevedo, 1917

  Leonardo Torres y Quevedo (ur. 28 grudnia 1852 w Santa Cruz de Iguña w Kantabrii, zm. 18 grudnia 1936 w Madrycie) – hiszpański inżynier, matematyk i wynalazca.

  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.El Ajedrecista (hiszp. gracz szachowy) – automat służący do gry w szachy, zbudowany w 1912 roku przez Leonardo Torresa y Quevedo. Automat został po raz pierwszy zaprezentowany publicznie na Targach Światowych w Paryżu w 1914 roku, wzbudzając wielki zachwyt (w dzisiejszych czasach automat nie jest już postrzegany jako rewolucyjny). Po raz pierwszy szeroko komentowany był w Scientific American z 6 listopada 1915 w artykule "Torres and his remarkable automatic devices" (Torres i jego nadzwyczajne urządzenie automatyczne). Używając elektromagnesów wbudowanych pod szachownicą, El Ajedrecista grał końcówkę szachową, posiadając króla i wieżę, podczas gdy przeciwnik posiadał tylko króla. Jeśli przeciwnik wykonał niedozwolony ruch, automat sygnalizował to.

  Studiował w Bilbao (dyplom 1868), Paryżu i Madrycie (Politechnika, dyplom 1876). W roku 1877 ożenił się, miał ośmioro dzieci. W roku 1910 został prezesem Królewskiej Akademii Nauk Ścisłych w Madrycie.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Dorobek[ | edytuj kod]

 • Pisał dzieła matematyczne i - wedle dzisiejszej terminologii - informatyczne (1893: "Memoria sobre las Máquinas Algébricas", 1895: "Memoria Sur les machines algébraiques", 1900: "Memoria Machines á calculer", 1914: "Ensayos sobre automática",
 • zaprojektował kolejkę linową w Niagara Falls (Ontario),
 • Kolejka linowa w Niagara Falls (Ontario).
 • był pionierem zdalnego sterowania maszyn drogą radiową (system Telekino, 1903, zastosowanie tego systemu do zdalnego sterowania łodzią 1905),
 • skonstruował i zbudował kilka statków powietrznych (1905: pierwszy hiszpański sterowiec, 1911 początek wytwarzania komercyjnego sterowców Astra-Torres),
 • zbudował kilka mechanicznych analogowych maszyn liczących (np. do znajdowania miejsc zerowych wielomianów do 9. stopnia; inna do rozwiązywania równań trygonometrycznych); automaty do gry w szachy (1912: Ajedrecista do rozgrywania końcówek, 1920 udoskonalenie; 1920: "Aritmómetro Electromecánico" ).
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biografia Torresa y Quevedo (hiszp.)
 • Leonardo Torres y Quevedo (ang.)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Miejsce zerowe – w matematyce argument funkcji, dla którego przyjmuje ona wartość zerową. Czasem miejsce zerowe nazywa się w skrócie zerem funkcji bądź jej pierwiastkiem.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Niagara Falls - miasto w Kanadzie, w prowincji Ontario, nad rzeką Niagara, która tworzy granicę między Kanadą i USA. Po drugiej stronie rzeki znajduje się amerykańskie miasto Niagara Falls w stanie Nowy Jork.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Bilbao (bask. Bilbo, kast. Bilbao) – miasto w północnej Hiszpanii, stolica baskijskiej prowincji Bizkaia (kast. Vizcaya), największe miasto Kraju Basków. Leży nad Zatoką Biskajską, nad rzeką Nervión (jak chcą niektórzy - Ibaizabal, rzeki Nervión i Ibaizabal łączą się u bram miasta).
  Szachy – rodzina strategicznych gier planszowych rozgrywanych przez dwóch graczy na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu bierek (pionów i figur). Popularnie, choć nieprecyzyjnie, szachami nazywa się również wspomniane bierki.
  Kantabria (hiszp. Cantabria) – wspólnota autonomiczna w Hiszpanii zawierająca jedną prowincję o tej samej nazwie. Kantabria położona jest w północnej Hiszpanii nad Zatoką Biskajską. Od zachody graniczy z Asturią, od południa z Kastylią i Leonem a od wschodu z Krajem Basków.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.839 sek.