• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leonardo Sciascia

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.
  Zniknięcie Majorany (wł. La scomparsa di Majorana) – powieść sycylijskiego pisarza Leonardo Sciascii z 1975. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w 1985 nakładem Wydawnictwa Pax w tłumaczeniu Kazimiery Fekecz.
  Posąg pisarza w Racalmuto

  Leonardo Sciascia [leoˈnardo ˈʃaːʃa] (ur. 8 stycznia 1921 w Racalmuto, zm. 20 listopada 1989 w Palermo), włoski pisarz, publicysta i polityk.

  Sciascia urodził się na Sycylii i jego twórczość jest mocno osadzona w realiach wyspy. W wielu książkach podejmował temat wpływu mafii na codzienne życie Sycylijczyków. W niektórych, choćby Todo modo, zajmował się kondycją chrześcijaństwa i rolą Kościoła we współczesnym świecie. Oprócz prozy publikował także prace poświęcone literaturze oraz politycznym wydarzeniem. Napisał m.in. Zniknięcie Majorany poświęcone znanemu fizykowi oraz książkę o porwaniu Aldo Moro (L'affaire Moro). Publikował m.in. w Corriere della Sera. Jego utwory były przenoszone na ekran filmowy.

  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  W latach 70. rozpoczął karierę polityczną. Z ramienia PCI (partii komunistycznej) był radnym w Palermo, w 1979 trafił do Parlamentu Europejskiego (z partii Partito Radicale).

  Polskie przekłady[ | edytuj kod]

 • Dzień puszczyka (Il giorno della civetta 1961)
 • Każdemu, co mu się należy (od mafii) (A ciascuno il suo 1966)
 • Kontekst
 • Prosta sprawa
 • Rycerz i śmierć (Il cavaliere e la morte 1988)
 • Skrytobójcy
 • Todo modo (Todo modo 1974)
 • Zniknięcie Majorany (La scomparsa di Majorana 1975)
 • Corriere della Sera (wł. Kurier wieczorny) jest jednym z czołowych dzienników we Włoszech. Reprezentuje orientację centrolewicową. Jego nakład sięga 690 tysięcy egzemplarzy (największy we Włoszech), ma też cztery tzw. wydania lokalne. Stanowi konkurencję dla wydawanego w Rzymie dziennika La Repubblica oraz w Turynie La Stampa. Jest trzecią najchętniej czytaną przez Włochów gazetą – zaraz po La Gazzetta dello Sport i La Repubblica.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Palermo (włoski: Palermo, sycylijski: Palermu lub Palemmu, grecki: Panormos) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sycylia, w prowincji Palermo. Panormos powstało już w starożytności, jako kolonia fenicka. Według danych na rok 2009 gminę zamieszkuje 657 936 osób, 4140,6 os./km².
  Aldo Moro (ur. 23 września 1916 w Maglie, zm. prawdopodobnie 9 maja 1978 w Rzymie) – włoski polityk, prawnik; profesor uniwersytetu w Bari.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.