• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leonardo II Tocco

  Przeczytaj także...
  Zakintos (gr. Ζάκυνθος, zapisywane także: Zakyntos, Zakynthos, Zakinthos, Hyrie, Zante) – wyspa grecka w na Morzu Jońskim, trzecia do wielkości wyspa oraz prefektura grecka w archipelagu Wysp Jońskich. Położona jest na zachód od Peloponezu. Nazwa wyspy pochodzi od imienia syna mitologicznego Dardanosa, króla Arkadii.Hrabstwo Kefalenii – niezależne państwo u zachodnich wybrzeży półwyspu greckiego składające się z wysp Kefalinii (zwanej w starożytności Kefallenia), Zakintos (Zante) i Itaki, istniejące w latach 1194 - 1479.
  Księstwo Achai – jedno z państw powstałych na ziemiach Cesarstwa Bizantyjskiego po jego upadku w wyniku IV krucjaty w 1204 r.

  Leonardo II Tocco (ur. ok. 1376, zm. 1418/1419) – syn Leonardo I Tocco i brat Carla I Tocco. Rządził na wyspie Zante, która była częścią Hrabstwa Kefalenii.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Czasem dlatego określany hrabią Kefalenii, gdyż współrządził wraz z bratem, wobec którego był wasalem.

  Prowadził ambitną politykę zagraniczną, powiększył władzę hrabiów Kefalenii o tereny na południowo-zachodnim Peloponezie. Pomagał bratu w opanowaniu miasta Glarentza i walkach z Księstwem Achai.

  Peloponez (Półwysep Peloponeski, nwgr. Πελοπόννησος, Peloponnisos, w średniowieczu znany pod nazwą Morea, gr. Μωρέας lub Μωριάς) – półwysep i kraina historyczna w Grecji. Stanowi najdalej na południe wysuniętą część Półwyspu Bałkańskiego i kontynentalnej Grecji. Znajduje się między Morzem Jońskim a Egejskim. Połączony jest z lądem Przesmykiem Korynckim przeciętym Kanałem Korynckim. Od północy Peloponez ograniczony jest Zatoką Koryncką i Patraską. Silnie rozczłonkowana linia brzegowa tworzy liczne mniejsze półwyspy: Argolidzki, Lakoński, Mani, Mesyński i zatoki: Sarońską, Argolidzką, Meseńska, Kiparysyjską. Powierzchnia Peloponezu wynosi 21,4 tys. km².Glarentza (Γλαρέντζα) – średniowieczne miasto w zachodniej części Peloponezu, położone w okolicy dzisiejszego miasta Kyllini. Obecnie w ruinie.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • J. Bonarek, Grecja po IV krucjacie..., w: J. Bonarek (red.) Historia Grecji, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2005, s. 381, ​ISBN 83-08-03819-0​.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Jacek Bonarek – polski historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, specjalista z zakresu historii bizantyńskiej.
  Leonardo I Tocco (ur. 1310/1315, zm. ok. 1376) – hrabia Kefalenii od 1357 do 1376 roku, syn Guglielmo Tocco, z rodu Tocco.
  Karol I Tocco (Carlo I Tocco, ur. ok. 1370, zm. 4 lipca 1429) – hrabia Kefalenii w latach 1376 – 1429. Władca Epiru w latach 1399 – 1429. Syn Leonarda I Tocco.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.