• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leonardo DiCaprio  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Titanic – film fabularny produkcji amerykańskiej z 1997, oparty na historycznym wydarzeniu – zatonięciu Titanica w 1912 roku. Zdobył jedenaście Oscarów (Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej), w tym za najlepszy film.Srebrny Niedźwiedź dla najlepszego aktora (niem. Silberner Bär/Bester Darsteller) – nagroda przyznawana corocznie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Nagroda pierwszy raz została przyznana w 1956 roku. Nagrodę przyznaje jury złożone z międzynarodowych filmowców.
  Kariera aktorska[ | edytuj kod]

  Od najmłodszych lat przejawiał talent aktorski. Początkowo występował w reklamach oraz epizodycznych rolach (w wielu przypadkach był niewymieniany w czołówce). W wieku 15 lat zagrał rolę w serialu Parenthood (1989), grając nastolatka o imieniu Garry. Po serii ról telewizyjnych zdobył rolę w filmie Chłopięcy świat (1993) u boku Roberta De Niro. Przełomem w jego karierze była rola upośledzonego chłopca w filmie Co gryzie Gilberta Grape’a, za którą został nominowany do Oscara jako najlepszy aktor drugoplanowy. W biograficznym filmie Całkowite zaćmienie (1995) w reżyserii Agnieszki Holland wcielił się w postać Arthura Rimbaud`a, a w dramacie psychologicznym pod tytułem Pokój Marvina (1996) zagrał u boku Meryl Streep. W 1997 roku na festiwalu filmowym w Berlinie otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego aktora za rolę w filmie Romeo i Julia.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Meryl Streep, właściwie Mary Louise Streep (ur. 22 czerwca 1949 w Summit) – amerykańska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna. Jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej utalentowanych i szanowanych aktorek naszych czasów.
  Leonardo DiCaprio, Martin Scorsese oraz Cameron Diaz na premierze filmu Gangi Nowego Jorku (2002)

  Wielkim sukcesem okazał się jeden z najbardziej nagradzanych filmów w historii kina Titanic (1997) wyreżyserowany przez Jamesa Camerona, który zdobył jedenaście Oscarów. DiCaprio zagrał w nim rolę Jacka Dawsona u boku brytyjskiej aktorki Kate Winslet, z którą aktor nawiązał długoletnią przyjaźń. Po raz drugi aktorzy zagrali razem w filmie Droga do szczęścia (2008).

  Frank William Abagnale Jr. (ur. 27 kwietnia 1948 w Bronxville w stanie Nowy Jork) – amerykański ekspert od zabezpieczeń czeków, eks-oszust.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

  W 2002 zagrał główną rolę w filmie Złap mnie, jeśli potrafisz, u boku Toma Hanksa, a za rolę w filmie wojennym Krwawy diament (2006), otrzymał kolejną nominację do Oskara. W międzyczasie stał się jednym z ulubionych aktorów, reżysera Martina Scorsese – zagrał m.in. w filmach: Gangi Nowego Jorku (2002), Aviator (2004), Infiltracja (2006) i Wilk z Wall Street (2013).

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.MTV Movie Awards – nagroda filmowa przyznawana od 1992 roku przez telewizję MTV. Każdej gali rozdania nagród towarzyszą parodie z oficjalnych materiałów filmowych. Imprezę prowadzą celebryci, gośćmi gali także są różne sławy. Galę urozmaicają występy muzyków.

  W 2016 podczas 88. gali wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, otrzymał Oscara w kategorii Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy za rolę w filmie Zjawa. W 2019 zagrał wraz z Bradem Pittem w filmie Pewnego razu... w Hollywood, w reżyserii Quentina Tarantino.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Na podstawie doniesień mediów, spotykał się m.in. z modelkami: Giselle Bündchen, Bar Rafa`eli i Toni Garrn. Był widywany również w towarzystwie piosenkarki Rihanny oraz aktorki Blake Lively. Od stycznia 2018 spotyka się z aktorką Camilą Morrone.

  Jest jednym z założycieli fundacji ekologicznej Earth Alliance. Jako osoba wspierająca działania na rzecz ochrony środowiska m.in. występował na forum ONZ w sprawie zmian klimatycznych, a na prywatnej audiencji rozmawiał z papieżem Franciszkiem w Watykanie (2016).

  William Bradley Pitt, znany jako Brad Pitt (ur. 18 grudnia 1963 w Shawnee w stanie Oklahoma) – amerykański aktor i producent filmowy.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  W 2018 Leonardo DiCaprio wyprodukował film pt. Walka: życie i zaginiona twórczość Stanisława Szukalskiego - było to związane z faktem, że rodzice aktora przyjaźnili się polskim rzeźbiarzem Stanisławem Szukalskim, gdy ten mieszkał w Los Angeles.

  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  James Francis Cameron (ur. 16 sierpnia 1954 w Kapuskasing) – kanadyjski reżyser kina akcji, scenarzysta i producent filmowy.
  Agnieszka Holland (ur. 28 listopada 1948 w Warszawie) – polska reżyser filmowa i teatralna, także scenarzystka filmowa.
  Stanisław Szukalski, pseud. Stach z Warty (ur. 13 grudnia 1893 w Warcie, zm. 19 maja 1987 w Burbank) – polski rzeźbiarz, malarz, rysownik, projektant i teoretyk, przywódca Szczepu Rogate Serce. Działał głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Poza licznymi dziełami artystycznymi, stworzył też pseudonaukę o nazwie zermatyzm. Był jedną z najbarwniejszych postaci w życiu artystycznym międzywojennej Warszawy i Krakowa.
  Nagroda Satelita lub Złoty Satelita (ang. Satellite Awards) − nagroda filmowa przyznawana na wzór Złotych Globów przez Międzynarodową Akademię Prasy od 1996 roku. Nagrody przyznawane są za produkcje kinowe jak i telewizyjne, przyznaje się również specjalne nagrody okolicznościowe.
  Scenarzysta – osoba pisząca scenariusz do filmu, serialu, reklamy, audycji radiowej, programu telewizyjnego itp. (nie mylić z dramaturgiem, czyli osobą piszącą sztuki teatralne).
  Model (mężczyzna), modelka (kobieta) − osoba zawodowo zajmująca się pozowaniem artyście (fotografowi, malarzowi, rzeźbiarzowi) lub demonstrowaniem strojów podczas pokazów mody.
  Critters 3 (tytuł oryg. Critters 3: You Are What They Eat) – filmowy horror science-fiction z 1991 roku, kontynuacja kultowego amerykańskiego horroru pt. Critters (1986).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.076 sek.