• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leonard Woolf  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Brighton – miasto w Anglii, w hrabstwie ceremonialnym East Sussex, w jednolitej jednostce administracyjnej (unitary authority) Brighton and Hove, położone nad kanałem La Manche. Zamieszkuje je obecnie 155 919 osób. Jest to ważny ośrodek przemysłowy (elektronika) i kulturalno-naukowy. Znajdujący się tutaj University of Sussex jest w czołówce najlepszych uniwersytetów Wielkiej Brytanii. Ponadto w Brighton znajduje się jeszcze jedna uczelnia wyższa i politechnika.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Leonard Woolf

  Leonard Sidney Woolf (ur. 25 listopada 1880 w Londynie, zm. 14 sierpnia 1969) – brytyjski teoretyk polityczny, pisarz i urzędnik służby cywilnej, mąż pisarki Virginii Woolf.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się w Londynie, jako trzecie z dziesięciorga dzieci żydowskiego adwokata Solomona Rees Sydneya i Marii (de Jongh) Woolf. Kiedy jego ojciec zmarł w 1892 roku, Leonard został oddany na utrzymanie do Arlington House School niedaleko Brighton. W latach 1894-1899 uczęszczał do szkoły St Paul’s (St Paul’s School) w Londynie, a od 1899 roku studiował filologię klasyczną w Trinity College na Uniwersytecie Cambridge, gdzie został wybrany do stowarzyszenia Apostołów Cambridge (Cambridge Apostles). Pośród innych członków znajdowali się Lytton Strachey, Clive Bell, Thoby Stephen (brat Virginii Woolf), John Maynard Keynes i Edward Morgan Forster, jak również Bertrand Russell. Leonard Woolf zdobył licencjat w dziedzinie nauk humanistycznych w 1902 roku, jednak został na uczelni piąty rok, żeby zdobyć wiedzę potrzebną do zdania egzaminu do służby cywilnej.

  Trinity College – jedno z kolegiów (college) Uniwersytetu w Cambridge w Anglii. Trinity ma więcej studentów niż jakikolwiek inny college w Cambridge bądź Oksfordzie, z około 660 uzupełniającymi, 430 podyplomowymi i około 160 stypendystami. Jest także najbogatszym kolegium Oxbridge o szacunkowych finansach około 700 milionów £ (w 2005), ponadto Trinity College jest ubezpieczony na około 266,5 milionów £ (nie dotyczy to wszystkich aktywów). Trinity uchodzi za czołową w świecie instytucję akademicką o wyjątkowych wynikach edukacji i badań", o finansowych nakładach na jednego studenta około 640,000 £ w 2005, było to ponad dziesięciokrotnie więcej niż przeciętna 63,000 £ wszystkich pozostałych kolegiów Cambridge University.14 sierpnia jest 226. (w latach przestępnych 227.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 139 dni.

  W październiku 1904 roku Leonard został podchorążym w Ceylon Civil Service w Dżafnie i w sierpniu 1908 roku został zastępcą agenta rządowego w Southern Province, gdzie zarządzał okręgiem Hambantota. Leonard powrócił do Anglii na roczny urlop w maju 1911. Na początku 1912 zrezygnował ze stanowiska i w tym samym roku poślubił Adeline Virginię Stephen (znaną później jako Virginia Woolf). Jako para stali się wpływowi w Bloomsbury Group, w której skład wchodzili także inni „Apostołowie” (Apostles).

  25 listopada jest 329. (w latach przestępnych 330.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 36 dni. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Po ślubie, Leonard zwrócił się w kierunku pisania, wydając w roku 1913 swoją pierwszą powieść The Village and the Jungle, opartą na faktach z jego kolonialnych lat. Wraz z wybuchem I wojny światowej, Leonard nie został wzięty do wojska i zwrócił się w kierunku polityki i socjologii. Przyłączył się do brytyjskiej Partii Pracy (Labour Party) oraz Towarzystwa Fabiańskiego (Fabian Society) i stał się stałym współpracownikiem magazynu „New Statesman”. W 1916 roku napisał International Government, proponując utworzenie międzynarodowej agencji, która wprowadziłaby pokój na świecie.

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

  Kiedy jego żona zaczęła cierpieć z powodu choroby umysłowej, Leonard Woolf poświęcił większość swego czasu opiece nad nią. W 1917 roku kupił małą, ręcznie obsługiwaną prasę drukarską; używając jej, Leonard i Virginia Woolf założyli Hogarth Press. Ich pierwszym przedsięwzięciem był pamflet, ręcznie wydrukowany i oprawiony przez nich samych. W ciągu 10 lat Hogarth Press stało się dużym wydawnictwem mogącym się pochwalić listą publikacji z nazwiskami wybitnych pisarzy. Leonard był jego kierownikiem aż do śmierci. Jednakże problemy psychiczne jego żony nie ustępowały aż do momentu jej samobójstwa w 1941.

  University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 1919 Leonard Woolf został redaktorem „International Review” i redagował dział międzynarodowy „Contemporary Review” (1920–1922). Był również redaktorem literackim „Nation Athenaeum” (1923–1930), współredaktorem „Political Quarterly” (1931–1959), jakiś czas pracował jako sekretarz komisji doradczych Partii Pracy w kwestiach międzynarodowych i kolonialnych.

  Sussex – historyczne hrabstwo w południowo-wschodniej Anglii nad Kanałem La Manche, o terytorium zbliżonym do dawnego Królestwa Sussex. Graniczy od północy z hrabstwem Surrey, od północnego wschodu z hrabstwem Kent i od zachodu z hrabstwem Hampshire. Ze względów administracyjnych dzieli się na hrabstwa West Sussex i East Sussex oraz City of Brighton and Hove. Hove zostało wydzielone w 1997 r. a status city uzyskało w 2000. Do tego czasu w hrabstwie Sussex status city posiadało jedynie miasto Chichester.John Maynard Keynes, 1. baron Keynes (ur. 5 czerwca 1883 w Cambridge, zm. 21 kwietnia 1946 w Firle, Wielka Brytania) – angielski ekonomista, twórca teorii interwencjonizmu państwowego w dziedzinie ekonomii i finansów państwowych. Był synem logika i ekonomisty Johna Neville’a Keynesa (1852-1949) i Ady Florence Keynes z domu Brown (1861-1958) brytyjskiej pisarki.

  Leonard Woolf zmarł 14 sierpnia 1969 i został poddany kremacji a jego prochy rozrzucono na terenie Monk’s House, Rodmell, Sussex. Jego dokumenty znajdują się w archiwum Uniwersytetu w Sussex (the University of Sussex).

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Partia Pracy (ang. Labour Party, LP), potocznie laburzyści – brytyjska socjaldemokratyczna partia polityczna powstała w lutym 1900 r. ze zjednoczenia Niezależnej Partii Pracy, Towarzystwa Fabiańskiego i Federacji Socjaldemokratycznej; do 1906 roku pod nazwą Komitet Przedstawicielstwa Robotniczego (Labour Representation Comitee).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Giles Lytton Strachey (ur. 1 marca 1880, zm. 21 stycznia 1932) – angielski pisarz i krytyk. Zdobył sławę dzięki nowej formie biografistyki w której psychologiczny wgląd i sympatia są połączone z lekceważeniem i kpiną.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Adeline Virginia Woolf z domu Stephen (ur. 25 stycznia 1882 w Londynie, zm. 28 marca 1941 w Rodmell) – angielska pisarka i feministka, uważana za jedną z czołowych postaci literatury modernistycznej XX wieku.
  Fabianie lub Towarzystwo Fabiańskie (ang.: The Fabian Society) – angielskie stowarzyszenie reformistyczne mające na celu przekształcenie ustroju kapitalistycznego w socjalistyczny. Obecni członkowie w poglądach są zgodni z Partią Pracy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.676 sek.