• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leonard Peltier  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Języki algonkińskie również: fyla (makro)algonkińska - wielka rodzina języków w Ameryce Północnej, zaliczana do rodziny algijskiej. Językami algonkińskimi posługują się ludy algonkińskie. Rodzina algonkińska dzieli się na kilka mniejszych zespołów.Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Peltier w 1972

  Leonard Peltier (ur. 12 września 1944) – amerykański Indianin z plemienia Czipewejów (ang. Chippewa, w języku ojibwa Anishinabe), działacz American Indian Movement (AIM – Ruchu Indian Amerykańskich), skazany po budzącym do dziś kontrowersje procesie na podwójny wyrok dożywotniego więzienia za zastrzelenie dwóch agentów FBI podczas tzw. "incydentu w Oglala" – strzelaniny w rezerwacie Pine Ridge w Dakocie Południowej 26 czerwca 1975.

  Ben Harper, właśc. Benjamin Chase Harper (ur. 28 października 1969 w Claremont, stan Kalifornia w USA) – amerykański muzyk.Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Dla jednych lider i "kozioł ofiarny" bezkompromisowej walki o prawa tubylczych Amerykanów oraz amerykański więzień sumienia, oskarżony i skazany przynajmniej po części z przyczyn politycznych, dla innych – radykał winny nieuzasadnionej zbrodni, wykorzystywany od lat przez cynicznych prawników, polityków i działaczy. Od czterech dziesięcioleci nie przyznaje się do winy, zabiegając zza krat o poparcie społeczne dla zwalczania problemów Indian Ameryki Północnej oraz o swój nowy proces, ułaskawienie lub warunkowe zwolnienie.

  Giorgio Armani (ur. 11 lipca 1934 w Piacenzie we Włoszech) – włoski projektant mody oraz współzałożyciel przedsiębiorstwa Giorgio Armani S.p.A.Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.

  Autor więziennej autobiografii Prison Writings: My Life is my Sundance (pol. Zapiski więzienne: moje życie jest Tańcem Słońca), bohater kilku książek i filmów dokumentalnych (m.in. Incident at Oglala, Warrior).

  O sprawie Peltiera w swoich piosenkach przypominali m.in. Robbie Robertson, Buffy Sainte-Marie, Indigo Girls, Rage Against the Machine, Toad the Wet Sprocket, The Goats, Corporate Avenger, Ben Harper, Oliver Shanti (Shaman 2: Free Leonard Peltier Now!) oraz Fermin Muguruza. Ponad 500 znanych publicznie postaci podpisało list lub petycję z poparciem dla Peltiera – są wśród nich Michael Apted, Kris Kristofferson, Peter Matthiessen, Madonna, Bono, Sting, Vivienne Westwood, Giorgio Armani, Cher, Kylie Minogue, Elton John, Oliver Stone, Danielle Mitterrand, Desmond Tutu, Michaił Gorbaczow, Raquel Welch, Joan Collins, Ozzy Osbourne, Bianca Jagger, Kate Moss. Z kolei zespół Anal Cunt posiada w swoim repertuarze piosenkę "Laughing When Leonard Peltier Gets Raped In Jail".

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Peter Matthiessen (ur. 22 maja 1927 w Nowym Jorku) - amerykański przyrodnik i pisarz, autor powieści i literatury faktu.

  Pomimo oczekiwań części opinii publicznej kolejni prezydenci Stanów Zjednoczonych nie odpowiadali na apele o ułaskawienie Leonarda Peltiera. Przeciwko ewentualnemu ułaskawieniu lub warunkowemu zwolnieniu go z więzienia protestuje m.in. środowisko agentów FBI.

  Działalność w obronie Peltiera koordynuje International Leonard Peltier Defense Committee (ILPDC) z siedzibą w Hillsboro, w Oregonie. Komitet zabiega m.in. o ułaskawienie Peltiera przez prezydenta, kongresowe śledztwo w sprawie tzw. "rządów terroru" w indiańskich rezerwatach w latach 70. XX w. oraz odtajnienie tysięcy stron archiwalnych tajnych dokumentów FBI związanych ze sprawą Leonarda Peltiera, który przebywa obecnie w więzieniu federalnym w Coleman na Florydzie.

  Michael Apted (ur. 10 lutego 1941 w Aylesbury, Buckinghamshire) – angielski reżyser, producent, scenarzysta i aktor. Od 2003 r. prezydent Stowarzyszenia Reżyserów Amerykańskich (Directors Guild of America).Sting, właśc. Gordon Matthew Sumner (ur. 2 października 1951 w Wallsend) – brytyjski muzyk, kompozytor i wokalista, odznaczony tytułem komandora Orderu Imperium Brytyjskiego. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku lider, główny kompozytor i gitarzysta basowy grupy muzycznej The Police.

  28 lipca 2009 odbyło się pierwsze od 15 lat pełne przesłuchanie w sprawie warunkowego zwolnienia Leonarda Peltiera. 21 sierpnia komisja do spraw zwolnień warunkowych odrzuciła wniosek Peltiera, uznając m.in. argumenty prokuratury i FBI, iż jego uwolnienie mogłoby "pomniejszać wagę popełnionej zbrodni" oraz "zachęcać do łamania prawa". Datę kolejnego takiego przesłuchania komisja wyznaczyła na rok 2024. Decyzję tę potępiła m.in. Amnesty International, która domaga się uwolnienia Peltiera.

  Raquel Welch, właściwie Jo Raquel Tejada (ur. 5 września 1940 w Chicago w stanie Illinois w USA), amerykańska aktorka filmowa.Bianca Jagger (wł. Bianca Pérez-Mora Macias, ur. 2 maja 1945 w Managui) – angielsko-nikaraguańska działaczka społeczna i bojowniczka o prawa człowieka, dawniej modelka i aktorka, jedna z ikon mody lat 70. Jagger jest Ambasadorem Dobrej Woli Rady Europy, przewodniczącą World Future Council, prezesem Bianca Jagger Human Rights Foundation i członkinią Rady Zarządzającej amerykańskiej Amnesty International. Stała się obywatelką Wielkiej Brytanii. Niegdyś żona Micka Jaggera z The Rolling Stones.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ozzy Osbourne właściwie John Michael Osbourne (ur. 3 grudnia 1948 w Birmingham) – brytyjski wokalista, muzyk i autor tekstów. Wieloletni członek heavymetalowego zespołu Black Sabbath. Od 1980 roku prowadzi karierę solową. Do 2010 roku nagrał dziesięć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych przez krytyków muzycznych. Na początku XXI w. zyskał status celebryty dzięki udziałowi w reality show The Osbournes. W rankingu 100 Greatest Heavy Metal Vocalists of all time amerykańskiego magazynu muzycznego Hit Parader zajął 8. miejsce. Z kolei w 2009 roku został sklasyfikowany na 10. miejscu listy 50 najlepszych heavymetalowych frontmanów wszech czasów według Roadrunner Records.
  Rezerwat Pine Ridge (lak. Oglala Oyanke) – rezerwat Indian w południowo-zachodniej części stanu Dakota Południowa w Stanach Zjednoczonych, zamieszkany głównie przez Indian (tubylczych Amerykanów) z plemienia Lakotów Oglala.
  William Oliver Stone (ur. 15 września 1946 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser filmowy, scenarzysta i producent. Zdobywca trzech Oscarów.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Buffy Sainte-Marie (Buffy St. Marie, ur. 20 lutego 1941) – kanadyjska Indianka Kri, piosenkarka, kompozytorka, aktorka i działaczka społeczna.
  Joan Henrietta Collins (ur. 23 maja 1933 w Londynie) – angielska aktorka i producentka filmowa, telewizyjna i teatralna, pisarka, przedsiębiorca i modelka, laureatka nagrody Złotego Globu i autorka bestsellerów. W 1997 roku królowa brytyjska Elżbieta II uhonorowała ją Orderem Imperium Brytyjskiego, przyznawanym obywatelom brytyjskim, którzy przyczynili się do rozsławienia Wielkiej Brytanii na całym świecie.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.082 sek.