• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leon Wincenty Czechowski

  Przeczytaj także...
  1 Pułk Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego (1 pp Leg.) – oddział piechoty Wojska Polskiego II RP w latach 1914-1939.Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Teatr Ludowy – krakowski teatr, znajdujący się w Nowej Hucie na osiedlu Teatralnym 34, działający od 3 grudnia 1955 roku.

  Leon Wincenty Czechowski (ur. 22 stycznia 1885 w Krakowie, zm. 8 sierpnia 1938 w Bydgoszczy) – polski malarz, aktor teatralny, scenograf i dekorator.

  Życiorys[]

  Pochodził z artystycznej rodziny, jego ojciec Marceli był suflerem, a siostry Jadwiga i Helena aktorkami. Ukończył gimnazjum św. Jerzego w Krakowie, po czym rozpoczął studia na tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie umiejętności malarskie zdobywał pod kierunkiem Józefa Mehoffera. Naukę kontynuował w Monachium, do Krakowa powrócił w 1903 i przyłączył się do grupy wędrownych aktorów. W sezonie 1904/1905 występował w Teatrze Ludowym w Krakowie, a od 1905 do 1910 w Teatrze Miejskim. Poza grą aktorską często pełnił również funkcję dekoratora. W 1910 otrzymał stypendium, dzięki któremu wyjechał do Włoch doskonalić sztukę malarską. W 1914 powrócił do Krakowa, 16 sierpnia 1914 wstąpił do Legionów Polskich, zaszeregowano go do 1 Pułku Piechoty, walczył w kawalerii. W późniejszym czasie będąc w randze chorążego pełnił funkcję dowódcy plutonu 10 kompanii 4 Pułku Piechoty, był również komendantem terenu bojowego. Równocześnie tworzył obrazy i rysunki o tematyce militarnej i wojennej, w swojej twórczości uwiecznił szlak bojowy 4 Pułku Piechoty. Był ilustratorem pism legionowych, był autorem ilustracji do książki Władysława Orkana „Droga Czwartaków”. W 1917 w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie miał swoją wystawę autorską. W tym czasie został oficerem III Brygady, a od listopada 1918 został oficerem zawodowym Wojska Polskiego w stopniu kapitana. Prawdopodobnie brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1924 miała miejsce duża autorska wystawa jego twórczości w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych, a w 1934 w krakowskim Muzeum Narodowym.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.4 Pułk Piechoty Legionów (4 pp Leg.) - oddział piechoty Legionów Polskich w latach 1915-1917 i Wojska Polskiego w latach 1918-1939.

  W części źródeł jako rok urodzenia podawany jest 1888 rok.

  Bibliografia[]

 • Grażyna i Przemysław Witekowie "Artyści w strzeleckim zbrojnym ruchu niepodległościowym I wojny światowej", Oleandry nr. 16 (maj 2005)
 • Artinfo, Czechowski Leon Wincenty
 • Słownik biograficzny teatru polskiego (pod redakcją Zbigniewa Raszewskiego), Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1973 s. 109
 • Linki zewnętrzne[]

 • Leon Czechowski w bazie e-teatr.pl
 • Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych (TZSP) − organizacja skupiająca artystów i miłośników sztuki, założona w Warszawie w 1860 przez Aleksandra Lessera, Wojciecha Gersona, Alfreda Schouppe, Marcina Olszyńskiego. Jej głównym zadaniem była popularyzacja sztuki polskiej, niesienie pomocy młodym artystom, działalność wydawnicza, organizacja wystaw i konkursów.Muzeum Narodowe w Krakowie – muzeum utworzone przez Radę Miasta Krakowa uchwałą z 7 października 1879, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Władysław Orkan, właśc. Franciszek Ksawery Smaciarz (ur. 27 listopada 1875 w Porębie Wielkiej, zm. 14 maja 1930 w Krakowie) – pisarz tworzący w okresie Młodej Polski, chociaż do nurtu modernistycznego ani on sam, ani współcześni go nie zaliczali.
  Legiony Polskie – polskie oddziały wojskowe, którym początek dała Pierwsza Kompania Kadrowa utworzona 3 sierpnia 1914 w Krakowie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego.
  Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.
  Chorąży – nazwa stopnia w korpusie podoficerskim (do 2004 roku w osobnym korpusie chorążych), wyższego od młodszego chorążego oraz niższego od starszego chorążego.
  Józef Mehoffer (ur. 19 marca 1869 w Ropczycach, zm. 8 lipca 1946 w Wadowicach) – polski malarz, witrażysta, grafik, jeden z najbardziej wyrazistych przedstawicieli Młodej Polski.
  Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie – organizacja artystów i miłośników sztuki, która powstała z inicjatywy Walerego Wielogłowskiego w roku 1854.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.