• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leon Kulas

  Przeczytaj także...
  Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski” (TOW „Gryf Pomorski”) – polska wojskowo-cywilna organizacja konspiracyjna, działająca na Pomorzu i w części Prus Wschodnich od połowy 1941 do końca marca 1945; deklarowała ponadpartyjny, wojskowy i katolicki charakter. Józef Wrycza ps. „Rawycz”, „Delta”, „Śmiały”, zwany również księdzem generałem (ur. 4 lutego 1884 w Zblewie, zm. 4 grudnia 1961 w Tucholi) – proboszcz Wojska Polskiego, duchowny katolicki, legendarny działacz niepodległościowy na Pomorzu w latach 1917-1920, działacz społeczny i polityczny o proweniencji narodowej, przywódca organizacji konspiracyjnych Wojskowa Organizacja Niepodległościowa i Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski” podczas okupacji niemieckiej. Był ojcem chrzestnym znanego i zasłużonego dla Torunia mistrza cukierniczego Alfreda Weyna (ur. 1916, zm. 2001).
  Armia Krajowa (AK) – zakonspirowana organizacja zbrojna polskiego podziemia w latach II wojny światowej, działająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemców, ZSRR i Słowaków.

  Leon Kulas ps. „Zawisza” (ur. 1903, zm. 1964) – komendant pow. kościerskiego, dowódca grupy partyzanckiej Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”.

  Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.Grenzschutz Ost (niem., dosłownie "ochrona granic wschód" albo "straż graniczna wschód") – powstała w latach 1918-1919 paramilitarna formacja ochotnicza działająca na wschodnich rubieżach Republiki Weimarskiej razem z Freikorpsem i Selbstschutzem.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Urodził się 12 listopada 1903 r. w Gostomku jako syn Jana i Wiktorii. Z zawodu był kowalem. W styczniu 1919 r. ochotniczo wstąpił do Straży Ludowej. Między styczniem i kwietniem 1920 r. należał do WP i uczestniczył w walkach z Grenzschutzem m.in. na terenie gminy Lipusz. W czasie walk września 1939 r. należał do obrony przeciwlotniczej. Po wkroczeniu Niemców ukrywał się. W 1940 r. sformował oddział partyzancki działający w rejonie Lipusza, składający się początkowo z kilkunastu osób, który później się rozrósł do 40 osobowego oddziału. Dla bezpieczeństwa oddział podzielony był na kilku, kilkunastoosobowe grupy pod dowództwem m.in. Lucjana Kulasa ps. „Orzeł”, Józefa Kulasa ps. „Powała”, Stefana Kulasa ps. „Steyer” (nie spokrewnionego z pozostałymi), Augustyna Breski ps. „Zbych”, Rajmunda Lemki ps. „Pączek”, Antoniego Skwierawskiego ps. „Lederjaka”. Początkowo oddział nie był związany z żadną grupą konspiracyjną. Jednak Leon Kulas utrzymywał kontakty z przedstawicielami TOW „Gryf” m.in. ks. Józefem Wryczą. W lipcu 1941 został komendantem powiatu kościerskiego TOW „GP”. W maju 1942 r. ustąpił z funkcji komendanta na rzecz Jana Szalewskiego, pozostał jednak dowódcą oddziału partyzanckiego. W związku z konfliktem w dowództwie „Gryfa” jesienią 1943 podporządkował się AK. Zmarł 12 stycznia 1964 r. i został pochowany na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Gąsiorowski, Krzysztof Steyer, Tajna organizacja wojskowa Gryf Pomorski, Gdańsk 2010.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.