• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leon Cienkowski

  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Drezno (niem. Dresden, górnołuż. Drježdźany, czes. Drážďany, dawniej Drezdno) – miasto we wschodnich Niemczech na Pogórzu Zachodniosudeckim, położone nad Łabą, stolica kraju związkowego Saksonia. Aglomeracja drezdeńska liczy ok. 1,036 mln mieszkańców (2004).
  Lipsk (niem. Leipzig; górnołuż. Lipsk; czes. Lipsko; łac. Lipsia) – miasto na prawach powiatu, najliczniejszy ośrodek Saksonii i drugi, po Berlinie, Niemiec wschodnich. Miasto należy do aglomeracji Lipsk-Halle, która liczy ok. 996 100 mieszkańców (2009).
  Leon Cienkowski

  Leon Cienkowski (ur. 1 października 1822 w Warszawie, zm. 7 października 1887 w Lipsku) – polski mikrobiolog, botanik, bakteriolog oraz podróżnik.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Po ukończeniu w Warszawie gimnazjum otrzymał od komisji przy warszawskim okręgu naukowym stypendium pozwalające na podjęcie studiów na Uniwersytecie w Petersburgu. Studiował na wydziale matematyczno-fizycznym. W 1844 roku otrzymał tytuł kandydata nauk przyrodniczych. W 1846 roku po obronie pracy poświęconej historii rozwoju roślin szyszkowatych otrzymał tytuł magistra botaniki.

  Fykologia lub fikologia (gr.), zwana też algologią (łac.) – dział botaniki, nauka o glonach (Algae), zajmujący się opisywaniem gatunków, ich biologią, ekologią i znaczeniem gospodarczym.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

  W 1847 roku na zaproszenie Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego wziął udział w wyprawie do Afryki (towarzyszył pułkownikowi Kowalskiemu), podczas której zbiera okazy dla Cesarskiej Akademii Nauk. Po powrocie w latach 1851-55 pracował jako nauczyciel zoologii, botaniki i mineralogii w Liceum Demidowskim w Jarosławiu. W 1855 został powołany na katedrę botaniki uniwersytetu w Petersburgu, gdzie rok później otrzymał stopień doktora nauk przyrodniczych. W 1859 roku wyjechał za granicę na roczny urlop, ale już nie wrócił na uniwersytet. Mieszkał w Nicei, Berlinie i Dreźnie. Potem pracował na Uniwersytecie Noworosyjskim w Odessie oraz na Uniwersytecie Charkowskim. Był pionierem algologii oraz mikrobiologii w Imperium Rosyjskim. Odbył kilkuletnią ekspedycję naukową do Egiptu oraz do Sudanu.

  7 października jest 280. (w latach przestępnych 281.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 85 dni.Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.

  Wybrane ważniejsze prace[ | edytuj kod]

 • Nieskolko faktow iz istorii razwitija chwojnych rastienij (rozprawa doktorska obroniona w 1846 roku, tłum. Kilka faktów z historii rozwoju roślin jodełkowych)
 • O nizszych wodoroslach i infuzorijach (1856, tłum. O glonach i wymoczkach)
 • Zur Morphologie der Bacterien (1877)
 • Mikroorganizmy (1882)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Leon Cienkowski Kurier Lwowski 1887 nr 284 s. 4
  2. Stanisław Zieliński, Mały słownik pionierów polskich kolonialnych i morskich : podróżnicy, odkrywcy, zdobywcy, badacze, eksploratorzy, emigranci - pamiętnikarze, działacze i pisarze migracyjni, Warszawa: Inst. Wyd. Ligi Morskiej i Kolonialnej, 1933, s. 60.
  3. A. Wrześniowski Leon Cienkowski Wszechświat 1886 nr 7 s. 106-107

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • J. Ciechanowicz, "W bezkresach Eurazji. Uczeni polscy w imperium rosyjskim", Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej, Rzeszów 1997, s. 32-42.
 • 1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.Ogólnorosyjska organizacja pozarządowa „Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne” (ros. Всеросси́йская обще́ственная организа́ция «Ру́сское географи́ческое о́бщество» – ВОО «РГО») — najstarsza rosyjska organizacja pozarządowa, jedno z najstarszych stowarzyszeń geograficznych świata.
  Warto wiedzieć że... beta

  Botanika (biologia roślin; gr. botanē = zieleń, owoc, roślina) – dział biologii zajmujący się roślinami. Obejmuje całokształt wiedzy o świecie roślin i związanych z nimi zjawiskach. Szeroki zakres problematyki jest przyczyną wyodrębniania licznych, w różnym stopniu samodzielnych działów, wymagających stosowania swoistych metod i technik badawczych.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Odessa (ukr. Одеса, ros. Одесса) – miasto i stolica obwodu odeskiego Ukrainy, położone nad Morzem Czarnym.
  Mikrobiologia – nauka biologiczna zajmująca się zagadnieniami związanymi z mikroorganizmami oraz wirusami, dział biologii.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Sudan – państwo, położone w północno-wschodniej części Afryki nad Morzem Czerwonym. Do 9 lipca 2011 roku, był największym państwem w Afryce. Po secesji południowej części, spadł na trzecie miejsce ustępując miejsca Algierii i DRK.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.