• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leokadia Halicka-Warman

  Przeczytaj także...
  e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie . Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.
  Teatr Wielki — Opera Narodowa w Warszawie – budynek zlokalizowany przy placu Teatralnym w Warszawie, będący siedzibą Opery Narodowej. W Salach Redutowych mieści się Muzeum Teatralne oraz dwie spośród trzech scen Teatru Narodowego.
  Grobowiec Leokadii i Bolesława Warmanów na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie

  Leokadia Halicka-Warman (znana jako Loda Halicka-Warman) (ur. 5 września 1914, zm. 8 stycznia 2001 w Warszawie) – polska aktorka teatralna i tancerka operowa.

  Reżyser – artysta odpowiedzialny za całokształt dzieła scenicznego lub filmowego, autor spektaklu, filmu, widowiska muzycznego bądź estradowego. Tworzy koncepcję artystyczną sztuki, inspiruje współpracowników i kieruje nimi, a celem lepszego zademonstrowania swojej niepowtarzalnej indywidualności - adaptuje, przerabia tekst oryginalny. Funkcje reżysera określa rodzaj sztuki.ZPR Media S.A. (dawniej Murator S.A.) - polskie przedsiębiorstwo medialne wchodzące w skład holdingu ZPR S.A. Spółka prowadzi działalność wydawniczą, jest właścicielem stacji telewizyjnych i portali internetowych. Wraz z Grupą Radiową Time i kilkudziesięcioma powiązanymi podmiotami tworzy Grupę ZPR Media.

  Przez cała karierę zawodową była związana z warszawskimi scenami muzycznymi, m.in. z Teatrem Muzycznym Melodia oraz Operą Warszawską. Od 1956 pracowała w Zjednoczonych Przedsiębiorstwach Rozrywkowych jako reżyser i choreograf. W dowód uznania za pracę zawodową została uhonorowana Złotym Krzyżem Zasługi i odznaczeniem „Zasłużony Działacz Kultury”. Zmarła 8 stycznia 2001, spoczęła na Cmentarzu Bródnowskim (kw. 26O-IV-9).

  Choreografia (z gr. χορεία "taniec" i γραφή "pisać") - pierwotnie zajmowała się układem ruchów tanecznych w balecie, komponowaniem tańca, dziś pojęcie to rozszerzyło się na wszystkie dziedziny, w których ruch ludzki ma charakter artystyczny – na pokazowe walki, ruch gwiazd muzyki rozrywkowej, łyżwiarstwo figurowe czy gimnastykę artystyczną. Coraz częściej także choreograf - będąc odpowiednikiem kompozytora na etapie tworzenia, czy dyrygenta albo reżysera w teatrze operowym - układa sceny walk na potrzeby filmu.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Monografia Cmentarz Bródnowski, praca zbiorowa, Urząd Dzielnicy Warszawa-Targówek, Warszawa 2007 s. 146, na książce ​ISBN 978-83-920764-0-0​; ​ISBN 978-83-920764-0-7
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Leokadia Halicka-Warman w bazie e-teatr.pl
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.