• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leokadia

  Przeczytaj także...
  Leokadia Krajewska (Leokadia Kubanowska) (ur. 12 stycznia 1928 w Wirowie koło Sokołowa Podlaskiego) – warszawska milicjantka.Loda Halama, właśc. Leokadia Halama (ur. 20 lipca 1911 w Czerwińsku nad Wisłą, zm. 13 lipca 1996 w Warszawie) – polska tancerka, aktorka, choreograf, primabalerina Teatru Wielkiego w Warszawie; siostra Zizi i Alicji.
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  Leokadiaimię żeńskie pochodzenia greckiego, żeńska wersja męskiego imienia Leokadiusz. Oznacza "troszcząca się o lud".

  Leokadia imieniny obchodzi: 9 grudnia.

  Wśród najpopularniejszych polskich imion Leokadia zajmuje 128 miejsce.

  Znane postacie:

 • św. Leokadia z Toledo
 • Leokadija Diržinskaitė-Piliušenko (1921–2008) – litewska działaczka partyjna i państwowa, minister spraw zagranicznych w latach 1961–1976
 • Leokadia Halama (1911–1996) – polska tancerka, znana jako Loda Halama
 • Leokadia Krajewska znana jako Lodzia Milicjantka
 • Leokadia Małunowiczówna
 • Leokadia Matuszewska

 • Leokadiusz – imię męskie pochodzenia greckiego, utworzone z wyrazów pospolitych laós (léos), oznaczającego lud oraz kedos (kados), oznaczającego troskę. Imię to oznacza zatem troszczący się o lud.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. „Nowości”, s. 20, 9 grudnia 2009. Toruń: Express Media. 
  Warto wiedzieć że... beta

  Leokadija Diržinskaitė-Piliušenko (ur. 20 stycznia 1921 w Ančlaukys w rejonie wyłkowyskim, zm. 2008 w Wilnie) – litewska działaczka partyjna i państwowa, minister spraw zagranicznych w latach 1961–1976 oraz wiceprzewodnicząca Prezydium Rady Najwyższej Litewskiej SRR (1976–1985).
  Leokadia Małunowiczówna (ur. 4 lipca 1910 w Baku, zm. 1 maja 1980 w Lublinie) – polska filolog klasyczna, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Leokadia Matuszewska CSFN, siostra Maria Heliodora (ur. 8 lutego 1906 w Starej Hucie, zm. 1 sierpnia 1943 pod Nowogródkiem) – polska siostra zakonna ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu, błogosławiona Kościoła katolickiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.672 sek.