Lenny Kaye

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lenny Kaye (ur. 27 grudnia 1946 w Nowym Jorku) – amerykański gitarzysta i kompozytor znany ze współpracy z Patti Smith.

North Brunswick Township to miejscowość w hrabstwie Middlesex w stanie New Jersey w USA. Miejscowość powstała w roku 1764.Brooklyn – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o nazwie Kings. W 2010 roku liczył ok. 2 505 000 mieszkańców, co daje największą populację ze wszystkich okręgów Nowego Jorku.

Życiorys[ | edytuj kod]

Kaye urodził się na Manhattanie w Nowym Jorku, a dorastał w dzielnicach Queens i Brooklyn. Jako nastolatek przeprowadził się do North Brunswick Township (New Jersey). Tam zaczął grać w swoich pierwszych zespołach: najpierw w The Vandals, później w The Zoo. W 1966 nagrał protest-song „Crazy Like a Fox” pod pseudonimem Link Cromwell.

AllMusic (AMG) – baza metadanych o tematyce muzycznej, część All Media Guide. AMG zostało stworzone w 1991 przez archiwistę popkultury Michaela Erlewine’a i matematyka Vladimira Bogdanova, jako przewodnik dla konsumentów. Pierwsze materiały zostały opublikowane rok później. AMG wyprzedziło sieć WWW, będąc pierwszą stroną opartą na protokole gopher. International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1971 towarzyszył na scenie Patti Smith – początkującej wówczas poetce – akompaniując jej na gitarze, podczas publicznych wystąpień (recytacji wierszy). Od 1974 do 1980 prowadził z nią stałą współpracę jako członek jej zespołu: Patti Smith Group. Kiedy wiosną 1980 Smith zdecydowała się przerwać karierę, Kaye założył własną grupę: Lenny Kaye Connection z którą nagrał w 1984 jeden album: I’ve Got a Right. Później był producentem dwóch pierwszych albumów Suzanne Vega (19851987) oraz pierwszej solowej płyty Kristin Hersh z Throwing Muses (1994).

Patricia Lee „Patti” Smith (ur. 30 grudnia 1946 w Chicago) – amerykańska wokalistka, autorka piosenek i poetka. Zyskała rozgłos swoim debiutanckim albumem Horses. Wniosła do punk rocka feministyczny i intelektualny punkt widzenia. Uważa się ją za jedną z najważniejszych kobiet w historii rocka. Nagrywała i koncertowała razem z grupą muzyków, znanych jako Patti Smith Group. W 1978 roku nagrała piosenkę „Because the Night”, którą dostała na taśmie od Bruce’a Springsteena jako odrzut z jego płyty Darkness on the Edge of Town. Piosenka stała się wielkim przebojem – dotarła na 13 miejsce listy singli w USA, a wielu krytyków uznało ją za najlepszy singel roku. W 2005 Smith została odznaczona Orderem Sztuki i Literatury przez francuskiego ministra kultury, a w 2007 została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.Irwin Allen Ginsberg (ur. 3 czerwca 1926 w Newark w stanie New Jersey, zm. 5 kwietnia 1997 roku w East Village, na Manhattanie w Nowym Jorku) – amerykański poeta pochodzenia żydowskiego, aktor, scenarzysta i działacz społeczny, członek American Academy and Institute of Arts and Letters. Jeden z najważniejszych twórców tzw. poezji konfesyjnej i lider ruchu artystycznego określanego jako Beat Generation. Był również znaczącą postacią kontrkultury amerykańskiej, już za życia owianą barwną legendą i otaczaną kultem. Stał się jedną z głównych postaci powieści Jacka Kerouaca W drodze.

Inni artyści z którymi współpracował to: Soul Asylum (Hang Time), Allen Ginsberg („Ballad of the Skeletons”), The Weather Prophets (Mayflower), James (Stutter) i Cindy Lee Berryhill (Naked Movie Star).

Od 1996 ponownie występuje i nagrywa płyty z Patti Smith (po jej powrocie do życia muzycznego). W tym samym roku ukazała się autobiografia Waylona Jenningsa, której był współautorem. W 2004 wyszła następna jego książka „You Call It Madness” – biografia amerykańskiego muzyka z lat 30. XX wieku Russa Colombo.

Kaye był trzy razy nominowany do nagrody Grammy Award for Best Album Notes za adnotacje umieszczone we wkładkach do box setów: Bleecker & MacDougal, Crossroads i Elektrock.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Box set (czasem też boxed set) to zestaw zawierający nagrania muzyczne, filmy, programy telewizyjne lub powiązane z nimi rzeczy zapakowane w pudełko (ang. box).
Throwing Muses – amerykański zespół muzyczny, założony w 1981 r. w Newport, Rhode Island przez dwie wokalistki Kristin Hersh i Tanyę Donnely. Grupa była jednym ze sztandarowych wykonawców wytwórni 4AD. Zespół wciąż działa, choć od lat 90. poszczególni wykonawcy skoncentrowali się na karierach solowych. Największe przeboje, to Dizzy, Counting Backwards, Lonely Is an Eyesore.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Queens – jeden z pięciu okręgów (boroughs) Nowego Jorku, oraz hrabstwo (county), w stanie Nowy Jork, o tej samej nazwie.
Autobiografia – gatunek literacki (rodzaj biografii), w którym autor opisuje swoje życie. Głównym tematem tego rodzaju wypowiedzi jest więc jej autor. Większość autobiografii jest napisana w pierwszej osobie, choć zdarzają się i takie, w których autor – ustami narratora – mówi o sobie "on" lub zwraca się do siebie "ty". Na napisanie autobiografii decydują się zazwyczaj osoby publiczne, np. artyści, politycy.
James – zespół rockowy z Manchesteru. Grupa powstała w 1981 roku, jednak po dwudziestu latach rozpadła się. Zespół został reaktywowany w 2007 r. i powrócił na rynek z nową płytą Hey Ma, która została wydana 7 kwietnia 2008.
Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.

Reklama