• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lennox Lewis  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Henry Akinwande (ur. 12 października 1965 w Lagos) – brytyjski bokser nigeryjskiego pochodzenia, były mistrz świata organizacji WBO w kategorii ciężkiej.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Lennox Claudius Lewis (ur. 2 września 1965 w Londynie) – brytyjski bokser. Jako amator reprezentował Kanadę, w boksie zawodowym występował pod flagą brytyjską. Mistrz olimpijski w wadze superciężkiej (1988) oraz ostatni niekwestionowany zawodowy mistrz świata w wadze ciężkiej.

  Kariera amatorska[ | edytuj kod]

  Jego rodzice byli z pochodzenia Jamajczykami. Gdy miał 12 lat jego rodzina przeniosła się z Wielkiej Brytanii do Kanady. W liceum był wyróżniającym się sportowcem, jednak nie przyjął oferty stypendium uniwersyteckiego połączonego z grą w drużynach koszykówki lub futbolu amerykańskiego. Zamiast tego skoncentrował się na boksie amatorskim. Po dwóch latach od rozpoczęcia treningów, w wieku 17 lat, został mistrzem świata juniorów.

  Memphis – miasto w środkowej części Stanów Zjednoczonych, w południowo-zachodniej części hrabstwa Shelby, w stanie Tennessee, nad rzeką Missisipi. Nazwa pochodzi od miasta Memfis w starożytnym Egipcie. Obszar metropolitalny Memphis obejmuje 1,35 mln mieszkańców (2018). Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

  W następnym roku reprezentował Kanadę na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles, gdzie dotarł do ćwierćfinałów – przegrał z przyszłym zdobywcą złotego medalu, Amerykaninem Tyrellem Biggsem. Lewis został ostatecznie sklasyfikowany na 5. miejscu.

  Cztery lata później na igrzyskach w Seulu wywalczył złoty medal – w finałowej walce wygrał przed czasem z Riddickiem Bowe.

  European Boxing Union (EBU) − założona w 1946 roku organizacja boksu zawodowego, następczyni International Boxing Union (IBU). Prowadzi rankingi, sankcjonuje walki i przyznaje tytuły zawodowych mistrzów Europy w 14 kategoriach wagowych. Siedzibą EBU jest Bruksela, a jej prezydentem Belg François "Bob" Logist (od 2007 roku). Organizacja jest stowarzyszona z World Boxing Council.Floyd Mayweather Jr. (ur. 24 lutego 1977 w Grand Rapids) – amerykański bokser, aktualny mistrz świata federacji WBC w wadze półśredniej (do 147 funtów), WBA w wadze junior średniej (do 154 funtów) oraz były zawodowy mistrz świata organizacji WBC w kategoriach junior lekkiej (do 130 funtów), lekkiej (do 135 funtów), junior półśredniej (do 140 funtów) i junior średniej (do 154 funtów) oraz organizacji IBF w kategorii półśredniej. Jest brązowym medalistą olimpijskim z Atlanty.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  London Borough of Hackney – jedna z 32 gmin Wielkiego Londynu położona w jego północno-wschodniej części. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Hackney (ang. Hackney Council).
  Philip Jackson (ur. 18 czerwca 1948 w Retford Wielka Brytania) – brytyjski aktor filmowy i telewizyjny. Najbardziej znany z roli inspektora Jappa w serialu "Poirot" z Davidem Suchetem w roli głównej. Zagrał również m.in. w filmach: "Robin z Sherwood" z niezapomnianym Michaelem Praedem, jako Abbot Hugo de Rainaultako (1984), w "Małej podróży do nieba", jako William (2005), w "Mój tydzień z Marylin" jako Roger Smith (2011) i w "Koneserze" jako Fred (2013).
  Hasim Rahman (ur. 7 listopada 1972 w Baltimore) – amerykański bokser, były niekwestionowany mistrz świata wagi ciężkiej.
  Donovan Ruddock (ur. 21 grudnia 1963 w Saint Catherine na Jamajce) – zawodowy bokser przez całą swoją karierę reprezentujący kanadyjskie barwy. Były mistrz świata federacji IBC.
  John Ruiz (ur. 4 stycznia 1972 w Methuen) – amerykański bokser pochodzenia portorykańskiego, były dwukrotny zawodowy mistrz świata organizacji WBA w kategorii ciężkiej.
  Showtime – amerykańska telewizja emitowana na kilku platformach w różnych państwach, głównie w Stanach Zjednoczonych. Wystartowała 1 czerwca 1976 w Kalifornii.
  Tyrell Biggs (ur. 22 grudnia 1960 w Filadelfii) – amerykański bokser, mistrz olimpijski z 1984 i mistrz świata amatorów z 1982.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.