Lena Meyer-Landrut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lena, właściwie Lena Johanna Therese Meyer-Landrut (ur. 23 maja 1991 w Hanowerze) – niemiecka piosenkarka pop i autorka tekstów, laureatka 55. Konkursu Piosenki Eurowizji (2010), dwukrotna reprezentantka Niemiec w konkursie (2010 i 2011).

European Hot 100 – cotygodniowa lista przebojów publikowana przez magazyny Music&Media oraz Billboard. Lista układana jest na podstawie sprzedaży singli w 15 krajach Europy: Austrii, Belgii (oddzielnie dla Flandrii i Walonii), Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Węgier, Irlandii, Włoch, Niderlandów, Norwegii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Uważana była za jedną z najbardziej prestiżowych list przebojów w Europie. Certyfikaty sprzedaży w przemyśle muzycznym stanowią powszechnie stosowany na świecie system nagród za sprzedaż nagrań muzycznych.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Jej dziadek ze strony ojca, Andreas Meyer-Landrut, był ambasadorem Niemiec w Związku Radzieckim.

Dima Biłan (ros. Дима Билан), właściwie Wiktor Nikołajewicz Biełan (Виктор Николаевич Белан;ur. 24 grudnia 1981 w Karaczajo-Czerkiesji) – rosyjski piosenkarz urodzony na południu ZSRR. Zwycięzca 53. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Believe”.Eldar Qasımov, występujący jako Ell (ur. 4 czerwca 1989 w Baku) – azerski piosenkarz popowy. Eldar Qasımov wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 wraz z Nigar Camal, występując jako duet Ell & Nikki.

Dorastała jako jedynaczka w hanowerskiej dzielnicy Misburg-Anderten. Została wychowana przez samotną matkę, ponieważ jej ojciec opuścił rodzinę, kiedy Lena miała dwa lata.

Od dzieciństwa interesowała się muzyką, ale nie skończyła żadnej szkoły muzycznej. W wieku pięciu lat zaczęła uczęszczać na lekcje tańca klasycznego, nowoczesnego, jazzu oraz hip-hopu, uczyła się także gry na pianinie.

Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

W 2009 zgłosiła się do udziału w programie Unser Star für Oslo, będącym niemieckimi eliminacjami eurowizyjnymi. Znalazła się w gronie 20 finalistów, dopuszczonych do finałowych występów w telewizji, wyłonionych spośród ponad 4,5 tys. kandydatów. Podczas eliminacji wykonała m.in. piosenkę „Mouthwash” brytyjskiej wokalistki Kate Nash, która w wywiadzie dla czwartego programu radia Brema przyznała, że była „mile zaskoczona” wyborem jej utworu do wykonania podczas telewizyjnych selekcji. Po wykonaniu piosenki AdeleMy Same” w pierwszym odcinku Lena stała się faworytką jurorów i widzów. 12 marca 2010 wystąpiła w finale, w którym zmierzyła się z Jeniffer Braun. Wykonały po trzy utwory z puli czterech propozycji, które zostały napisane specjalnie na potrzeby konkursu; Lena zaśpiewała „Satellite”, „Love Me” i „Bee”. W drugiej rundzie głosowania wykonała ponownie utwór „Satellite” (autorstwa Julie Frost i Johna Gordona) i wygrała eliminacje, zdobywając większą liczbę głosów. 13 marca finałowe utwory zostały udostępnione do sprzedaży cyfrowej i dotarły do pierwszej piątki krajowych list przebojów (odpowiednio: pierwsze dla „Satellite”, trzecie dla „Love Me” i czwarte dla „Bee”), dzięki czemu Lena została pierwszą artystką w historii zestawienia, która tego dokonała. Singiel „Satellite” sprzedał się w ponad 150 tysiącach egzemplarzy i otrzymał status złotej płyty. W kwietniu odnotowano wynik ponad 300 tys. sprzedanych kopii singla, dzięki czemu otrzymał on certyfikat platynowej płyty. Przez kilka tygodni zajmował pierwsze miejsce w rankingu najchętniej ściąganych piosenek na niemieckim iTunes. Utwory „Bee” oraz „Love Me” zajęły kolejno drugie i trzecie miejsce zestawienia, czyniąc Lenę pierwszą piosenkarką, która osiągnęła wszystkie trzy miejsca podium ze swoimi przebojami.

Satellite – pierwszy singel Leny Meyer-Landrut, napisany przez Julie Frost i Dane John Gordon. W Niemczech uzyskał certyfikat podwójnej platyny.Aladyn – pełnometrażowy film animowany z 1992 roku wyprodukowany przez Walt Disney Pictures, trzydziesty pierwszy film z kanonu filmów animowanych Disney Company. Jest to swobodna adaptacja historii o Aladynie i magicznej lampie z Księgi tysiąca i jednej nocy.
Lena podczas próby do 55. Konkursu Piosenki Eurowizji w Oslo, maj 2010

Debiutancki album wokalistki, My Cassette Player, zadebiutował na pierwszym miejscu list przebojów w Niemczech i otrzymał tytuł platynowej płyty, za wynik 500 tys. sprzedanych egzemplarzy. Przed rozegraniem Konkursu Piosenki Eurowizji Lena była uważana za jedną z faworytek do wygrania finału. Nawiązując do norweskiego magazynu „Aftenposten”, młoda piosenkarka wzbudzała największe zainteresowanie medialne spośród wszystkich uczestników. Jako reprezentantka kraju z tzw. „Wielkiej Czwórki” miała zagwarantowane miejsce w finale konkursu. Podczas ustalania kolejności występów piosenkarka wylosowała „dziką kartę”, dzięki czemu miała możliwość wyboru numeru startowego. Wystąpiła w nim jako 22. w kolejności i otrzymała za piosenkę 246 punktów, dzięki czemu zajęła pierwsze miejsce. Finał konkursu oglądało w Niemczech ok. 15 milionów widzów, co dało stacji prawie 50% udziału na rynku. Jej prezentacji konkursowej nie towarzyszyły żadne efekty specjalne. Po finale konkursu z piosenką „Satellite” trafiła na pierwsze miejsce list przebojów w Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji i Szwajcarii. Singiel dotarł również na szczyt zestawienia European Hot 100 Singles, zostając pierwszą piosenką eurowizyjną, którego tego dokonała.

Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.My Cassette Player – debiutancki album niemieckiej wokalistki Leny Meyer-Landrut, wydany 7 maja 2010 roku nakładem wytwórni Universal, który zadebiutował na pierwszym miejscu krajowej listy najczęściej kupowanych płyt.

W styczniu 2011 została ogłoszona reprezentantką Niemiec, organizatora 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w Düsseldorfie. Jej konkursowa piosenka została wybrana w trakcie programu Unser Song für Deutschland. Podczas koncertu zaprezentowała 12 utworów, a pierwsze miejsce zajęła piosenka „Taken by a Stranger”. Wszystkie kompozycje znalazły się na jej drugim albumie pt. Good News, który wydano 8 lutego 2011. Tydzień po premierze krążek zdobył status złotej płyty w Niemczech. 26 maja 2011 wystąpiła z 16. numerem startowym w finale konkursu i zajęła dziesiąte miejsce. W finale wystąpiła też gościnnie podczas występu Stefana Raaba, który wykonał rockową wersję piosenki „Satellite”.

Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.

W 2012 wraz z Mariją Šerifović, Dimą Biłanem, Alexandrem Rybakiem i duetem Ell & Nikki wystąpiła podczas interwałów drugiego półfinału 57. Konkursu Piosenki Eurowizji w Baku. Wykonała utwór „Satellite” oraz przebój „Waterloo” szwedzkiego zespołu ABBA, oba przy akompaniamencie tradycyjnych azerskich instrumentów muzycznych. 1 sierpnia ogłosiła, że utwór „Stardust”, wydany 21 sierpnia, będzie pierwszym singlem z jej nadchodzącego albumu. W wakacje wyruszyła w trasę koncertową pt. Lenas Wohnzimmer, a 12 października wydała album studyjny zatytułowany Stardust. W październiku wystąpiła w jednym z odcinków Sesamstraβe, wykonując utwór „Bert, oh Bert!”, który został nagrany pod linię melodyczną piosenki „Satellite”. W listopadzie ukazała się muzyczna składanka dla dzieci Giraffenaffen, na którą nagrała cover piosenki Pippi Pończoszanki „Seeräuber-Opa Fabian”.

Rola epizodyczna – drugoplanowa rola aktorska z co najmniej jednym zdaniem dialogu. W telewizji mianem tym określa się rolę, w której aktor wypowiada mniej niż 6 zdań. Aktorzy epizodyczni wymieniani są w napisach końcowych danej produkcji, w przeciwieństwie do statystów, którzy nie wypowiadają żadnych kwestii i ich nazwiska nie widnieją w napisach końcowych. Wyjątkiem jest pojawienie się w filmie znanego aktora lub innej znanej osobistości. Jej nazwisko odnotowywane jest w obsadzie, aby przydać filmowi splendoru.My Same - piosenka brytyjskiej piosenkarki Adele z jej debiutanckiego albumu studyjnego zatytułowanego 19. Została napisana i wyprodukowana przez Adele. W Niemczech znalazła się na liście przebojów po wystąpieniu niemieckiej piosenkarki Leny w programie Unser Star für Oslo, którego za zadaniem było zakwalifikowanie najlepszego niemieckiego artysty do konkursu Piosenki Eurowizji 2010. Utwór znalazł się także na debiutanckim krążku Leny.
Lena podczas ceremonii ECHO Awards, 2013

Na początku 2013 ogłosiła, że drugim singlem promującym album Stardust będzie piosenka „Neon (Lonely People)”, który premierowo wykonała w programie Unser Song für Malmö. W lutym opublikowała nową wersję utworu. W marcu otrzymała nagrodę w kategorii „Najlepszy teledysk” (za klip do singla „Stardust”) podczas ceremonii ECHO Awards 2013. Była również nominowana do tytułu „najlepszej niemieckiej artystki”, jednak przegrała z Ivy Quainoo. 17 maja wydała trzeci singel z albumu Stardust, czyli „Mr. Arrow Key”, który napisała we współpracy z Lindą Carlsson i Sonnym Boyem Gustafssonem.

Bremen Vier — czwarty program publicznego radia Brema kierowany głównie do młodzieży i nadający głównie muzykę pop. Stacja rozpoczęła nadawanie 1 czerwca 1986.Dubbing (dawniej dublaż) – tworzenie ścieżki dialogowej filmu, serialu lub gry, polegające na podłożeniu ścieżki z lokalną wersją językową. Głosy podkładają często wyspecjalizowani aktorzy głosowi. Mianem dubbingu potocznie określa się również dogrywanie w studiu dialogów do już udźwiękowionego materiału w celu polepszenia jego jakości.

We wrześniu 2013 rozpoczęła pracę nad materiałem na czwartą płytę studyjną, której premierę planowała na czwarty kwartał 2014. W styczniu 2014 ogłosiła, że nawiązała w Nowym Jorku współpracę z producentem muzycznym Bosko Kante. W listopadzie wzięła udział w nagraniu płyty kompilacyjnej pt. I Love Disney, na którą nagrała własną interpretację piosenki „A Whole New World” ze ścieżki dźwiękowej filmu animowanego Aladyn. Na początku marca 2015 wydała „Traffic Lights”, pierwszy singiel zapowiadający jej czwarty album studyjny. Płyta pt. Crystal Sky ukaza się w maju 2015. Jesienią wyruszyła w trasę koncertową promującą album, Carry You Home Tour.

Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

14 kwietnia 2017 zaprezentowała pierwszy utwór promujący nowy krążek, zatytułowany „Lost in You”. W lipcu zaprezentowała premierowo singiel „If I Wasn’t Your Daughter”. Niemiecka prasa zaczęła analizować treść utworu, który opowiada o relacji piosenkarki z ojcem, z którym nie miała kontaktu, odkąd opuścił on rodzinę. Piosenka zadebiutowała na 42. miejscu niemieckiego zestawienia.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Ulica Sezamkowa (ang. Sesame Street) – amerykański telewizyjny program edukacyjny dla dzieci, który zyskał dużą popularność w USA oraz wielu innych krajach świata, stanowiąc wzór dla późniejszych programów tego typu. Jest dobrym przykładem wykorzystania edukacji rozrywkowej w procesie edukacji społecznej, w tym wypadku edukacji najmłodszych.

W listopadzie 2018 wydała singel z utworem „Thank You”. 5 kwietnia 2019 wydała piąty album studyjny pt. Only Love L..

Pozostałe przedsięwzięcia[ | edytuj kod]

Lena podczas koncertu w ramach trasy koncertowej Carry You Home Tour, październik 2015

W 2009 zagrała role epizodyczne w serialach telewizyjnych: K11 – Kommissare im Einsatz, Helfen Sie mir! i Richter Alexander Hold.

Użyczyła głosu żółwicy Karoli w niemieckiej wersji językowej filmu Żółwik Sammy (2010), małpce Luce w audiobookach: Giraffenaffen – Wir sind da! i Giraffenaffen – Die Schatzsuche (2013) oraz Jane w niemieckim filmie animowanym Tarzan 3D (2014).

Stefan Konrad Raab (ur. 20 października 1966, Kolonia) – niemiecki prezenter telewizyjny, komik, aktor komediowy, muzyk, wieloletni gospodarz programu telewizyjnego „TV Total” (nadawanego w telewizji Pro7), w którym gości m.in. znanych piosenkarzy i aktorów. Nazywany jest „najbardziej żywiołowym mężczyzną w niemieckiej telewizji rozrywkowej”.iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.

Była jurorką w niemieckiej wersji programu The Voice Kids (2013–2015) oraz uczestniczką czwartej edycji niemieckiego programu rozrywkowego Sing meinen Song – Das Tauschkonzert, w którym artyści wzajemnie wykonywali piosenki ze swych repertuarów.

Była przewodniczącą krajowej komisji sędziowskiej 58. Konkursu Piosenki Eurowizji i sekretarzem podającym wyniki głosowania Niemiec w finale konkursu.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2012 – 57. edycja festiwalu, która odbyła się w Baku w Azerbejdżanie, dzięki wygranej duetu Ell & Nikki w 2011 roku. Wszystkie trzy koncerty zostały zorganizowane w Baku Crystal Hall, półfinały konkursu odbyły się 22 i 24 maja, a finał – 26 maja 2012 roku.Niemcy biorą udział w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmują się dwie stacje telewizyjne: Norddeutscher Rundfunk (NDR) (transmisja półfinałów krajowych selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji) i Das Erste (ARD; transmisja finału selekcji oraz Konkursu Piosenki Eurowizji). Przed zjednoczeniem Niemiec państwo startowało na festiwalu jako RFN.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.
Unser Star für Oslo (niem. "Nasza gwiazda na występ w Oslo") — niemiecki konkurs telewizyjny (casting), mający na celu wyłonienie artysty reprezentującego Niemcy w konkursie piosenki Eurowizji w roku 2010.
Kate Nash (ur. 6 lipca 1987 w Londynie) – angielska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów piosenek. Zasłynęła przebojem „Foundations” w 2007 roku, a jej debiutancki album Made of Bricks dotarł do 1. miejsca na brytyjskiej liście sprzedaży. Jest zdobywczynią Brit Award dla najlepszej artystki (2008). Początkowo nagrywająca materiał w gatunku indie pop i związana z koncernem Universal Music Group, od 2012 roku działa jako niezależna artystka tworząca muzykę bardziej zwróconą w stronę rocka alternatywnego. Nash ma na swoim koncie także osiągnięcia aktorskie, wystąpiwszy w kilku amerykańskich i brytyjskich filmach, a przede wszystkim popularnym amerykańskim serialu GLOW dla platformy Netflix. Jest także czynną działaczką feministyczną.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Reklama