• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lena - imię  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Eleonora – imię żeńskie nieustalonego pochodzenia; być może hebrajskiego (może od el – "Bóg" oraz or – "światło"; czyli "Bóg mi światłem"), arabskiego lub greckiego (od eleo – "lituję się")).Lena Philipsson (właściwie Maria Magdalena Filipsson, ur. 19 stycznia 1966 w Vetlanda, Småland) – szwedzka piosenkarka, autorka tekstów piosenek i prowadząca programów telewizyjnych. Znana także pod pseudonimem artystycznym Lena Ph. Reprezentowała Szwecję na 49. Konkursie Piosenki Eurowizji w Stambule w 2004 roku.

  Lena – imię żeńskie, popularne w krajach słowiańskich i skandynawskich; usamodzielnione zdrobnienie od greckiego Ἑλένη (pol. Helena) lub Μαγδαληνή (pol. Magdalena). W Polsce forma o brzmieniu Lena jest notowana od 1418 roku, jako pochodna żeńska imienia Helena lub męska – Lenarda (może także Lenida, Leona). W Polsce można się spotkać również ze zdrabnianiem w ten sposób imion Milena i Marlena, Eleonora i Leonia.

  Lena Elisabeth Adelsohn Liljeroth (ur. 24 listopada 1955 w Sztokholmie) – szwedzka polityk i dziennikarka, parlamentarzystka, od 2006 minister kultury.Lena Dąbkowska-Cichocka (ur. 23 listopada 1973 w Moskwie) – polska polityk, posłanka na Sejm RP VI kadencji, była podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i były doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

  W grupie imion żeńskich nadawanych nowo narodzonym dzieciom w 2009 w Polsce Lena zajmowała 9. miejsce, w 2010 – 4. miejsce, w 2011 – 3. miejsce, w 2012 – 2. miejsce, w 2013 – 1. miejsce, w 2014 – utrzymywała się na 1. miejscu.

  W Rosji Lena występuje tylko jako zdrobnienie od imienia Jelena, a nie jako samodzielne imię.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Planetoida (planeta + gr. eídos postać), asteroida (gr. asteroeidés – gwiaździsty), planetka (ang. minor planet) – ciało niebieskie o małych rozmiarach – od kilku metrów do czasem ponad 1000 km, obiegające Słońce, posiadające stałą powierzchnię skalną lub lodową, bardzo często – przede wszystkim w przypadku planetoid o mniejszych rozmiarach i mało masywnych – o nieregularnym kształcie, często noszącym znamiona kolizji z innymi podobnymi obiektami.

  Spis treści

 • 1 Imieniny
 • 2 Znane osoby noszące imię Lena
 • 3 Zobacz też
 • 4 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Helena – imię żeńskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa Ἑλένη oznaczającego „blask Księżyca”. W Polsce po raz pierwszy imię to odnotowano w 1272.
  Kompresja danych (ang. data compression) – polega na zmianie sposobu zapisu informacji tak, aby zmniejszyć redundancję i tym samym objętość zbioru. Innymi słowy chodzi o wyrażenie tego samego zestawu informacji, lecz za pomocą mniejszej liczby bitów.
  Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Lena Calhoun Horne (ur. 30 czerwca 1917 w Bedford-Stuyvesant, w Brooklynie, zm. 9 maja 2010 na Manhattanie) − amerykańska śpiewaczka, aktorka filmowa.
  Pięciobój nowoczesny – dyscyplina sportowa, od igrzysk w Sztokholmie (1912) znajdująca się w programie olimpijskim.
  (789) Lena – planetoida z pasa głównego asteroid okrążająca Słońce w ciągu 4 lat i 148 dni w średniej odległości 2,69 j.a. Została odkryta 24 czerwca 1914 roku w Obserwatorium Simejiz na górze Koszka na Krymie przez Grigorija Nieujmina. Nazwa planetoidy pochodzi od Eleny Petrownej Nieujminy, matki odkrywcy. Przed nadaniem nazwy planetoida nosiła oznaczenie tymczasowe (789) 1914 UU.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.06 sek.