• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Lelant

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.
  Zabytkowa kopalnia cyny w Lelant

  Lelant, IPA /lə'lænt/ – wieś w Wielkiej Brytanii, w Kornwalii, nad Oceanem Atlantyckim nad zatoką St Ives Bay, przy linii kolejowej St Ives bay line. St Erth - St Ives. W r. 1998 zamieszkiwało ją 4230 osób .

  St Ives (korn. Porth Ia) – miasto w Wielkiej Brytanii, w Kornwalii nad Oceanem Atlantyckim, na zachodnim krańcu zatoki St Ives Bay. Port rybacki i popularna miejscowość wypoczynkowa, uznana w roku 2007 przez czytelników Guardiana za najlepszą miejscowość nadmorską w Wielkiej Brytanii. Znany brytyjski ośrodek surfingu, ustępujący popularnością jedynie Newquay.Lelant Saltings - stacja kolejowa we wsi Lelant, w hrabstwie Kornwalia. Stacja leży na linii kolejowej St Ives Bay Line. Jest stacją typu park and ride dla turystów odwiedzających St Ives.

  Wieś istnieje od średniowiecza, choć nie wymieniono jej w Domesday Book. W średniowieczu wieś była ważnym portem, którego ruiny pozostały do dziś. Obecnie wieś jest miejscowością wypoczynkową z piaszczystą plażą. Leży na szklaku turystycznym South West Coast Path. We wsi zabytkowy kościół św. Uny.

  St Erth - węzeł kolejowy w miejscowości St Erth w Kornwalii, w Anglii na linii kolejowej Cornish Main Line z odgałęzieniem do St Ives (linia St Ives Bay Line. Linię do Sth Ives otwarto w 1877 roku. przyczyniła się ona znacznie do rozwoju turystyki na południowo-zachodnim wybrzeżu Kornwalii. Ma ona opinię jednej z najbardziej malowniczych linii kolejowych w Anglii.Domesday Book – napisany po łacinie rodzaj katastru gruntowego sporządzonego na żądanie Wilhelma Zdobywcy w podbitej przez niego Anglii, ukończony w 1086. Księga zawierała spis posiadłości ziemskich należących w każdym hrabstwie do króla oraz duchownych i świeckich feudałów, podawała ilość wasali każdego barona, rozmiary posiadłości, przybliżone dochody w gotówce, rodzaj gleby, liczbę chłopów, wysokość danin, powierzchnię lasów, pastwisk, ilość młynów, bydła + przybliżone dochody z poszczególnych posiadłości.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lelant Saltings
 • Lelant (stacja kolejowa)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. (St. Uny) Lelant alias Lannanta (ang.). [dostęp 31 października 2009].
  2. Maxwell Adams: Lelant administration. [dostęp 31 października 2009].
  3. Lelant (ang.). [dostęp 31 października 2009].
  South West Coast Path – szlak turystyczny w południowo-zachodniej Anglii o długości 1014 km, prowadzący z Minehead w hrabstwie Somerset wzdłuż wybrzeża Kanału Bristolskiego, Oceanu Atlantyckiego i kanału La Manche do Poole w hrabstwie Dorset. Jest najdłuższym szlakiem turystycznym pieszym Wielkiej Brytanii.St Ives Bay - (zatoka St Ives) – zatoka na Oceanie Atlantyckim w Wielkiej Brytanii, w Kornwalii. Jej szerokość wynosi ok. 6 km, od zachodu zamyka ją St Ives, od wschodu półwysep Godrevy. Do zatoki wpływa rzeka Hayle. Nad zatoką położone są miejscowości St Ives, Carbis Bay, Hayle i Lelant.
  Warto wiedzieć że... beta

  Lelant - stacja kolejowa we wsi Lelant, w hrabstwie Kornwalia. Stacja leży na linii kolejowej St Ives Bay Line. Położona jest na wprost estuarium rzeki Hayle, niecałe 2 km od St Erth.
  Kornwalia (ang.: Cornwall [ˈkɔ:nwɔ:ɫ] / [ˈkɔrnwɔ:ɫ]; korn.: Kernow [ˈkɛ(r)nɔʊ] / [ˈkɛ(ɹ)nɔʊ]) – kraina geograficzno-historyczna i zarazem najbardziej wysunięte na południowy zachód hrabstwo Anglii, położone na Półwyspie Kornwalijskim, na zachód od rzeki Tamar. Centrum administracyjnym, a także jedynym miastem o statusie city jest Truro. Kornwalia zajmuje powierzchnię 3563 km² łącznie z wyspami Scilly (administracyjnie stanowiącymi oddzielną jednostkę), położonymi 45 km od Land’s End – najbardziej na południowy zachód wysuniętego fragmentu hrabstwa. Średnia gęstość zaludnienia hrabstwa wynosi 144 osoby na kilometr kwadratowy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.751 sek.