• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Leland Stanford

  Przeczytaj także...
  Partia Republikańska (ang. Republican Party) – amerykańska konserwatywna partia polityczna założona w 1854. Jedna z dwóch głównych sił politycznych w USA, obok Partii Demokratycznej. Potocznie nazywana „Grand Old Party” (GOP).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Palo Alto – miasto w hrabstwie Santa Clara na południowym wybrzeżu zatoki San Francisco w stanie Kalifornia, USA. Położone w Krzemowej Dolinie jest siedzibą Uniwersytetu Stanforda (faktycznie ulokowanego na obrzeżu miasta w osobnym dystrykcie) oraz wielu firm związanych z nowymi technologiami. W Palo Alto mieszczą się główne siedziby firm takich jak Facebook, Hewlett-Packard czy VMware, a także oddziały firm Google, Logitech i PayPal.

  Leland Stanford (ur. 9 marca 1824 w Watervliet, zm. 21 czerwca 1893 w Palo Alto) – amerykański potentat przemysłowy i polityk, gubernator stanu Kalifornia, senator Senatu USA z ramienia Republikanów, założyciel Uniwersytetu Stanforda.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się jako jedno z ośmiorga dzieci Josiah i Elizabeth Phillips Stanfordów, wychowywał się na rodzinnych gospodarstwach w Lishakill i Roessleville (po 1836) na terenie miasta Colonie. Dom rodzinny w Roessleville był znany pod nazwą Elm Grove, został wyburzony w latach 40. XIX wieku. Jego przodek, Thomas Stanford osiedlił się w Charlestown (Massachusetts) w XVII wieku. Później, jego przodkowie osiedlili się w Mohawk Valley w stanie Nowy Jork ok. 1720. Ojciec Stanforda był rolnikiem na części tej posiadłości. Stanford uczęszczał do szkół powszechnych do 1836 roku i był nauczany w domu aż do 1839 roku.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Leland Stanford w 1848 r. ukończył prawo i zamieszkał w Wisconsin, cztery lata później przeniósł się do Kalifornii. Współzałożyciel Central Pacific Railroad, której dyrektorem był od 1861 r. aż do śmierci. Gubernator Kalifornii w latach 1862-1863, członek Senatu w latach 1885-1893. Jako senator był autorem kilku ustaw, m.in. prawa o spółdzielniach pracowniczych.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Uniwersytet Stanforda, The Leland Stanford Junior University (ang. Stanford University) – prywatny uniwersytet w Stanfordzie, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, w Dolinie Krzemowej.

  W 1885 r. dla upamiętnienia zmarłego syna Lelanda Stanforda Juniora wraz z żoną Jane ufundował uniwersytet, którego pełna nazwa brzmi: Leland Stanford Junior University.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
 • Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Senat Stanów Zjednoczonych (ang. United States Senate) – ciało ustawodawcze, izba wyższa amerykańskiego Kongresu – dwuizbowego parlamentu federalnego. Senatorowie wybierani są na 6-letnią kadencję. Wybory do Senatu odbywają się co 2 lata, w każdych Amerykanie głosują na 1/3 składu izby. Ponieważ każdy stan ma dwa miejsca w Senacie, zwykle 2/3 stanów bierze udział w wyborach do Senatu w każdym dwuletnim cyklu. Ponadto stosunkowo często odbywają się wybory uzupełniające w poszczególnych stanach, gdy urzędujący senator odejdzie z izby podczas swojej kadencji.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Leland Stanford Junior, przed ukończeniem dziewiątego roku życia Leland DeWitt Stanford (ur. 14 maja 1868 w Sacramento, zm. 13 marca 1884 we Florencji) jedyny syn Lelanda Stanforda i Jane Stanford, patron Uniwersytetu Stanford.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.932 sek.